Muž na laně (2008)

BAFTA Awards - 1: Najlepsi anglicky film

Pevné pouto (2009)

BAFTA Awards - 2 nominacie: Herec vo vedl. ulohe Stanley Tucci / Herecka v hl. ulohe Saoirse Ronan ________ Velmi ma zaujimaju temy o zivote po zivote, hlavne ked sa jedna o vrazdu, spomenme si na DUCHA (1990) s Patrickom Swayzem, ale tento film je v mnohom odlisny. Susie je v tom inom svete a na zem sa diva z neho a nemoze nic ovplyvnit. Je to skor taka psychologicka drama, ako moze vrazda zasiahnut do zivota rodiny a znicit jej pokojny zivot, ale chvilkami i velmi napinava. Peter Jackson krasne zobrazil farebny vizual toho ineho sveta, trosku mi to pripomenulo podobnu fantasy dramu AKO PRICHADZAJU SNY (1998) s Robinom Williamsom, kde ten iny svet bol dokonca oceneny Oscarom za vizualne efekty, v tomto filme sa akosi na to zabudlo. Stanley Tucci je slizky a nesympaticky a nominaciu na Oscara za najlepsiu vedlajsiu ulohu si zasluzil, avsak favorizovany bol zaporak Christoph Waltz za Tarantinovych HANEBNYCH PANCHARTOV (2009), ktory ma uz sosku niekde doma. ________ Saoirse Ronan - (Susie Salmon) +++ Mark Wahlberg - (Jack Salmon) +++ Rachel Weisz - (Abigail Salmon) +++ Susan Sarandon - (Stará mama Lynn) +++ Stanley Tucci - (George Harvey) +++ Michael Imperioli - (Len Fenerman) +++ Rose McIver - (Lindsey Salmon) +++ Peter Jackson - (Muz pri lekárni) +++ Produkcia: Steven Spielberg, Peter Jackson, Fran Walsh +++ Hudba: Brian Eno +++

Hlas smrti (2005)

Tento film som videl trosku davnejsie niekedy v nedelu poobede na JOJ-ke a zostal mi v pamäti, ako priemerny mysteriozny thriller, od ktoreho som cakal trosku viac a na ktory som sa moc tesil. Tie signaly zo zahrobia pomocou radia alebo televiznej obrazovky boli sice napinave, ale nejak mi film neutkvel v pamäti tak, ako by som si prial. ________ Michael Keaton - (Jonathan Rivers) +++ Chandra West - (Anna Rivers) +++ Deborah Kara Unger - (Sarah Tate) +++ Ian McNeice - (Raymond Price) +++ Sarah Strange - (Jane) +++ Nicholas Elia - (Mike Rivers) +++ Mike Dopud - (Detektív Smits) +++

Bible (1966)

Stvorenie sveta, Adam a Eva, Noemova archa, Babylonska veza, Pribeh Abrahama a s tym spojene hriechy ludi v Sodome a Gomore. Vsetky tieto pribehy su tu krasne zobrazene, John Huston natocil krasny vypravny film, ale pre dnesneho divaka moze byt chvilkami aj zdlhavy. Napriklad Stvorenie sveta a pribeh Adama a Evy sa dal o dobrych par minut skratit tak ako aj Noemova archa, avsak zvysna cast pribehov podla Biblie bola podla mna v poriadku. Velku ulohu tu zohrala aj hudba nominovana na Oscara a Zlaty Globus, pricom ako uncredited je tu podpisany aj Ennio Morricone. A ako uz uzivatel Karlos80 spomenul v komentari, ak sa budete divat na Noema, spomente si, ze ho hra reziser John Huston osobne. _______ Michael Parks - (Adam) +++ Ulla Bergryd - (Eva) +++ Richard Harris - (Kain) +++ Franco Nero - (Ábel) +++ John Huston - (Noe) +++ Stephen Boyd - (Nimrod) +++ George C. Scott - (Abrahám) +++ Ava Gardner - (Sára) +++ Peter O'Toole - (Jeden z Troch anjelov) +++ Produkcia: Dino De Laurentiis +++ Hudba: Toshiro Mayuzumi, Ennio Morricone +++

X-Men: První třída (2011)

