Love Story (1970)

Hned na zaciatku filmu sa dozviete, co sa stane a neskor som uz na to ani nejak nemyslel, pretoze prislo mnoho inych zivotnych nastrah oboch hrdinov, ze som takmer na to zabudol a cakal som len nejaku klasicku romanticku dramu, lenze zrazu prisiel sok. Cely film hrala krasna smutna melodia, ktora si Oscara za najlepsiu hudbu podla mna zasluzila. Film bol nominovany aj za najlepsi film roka, avsak najlepsim filmom sa stal GENERAL PATTON (1970). V kategorii najlepsia rezia to bolo podobne, sosku vyhral reziser filmu Generala Pattona Franklin J. Schaffner. V hereckych kategoriach boli nominovani Ryan O´Neal a Ali MacGraw za hlavne ulohy a John Marley za vedlajsiu ulohu, avsak ani jeden z nich nedokazal nominaciu premenit na Oscara. O´Neilovi vyfukol sosku George C. Scott za dramu GENERAL PATTON, Ali MacGraw zase Glenda Jackson za romanticku dramu ZAMILOVANE ZENY (1969) a Johnovi Marleyovi pre zmenu John Mills za romant. dramu RYAN´S DAUGHTER (1970). ________ Ali MacGraw - (Jennifer Cavalleri) +++ Ryan O'Neal - (Oliver Barrett IV) +++ John Marley - (Phil Cavalleri) +++ Ray Milland - (Oliver Barrett III) +++ Russell Nype - (Dean Thompson) +++ Tommy Lee Jones - (Hank Simpson) +++

Policajt v Beverly Hills II (1987)

Dalsia skvela akcna komedia, ktora ma neustale bavi i po tolkych rokoch. Axel Foley je svojou vynaliezavostou a drzostou jednoducho skvely. Vzdy som sa pobavil, ked Foley prezradil, akym ilegalnym sposobom sa v minulosti vlupal do inych domov a taktiez sa mi pacil taky maly odkaz na Brigitte Nielsen, ked Foleyho kolega Judge Reinhold mal v izbe nalepeny velky plagat filmu COBRA so Stalloneom, kde si tiez zahrala B. Nielsen. Dnes mi je len luto, ze po skvelych prvych dvoch castiach stratila trojka vsetko to, na com boli uspesne prve dve casti. ________ Eddie Murphy - (Det. Axel Foley) +++ Judge Reinhold - (Det. William 'Billy' Rosewood) +++ John Ashton - (Det. Sgt. John Taggart) +++ Jürgen Prochnow - (Maxwell Dent) +++ Ronny Cox - (Kapitán Andrew Bogomil) +++ Brigitte Nielsen - (Karla Fry) +++ Allen Garfield - (Policajný šéf Harold Lutz) +++ Dean Stockwell - (Charles 'Chip' Cain) +++ Produkcia: Jerry Bruckheimer, Don Simpson +++

Pád Třetí říše (2004)

Pri mojej premiere pred par rokmi mi tento film zostal v pamäti, ako vynikajuci film, ale chcel som si ho pozriet znovu, aby som ho mohol definitivne ohodnotit. Mal som stastie, ze pri dlhej ceste v autobuse prave tento film davali a premyslal som, co je na tom filme tak fascinujuce. Na to, aku minutaz ten film ma, je prekvapujuce, ze ma nenudila ani jedna minuta, pretoze nie je to nonstop dialogovy film o konci Tretej rise niekde v bunkri, ale dost sa tam striedali aj bojove zabery s tankami a vybuchmi, ktore boli sokujuce a velmi kvalitne natocene. Tesi ma, ze na IMDb je v topke na 93. mieste a ze je nominovany na Oscara i za najlepsi cudzojazycny film. ________ Bruno Ganz - (Adolf Hitler) +++ Alexandra Maria Lara - (Traudl Junge) +++ Corinna Harfouch - (Magda Goebbels) +++ Ulrich Matthes - (Joseph Goebbels) +++ Juliane Köhler - (Eva Braun) +++ Heino Ferch - (Albert Speer) +++ Thomas Kretschmann - (SS-Gruppenführer Hermann Fegelein) +++ Produkcia: Bernd Eichinger +++

JFK (1991)

