Na dno vášně (1997)

První setkání s Pedrem Almodóvarem a už teď není pochyb o tom, že příští dny pro mne budou kinematografický maratón jeho tvorby. Jsem nadšen! Film tak moudrý, vykreslení postav tak precizní, režisérské řemeslo dovedené k dokonalosti. I vedle naprosto pohlcujícího děje člověk musí obdivovat množství nepatrných, ale ohromujících detailů a režisérských lahůdek. Srovnání s mým oblíbencem Allenem je asi trošku mimo mísu, každý si hraje na jiném písečku, ale jestliže se o Woodym řekne, že vztahům opravdu rozumí, musí být Almodóvar mistr ve svém oboru. Největší příběhy bývají o lásce. Tady je to bez diskuse 5/5.

Milionář z chatrče (2008)

Danny Boyle je kouzelník. Z naprosto obyčejného námětu s pomocí neznámých herců a opravdu jen trochou peněžního základu vyčaroval film, který uchvátil nejen veřejnost, ale i odborné publikum, které s nominacemi na Oscara rozhodně nešetřilo. Režisérsky opravdu precizní práce, velmi by mě zajímal výsledek, kdyby se Milionář dostal do jiných rukou. Technicky znamenitě natočené, má to styl, výbornou hudbu, v neposlední řadě také výtečné herecké výkony. Ale to co se ukrývá pod touto excelentně zabalenou nafouknutou bublinou je jen prosťoučká, klišovitá a naivní pohádka. Proboha! A btw poslední otázka... no nezlobte se na mě, ale to je moment, který uhodil hřebíček na hlavičku.

Výměna (2008)

Přes její dlouhodobě obrovskou popularitu je až Changeling snad nejambicióznějším filmem Angeliny Jolie v celé její dosavadní kariéře. Nejednou už jsem se nad tím s podivem pozastavil. Nicméně ani její konečně viděné velmi dobré herectví, ani, a to hlavně, silný námět zpracovaný Eastwoodem, nedokázaly naplno skórovat. Ale hlavu si stejně člověk málem ukroutí, vezme-li v potaz, že sleduje vyprávění skutečného příběhu. Jinak poslední třetina filmu je velmi natahovaná. Stejně staré Gran Torino jsem si užíval víc.

Zack a Miri točí porno (2008)

Ani nevím, co mě přinutilo se na Zack and Miri Make a Porno podívat, no Smithovo jméno to nebylo, protože jsem ho objevil až při závěrečných titulcích. Asi i proto jsem se před projekcí obával průseru a vybavil si třeba pro mě téměř nesnesitelné Superbad. Naštěstí se nic takového nekonalo a můžu radostně prohlásit, že jsem viděl místy dost zábavný a snad i vkusný film. Dokonce jsem váhal, jestli se nepřiklonit k 4*, no nakonec mě přesvědčil laciný název, klišé na konci a po Kopačkách už ne tak šokující dajk na scéně. Ale byla to sranda.

RocknRolla (2008)

Tak zase nic. Stylová podívaná, výborná hudba, Ritchie stále svou osobitou režií dává najevo, kdo že je to podepsaný pod tímhle snímkem. Ale je to nuda. Ta tam je šílená a zábavná (!!) jízda známá z prvních dvou filmů, tenhle scénář by neutáhl ani devadesátiminutový film. Křeč, nuda, místy slabá vykrádačka předchozí tvorby. A Roden, to je taky celkem prohra. 2/5

Psycho (1960)

Další "milník kinematografie", který mě zklamal. A to jsem se vážně snažil! Na Psychu je vidět, že je pod ním podepsaný někdo, kdo vážně něco znamená. Jako celek mě to ale nechalo naprosto chladným. Film mě bavil, nejsou tu žádná hluchá místa, můžu říct, že to vlastně bylo docela zajímavý, ale že bych prožíval nějakou filmovou katarzi nebo že bych za sebou měl tady tolikrát zmiňovaný kinematografický orgasmus, to tedy vůbec. Vlastně ani nevím, jaké pocity ve mě Psycho mělo vyvolat. Jestli strach? Nebo stísněnost? Jednou jsem se zasmál (likvidace auta - když se auto zasekne). Když jsem viděl tu kultovní scénu ve sprše, říkal jsem si: "To asi nebude ono, nic zajímavého, to ještě přijde". Ejhle. Nechci Psycho schazovat, není to špatný film, ale neoslovilo mě. Zdaleka ne tak, jak jsem si představoval.

Neúplatní (1987)

"To je celej Talián, bere si kudlu tam, kde se bude střílet." Výborná gangsterka nabouchaná fůrou hereckých es s De Palmou v čele. Jsem zvědav, jak bude vypadat o jednadvacet let mladší prequel.

Hotel Rwanda (2004)

Jsem rád, že jste to natočil a že to svět uvidí. Jak by mohli lidi nezasáhnout, když uvidí taková zvěrstva? - Já myslím, že když to lidi uvidí, řeknou: "Proboha, to je hrozné," a budou pokračovat v jídle. Neuvěřitelně silný snímek natočený podle skutečnosti. Ještě jednou, podle skutečnosti! Obrovskou vůli Paula Rusesabaginy nelze než maximálně obdivovat, hrdina v pravém slova smyslu. Mimořádný film, já prostě nemám slov, výtečné, tohle každému doporučuji! A po shlédnutí, prosím, jen "nepokračujte v jídle". Btw ten zpěv dětí je opravdu magický.

Náš vůdce (2008)

Při sledování Die Welle si nelze nevzpomenout na o rok starší estonský počin Klass. Při závěrečných titulcích mi hlavou běhaly úplně stejné myšlenky. Buď jsem ten scénář nespolknul a kroutil u filmu hlavou právem; anebo je má důvěra v lidi okolo nás přehnaná a pak bych mě přidat minimálně další hvězdičku. Uh, pevně doufám v první možnost, média se mě poslední dobou stále snaží přesvědčit o té druhé. 3/5, forma filmu celkem solidní.

Nelítostný souboj (1995)

Ach jo... Mohlo to být excelentní, takhle je to jen velmi dobré. Všechny hodnotitelné složky tohoto filmu jsou excelentní, až na tu jednu skvrnu. A tu já nechci překousnout. Do samého závěru jsem byl opilý vynikajícím filmovým zážitkem, pak ale stačilo, aby De Niro jednou otočil volantem a film změnil směr. A já vystřízlivěl. Škoda, velká škoda.