• Krátkometrážní

Ako (1965)

Pasáž z filmu La Fleur de l'âge, ou Les adolescentes, kterou točil právě Teshigahara. Zajímavý dokument, ale trochu nuda.

Ikebana (1956)

Dokument o škole Sogetsu Ikebany, kterou založil a vedl Hiroshiho otec Soju Teshigahara. Zajímavá je práce s různými materiály, nejen květinami, ale i kusy dřeva nebo železným šrotem. Milovníkům japonské kultury doporučuji.

Michael Jackson's This Is It (2009)

This isn't it. Filmový záznam zkoušek který snad původně měl sloužit jako reklama na koncerty v londýnské O2 aréně, a který je, po smrti hlavního aktéra, vydáván za plnohodnotný celovečerní film, z nouze nazvaný jako dokument? To se příště můžu místo filmu podívat na kamerové zkoušky a budu na tom podobně.

Černý déšť (1989)

Za geniální považuji užití černobílého filmu. Hirošimskou katastrofu tak vidíme autencky, téměř jako dokument. Ale s trochou zklamání musím podotknout, že jsem čekal trochu více. Na Imamuru je tento snímek příliš nacionálně patetický.

Plameny mé lásky (1949)

Nenechte se prosím zmást posterem. V žádném případě se nejedná o film Women of the Night, ale o film Flame of My Love, aka My Love Burns.

Lidé, kteří šlapou tygru na ocas (1945)

Z mého pohledu přeci jen trochu jednoduchý a poněkud naivní film. V porovnání s vrcholnými mistrovými díly je toto skutečně začátek kariéry.

Život milostnice Oharu (1952)

Přiznám se, že filmem jsem lehce zklamán. Přes všechy snahy o ukázku postavení ženy nejen ve feudálním Japonsku, je film jen jakýmsi sledem životních neštěstí, přičemž jednotlivé epizody pak vyznívají občas příliš vykonstruovaně.

Triumf vůle (1935)

Nic proti geniu Frau Riefenstahl, ale filmu kde hrají Bormann, Goebbles, Himmler, Göring, Hess a Hitler víc jak dvě nedám. Kdo dělal casting? Vžyť ti pánové, snad mimo Hitlera, neměli vůbec herecký talent.

Barmská harfa (1956)

Film zpracovává téma, které je zřejmě nám Evropanům vzdálenější. Voják Mizušima se rozhodne zůstat po válce v Barmě i po návratu svých kamarádů do Japonska, a pohřbíváním padlých vojáků se snaží o návrat klidu jejich duším. Jeho dobrovolná rezignace na kolektivní budování válkou zničeného Japonska není ale plně kamarády pochopena. Filmu lze snad vytknout tradiční japonský patriotismus, který ve vzdálených barmských exteriérech působí stejně nepatřičně jako britský kolonialismus.

Cesta na Měsíc (1902)

Jediné co kazí vynikající dojem z tohoto filmu je ten přidaný pitomý komentář.