Je neuveritelne, akym sposobom natocil tento film Oliver Stone. Videl som Director´s Cut verziu a velmi ma prekvapili dialogy, scenar, velke mnozstvo hollywoodskych hviezd vratane komikov Jacka Lemmona, Waltera Matthaua alebo Johna Candyho vo vaznych ulohach, v akych som ich asi nikdy nevidel, alebo si na ziadne nespominam a taktiez skvela napinava hudba Johna Williamsa. Kevin Costner taktiez podal vynikajuci vykon hlavne v zaverecnej reci na sude a jeho Jim Garrison dokazal presvedcit svojou verziou o vrazde Kennedyho snad mnoho ludi. Tazko povedat, do akej miery je pravda to, co nam predviedol Oliver Stone, ale verim tomu, ze cast z toho mohla byt pravdiva. Vzdy ked ide o vojny, moc a peniaze a ked nejaky prezident chce vojnu ukoncit, ako napriklad vo Vietname, bud ma problem, alebo ho zabiju. Pri vrazde Kennedyho ochranka zlyhala totalne, hlavne ak si pomyslime ze gulky prichadzali z viacerych stran. V tom pripade je zaujimavy rozhovor s Donaldom Sutherlandom ako s panom X, ktory bol prikazom z vyssich miest odoslany do Noveho Zelandu prave v case, ked bol spachany atentat na prezidenta. Prilis vela nahod na to, aby tam nebolo akesi sprisahanie alebo planovana Kennedyho vrazda. Ale hladat vraha alebo vrahov prezidenta je asi podobne nemozne, ako aj vo filme INTERNATIONAL (2009) s Cliveom Owenom a s Naomi Watts, ti ktori to videli, asi budu vediet, co mam na mysli. Ak sa hovori o vlade, opozicii, mafii, CIA, FBI, komunistov a neviem este kto kazdy a vsetci su nejakym sposobom prepojeni, co sa zda byt takmer nemozne, ale co ak je to pravda a maju v tom vsetci prsty? Tak v tom pripade je nemozne najst vrahov, ale pravdu by sme chceli poznat vsetci a takto nam film ponuka spustu otazok, pri ktorich sa mozeme len zamysliet nad tym, co sa stalo a preco sa to stalo. JFK ziskal dvoch Oscarov za kameru a strih, ale bol nominovany aj za najlepsi film, reziu alebo herca vo vedlajsej ulohe Tommyho Lee Jonesa. V tom rocniku ale dominoval thriller MLCANIE JAHNIAT (1991), preto si za reziu vyzdvihol Oscara Jonathan Demme a producenti filmu za najlepsi film. V pripade herca vo vedl. ulohe si Oscara vyzdvihol Jack Palance za komediu DOBRODRUHOVIA Z VELKOMESTA (1991). ________ Kevin Costner - (Jim Garrison) - Vincent D´Onofrio - (Bill Newman) +++ Sissy Spacek - (Liz Garrison) +++ Gary Oldman - (Lee Harvey Oswald) +++ Michael Rooker - (Bill Broussard) +++ Joe Pesci - (David Ferrie) +++ Tommy Lee Jones - (Clay Shaw) +++ Kevin Bacon - (Willie O´Keefe) +++ Donald Sutherland - (X) +++ Jack Lemmon - (Jack Martin) +++ Walter Matthau - (Senátor Long) +++ John Candy - (Dean Andrews) +++ Lolita Davidovich - (Beverly Oliver) +++ Sally Kirkland - (Rose Cheramie) +++ Bob Gunton - (TV moderátor správ) +++ Martin Sheen - (Vyprávač) +++ Produkcia: Oliver Stone +++

Neznámý (2011)

Skvely thriller, len ho netreba porovnavat s 96 HODIN (2008) len preto, ze tu hra Liam Neeson. Film je viac dialogovy, za to ale napinavy a necha nedockaveho divaka premyslat, ze co sa to vlastne deje, kto hra aku hru a aky to ma vsetko zmysel. Cely film nemalo zmysel takmer nic, az ku koncu sa konecne vsetko vysvetlilo, aj tie male nezmyselne situacie, ktorym som nechapal. Jasne, ze nejaka akcia sa tu objavi, pretoze su tu aj zabijaci, ktori nahanaju Liama Neesona a preto sa nevyhneme jednej celkom slusnej nahanacke, akurat ze v realite by to v Berline dopadlo omnoho tragickejsie. Kto ma rad thrillery, nemal by si nechat ujst tento film. _________ (Videl v kine 22.03.2011)

Underworld: Vzpoura Lycanů (2009)

Viem si predstavit, ze pre mnohych uzivatelov, ktori nemaju radi ani prve dve casti, je trojka Underworldu rovnako slaba alebo najslabsia cast, avsak ja vidim medzi nimi velke rozdiely, aj ked vsetky tri maju akysi modry filter. Pokial ma prve dve casti bavili vdaka akcii, pribeh sa odohraval v sucasnosti, hrala tam Kate Beckinsale tak trojka pokazila vsetko, co sa dalo. Nudny pribeh, akoby sa odohraval v neviem akom storoci niekde na hrade medzi upirmi a v lese s vlkodlakmi nepriniesol nic, co by aspon trosku dosahovalo kvality jednotky a dvojky. Druha tretina - este väcsia nuda a v tretej tretine sa tam nejaky ten boj objavil a zrazu bol koniec. 2 hviezdicky davam za dobry zvuk a krvave zabijanie, inac je to pre mna velke sklamanie. _________ Michael Sheen - (Lucian) +++ Bill Nighy - (Viktor) +++ Rhona Mitra - (Sonja) +++ Steven Mackintosh - (Tannis) +++ Kevin Grevioux - (Raze) +++ David Aston - (Coloman) +++