Reziser Matthew Vaughn ma prekvapuje stale viac. Najprv natocil fantasy rozpravku s demonickou M. Pfeiffer HVIEZDNY PRACH (2007) a tym som si myslel, ze ako reziser skoncil a uz bude natacat len lacne jednohubky direct to dvd, ale nestalo sa tak. Pred rokom ma prekvapil akcakom KICK-ASS a dnes tymto filmom, takze sa nemozem dockat na jeho dalsi film. Myslim si, ze scenar X-Menov je velmi zaujimavy, pretoze nielenze zodpoveda na otvorene otazky z predchadzajucich casti ako aj dovod, preco boli Charles Xavier a Erik / Magneto priatelmi a preco neskor naopak nepriatelmi, ale odohrava sa aj pocas studenej vojny, kde stacila len mala iskra k vyvrcholeniu tretej svetovej vojny. Kevin Bacon si tu zahral velmi silneho zaporaka, co filmu len polepsilo. Vyprava i hudba od zatial este nie moc znameho Henryho Jackmana boli skvele, ale to najdolezitejsie - film ma ani chvilku nenudil, vsetko bolo jasne, teda nebolo to zbytocne komplikovane, ako pri inych filmoch, co mne ako divakovi vyhovuje. ________ James McAvoy - (Charles Xavier) +++ Laurence Belcher - (12 ročný Charles Xavier) +++ Michael Fassbender - (Erik Lehnsherr / Magneto) +++ Bill Milner - (Mladý Erik) +++ Kevin Bacon - (Sebastian Shaw) +++ Rose Byrne - (Moira MacTaggert +++ Jennifer Lawrence - (Raven / Mystique) +++ Morgan Lily - (10 ročná Raven) +++ Oliver Platt - (Muž v čiernom obleku) +++ Jason Flemyng - (Azazel) +++ Matt Craven - (Riaditeľ CIA McCone) +++ James Remar - (US Generál) +++ Michael Ironside - (Kapitán) +++ Hugh Jackman - (Logan / Wolverine) +++ Rebecca Romijn - (Staršia Raven / Mystique) +++ Produkcia: Brian Singer, Stan Lee +++ (Videl v kine 14.06.2011)

Pařba v Bangkoku (2011)

Je to takmer kopia jednotky a kedze som sa bavil rovnako, nemozem hodnotit inak. Najoblubenejsi komik je v poslednej dobe u mna Zach Galifianakis a som zvedavy, v akom filme ho uvidim nabuduce. ________ Bradley Cooper - (Phil) +++ Ed Helms - (Stu) +++ Zach Galifianakis - (Alan) +++ Justin Bartha - (Doug) +++ Ken Jeong - (Mr. Chow) +++ Paul Giamatti - (Kingsley) +++ Mike Tyson - (Hrá sám seba) +++ Produkcia: Todd Phillips +++ (Videl v kine 14.06.2011)

Velký flám (1966)

Nechapem, preco som na tento film nikdy nemal stastie v minulosti, kedze komedie s Funesom ma vzdy bavili a moja premiera bola az dnes. Jasne, ze som dlho o tomto filme pocul, ale nikdy som sa k nemu nedostal, az dnes a aj to v povodnom zneni. V podstate to ani nevadilo, lebo tu boli anglicki dostojnici, ktori sa nechtiac ocitli nacistami obsadenom Francuzsku. Takze 3 jazyky - anglictina, nemcina a skutocny Funesov hlas vo francustine ma skor potesil. Nezabudnutelne sceny u mna - pady padakmi, jeden z nich do zoo, dalej Funes ako nervozny nespokojny dirigent so svojim orchestrom, popletene izby v hoteli a s tym spojeny pad cisla 9 na 6, Funes v kuchyni a jeho buchnutie si hlavy do visiacej panvice alebo narodeninova party u generala a skakanie stolickami. Jasne, bolo tam toho omnoho viac, v kazdom pripade je to jedna z najlepsich komedii s Funesom, aku som v poslednej dobe videl, urcite si ju rad niekedy zopakujem, ale do stovky mi asi trosku vadila dlha minutaz. ________ Bourvil - (Augustin Bouvet) +++ Louis de Funès - (Stanislas Lefort - dirigent) +++ Claudio Brook - (Peter Cunningham) +++ Andréa Parisy - (Sestra Marie-Odile) +++ Colette Brosset - (Germaine) +++ Mike Marshall - (Alan MacIntosh) +++ Benno Sterzenbach - (Major Achbach) +++ Marie Dubois - (Juliette) +++ Hudba: Georges Auric +++

Impérium - Mafie v Atlantic City (2010) (seriál)

Zacalo to velmi zaujimavo, Scorseseho rezia prvej casti samozrejme nesklamala, ale vsetkych 12 casti ako celok ma nedokazal nadchnut tak, ako by som si zelal. Vyprava je velmi dobra, ale prilis vela kecania a malo akcie, co je asi na serial normalne, ale s Madison som sa zhodol, ze by sme privitali predsa len viac akcie, ako trebars na styl NEPODPLATITELNI (1987) od Briana De Palmy, trosku viac nahanaciek mafianov a agentov po uliciach uzasnej vypravy. Avsak najlepsi bol Steve Buscemi a jeho dvojita osobnost diplomatickeho spravania sa v ociach verejnosti a zaroven spinavych a vrazednych obchodoch mafianskym sposobom, cim sa u mna Buscemi este viac zaradil medzi mojich oblubenych hercov, medzi ktorych sa mi ale do topky zatial nezmestil, ktovie, mozno raz niekoho z topky niekedy vytlaci. Michael Pitt ako bezcitny vrah poznaceny vojnou, Stephen Graham ako Al Capone alebo aj nesympaticky agent Nelson sa mi do uloh celkom hodili, takze som spokojny tak na 80%. V tomto seriali nie je asi ani jedna kladna postava, mozno az na Kelly Macdonald :-) ________ Steve Buscemi - (Enoch 'Nucky' Thompson) +++ Kelly Macdonald - (Margaret Schroeder) +++ Michael Pitt - (James 'Jimmy' Darmody) +++ Michael Shannon - (Agent Nelson Van Alden) +++ Shea Whigham - (Elias 'Eli' Thompson) +++ Aleksa Palladino - (Angela Darmody) +++ William Hill - (Ward Boss O'Neill) +++ Michael Stuhlbarg - (Arnold Rothstein) +++ Stephen Graham - (Al Capone) +++ Vincent Piazza - (Lucky Luciano) +++ Produkcia: Martin Scorsese, Mark Wahlberg +++

Kniha přežití (2010)

No nastastie to nebolo az take zle, ako som mal obavy, ale trosku zvlastne mi pripadali kamerove zabery, akoby zamerne mierene do svetla, aby som zle videl do tvare hercov, co mi trosku vadilo. Niekedy som mal obavy, ci ten film nie je ciernobiely. Taktiez bol nudny zaciatkok filmu, kedze tam len Denzel niekam prechadzal a bezala akasi nudna hudba, ktora trvala na moj vkus prilis dlho. Avsak od chvile, ked pride na scenu "demonicky" Gary Oldman a Mila Kunis ma to zacalo bavit, ci uz tam bola nejaka akcia alebo dialogy, ale nestacilo to na 4*. Bratia Hughesovci natocili aj mysteriozny thriller s Johnnym Deppom Z PEKLA (2001) o vrazdach prostitutok koncom 18. storocia tzv. Jackom Rozparovacom, ktory sa mi pacil omnoho viac, ako tento film. _______ Denzel Washington - (Eli) +++ Gary Oldman - (Carnegie) +++ Mila Kunis - (Solara) +++ Ray Stevenson - (Redridge) +++ Jennifer Beals - (Claudia) +++ Evan Jones - (Martz) +++ Michael Gambon - (George) +++ Produkcia: Joel Silver, Denzel Washington, Richard D. Zanuck +++ Hudba: Atticus Ross, Leopold Ross, Claudia Sarne +++

Osudová přitažlivost (1987)

No stalo mu to za to, tomu beťárovi Michaelovi Douglasovi, aby sa pošantil s Glenn Close pocas jedneho vikendu? Veru stalo, inac by bol film o nicom, no a cim sialenejsia bola Glenn, tym viac ma film bavil a nevadila mi ani dlha minutaz. Psychopati koncom 80-tych alebo zaciatkom 90-tych rokov mali asi 7 alebo ktovie kolko zivotov, spomente si na Patricka Bergina v thrilleri NOCI S NEPRIATELOM (1991) alebo na Raya Liottu v ZHUBNEJ VASNI (1992). Osudova pritazlivost bola nominovana aj za najlepsi film roka 1987, Oscara vsak ziskala historicka drama POSLEDNY CISAR. Aj reziser Adrian Lyne bol nominovany za najlepsieho rezisera, avsak sosku si mohol vyzdvihnut Bernardo Bertolucci za POSLEDNEHO CISARA. Glenn Close bola nominovana za najlepsiu herecku v hlavnej ulohe, ale sosku jej vyfukla Cher za romanticku komediu POD VPLYVOM SPLNU, nemam nic proti Cher a film sa mi velmi pacil, ale osobne by som privital, keby Oscara dostala Glenn Close. Taktiez Anne Archer bola nominovana za najlepsiu herecku vo vedlajsej ulohe, ale Oscara jej vyfukla Olympia Dukakis opät za komediu POD VPLYVOM SPLNU. Michaelovi Douglasovi sa sice za pritazlivost neusla ziadna nominacia, za to ale ziskal v tomto rocniku Oscara za ulohu Gordona Gekka vo filme WALL STREET. _________ Michael Douglas - (Dan Gallagher) +++ Glenn Close - (Alex Forrest) +++ Anne Archer - (Beth Gallagher) +++ Ellen Hamilton Latzen - (Ellen Gallagher) +++ Stuart Pankin - (Jimmy) +++ Fred Gwynne - (Arthur) +++