27 šatů (2008)

Od reziserky Anne Fletcher som videl podobnu romanticku komediu NAVRH (2009) so Sandrou Bullock, ktora sa mi pacila omnoho viac, ale ani tato komedia nie je uplne na zahodenie. Cely film som premyslal, z ktoreho filmu mi bola znama Malin Akerman, hlavne ked mala hystericky zachvat hnevu, az potom som si spomenul na komediu s Benom Stillerom TESNE VEDLE (2007), kde si zahrala jeho chvilami otravnu priatelku alebo manzelku, uz si nepamätam presne. Katherine Heigl a James Marsden boli celkom sympaticki a hned od zaciatku mi bolo jasne, ako by to malo dopadnut, aj ked cely cas miesal karty jej sef Edward Burns. Je to klasicka romanticka komedia, ktora nic nove nepriniesla, ale je natocena cisto len pre zabavu, takze 3 hviezdicky. __________ Katherine Heigl - (Jane) +++ James Marsden - (Kevin) +++ Edward Burns - (George) +++ Malin Akerman - (Tess) +++ David Castro - (Pedro) +++

Žhavé výstřely (1991)

Uz po neviem kolkykrat som videl tuto blaznivu komediu a vzdy ma bavi. Zboznujem tie odkazy na filmy TOP GUN (1986), TANEC S VLKMI (1990), ODVIATE VETROM (1939), SUPERMAN (1978) FLASHDANCE (1983) a myslim si, ze i na 9 a 1/2 TYZDNA (1986). Bolo uz natocenych vela parodii, ale Horuce strely spolu s BLAZNIVYMI STRELAMI (1988, 1991, 1994) s Leslie Nielsonom patria medzi tie najlepsie a moje najoblubenejsie. _________ Charlie Sheen - (Topper Harley / Rhett Butler / Superman) +++ Cary Elwes - (Kent Gregory) +++ Valeria Golino - (Ramada Thompson / Scarlett O'Hara / Lois Lane) +++ Lloyd Bridges - (Adm. Thomas 'Tug' Benson) +++ Kevin Dunn - (James Block) +++ Jon Cryer - (Jim 'Wash Out' Pfaffenbach) +++ William O'Leary - (Pete 'Dead Meat' Thompson) +++ Kristy Swanson - (Kowalski) +++

Highlander (1986)

Velmi dlho som sa chystal na tento film a teraz uplne chapem, preco jednotka Highlandera patri medzi najlepsie casti. Nielenze mala to kuzlo fantastickych subojov ci uz v 16. storoci alebo v sucasnosti - v roku 1986, nechybala ani romantika, sympaticky Sean Connery, odporny zaporak Clancy Brown, ale aj nadherna hudba od skupiny Quinn a nesmrtelna skladba Who Wants To Live Forever. Toto vsetko dopomohlo k tomu, aby si milovnici fantasy filmov oblubili aj tento film, skoda len, ze s dalsimi castami to slo dolu vodou. Strasne davno som videl aj trojku v kine, ale dnes si z nej takmer nic nepamätam. Ak by som jednotku videl tak zaciatkom 90-tych rokov, urcite by som dal i 100%, dnes davam 80%. _________ Christopher Lambert - (Connor MacLeod - Highlander / Russell Edwin Nash) +++ Sean Connery - (Juan Sanchez Villa-Lobos Ramirez) +++ Roxanne Hart - (Brenda J. Wyatt) +++ Clancy Brown - (Victor Kruger / Kurgan) +++ Beatie Edney - (Heather MacLeod) +++

83. Annual Academy Awards (2011) (pořad)

Nedavno som si tuto show zopakoval s Madison a musim uznat, ze bola nudnejsia, nez sa mi zdala byt na prve pozretie a preto aj chapem tie nizke hodnotenia. James Franco s Anne Hathaway sa sice snazili, ako mohli, ale jedine celkom slusny zaciatok im vysiel a vsetko ostatne bolo akosi nezazivne. Na zaberoch kamier uz nebolo tolko znamych hviezd, ako v minulosti, filmove ukazky takmer ziadne, cena za celozivotne dielo ziadne, alebo ak bolo, tak som si nevsimol. Uz na tohtorocnych Zlatych Globusoch to vyslo aspon De Nirovi. Na 2 hviezdicky nechcem tuto show hodnotit, lebo zase az taka nudna nebola, kedze k tomu dopomohol aj tlmocnicky preklad z HBO. Darmo, Billy Crystal zostava mojim najoblubenejsim moderatorom a snad buducorocne Oscary budu o nieco zabavnejsie.