Snowden (2016)

"Máte už přelepenou web kameru na svém notebooku?" Oliver Stone, matador politického dramatu opět míří vysoko a do snímku obtiskl svůj filmařský um v nejčistší podobě. Scenáristicky vyšperkované téměř k dokonalosti, vizuálně úchvatné, herecky bez debat vynikající. Samotný příběh Snowdena je podán velmi pečlivě, jsou předloženy jeho motivace a kompletní přeměna jeho myšlení. Divák tak může zaujmout svůj vlastní postoj na základě dostupných informací. A o tom to celé je. Stone si občas rýpne do vlády, ale nedělá to nijak prvoplánově a ideologicky. Naopak, film se snaží o aktivaci občasné odpovědnosti a ponechává vážné argumenty "volně" k diskuzi. To jak moc jste předkládanými skutečnostmi zneklidněni, nechává snímek na vás.

Souboj s mozkem (2009) (studentský film)

Pochopit kamarády Honzy Šípka není v lidských silách. O to se ale ani dokument nesnaží. Jemnou formou pozoruje podivuhodné lidi kteří žijí někde na pomezí vlastního světa a toho reálného. Všichni tři si to více či méně uvědomují, ale to jim nijak nebrání tvořit a zabývat se tím, o čem si myslí, že dává smysl. Většinovou společností nijak zvlášť neopovrhují. Oni ji nepotřebují, ona nepotřebuje je. Jsou to silné osobnosti, nelehké s nimi vyjít. Paradoxně, nejvíce "normální" byl Shaddack, hacker a technologický mág, který skoro nevychází ven. Vašek se potácí v mlhavém, nekonečném snu a na skutečnost se dívá skrz kameru. Luboš, který se ze začátku zdá pouze jako výstřední umělec, na konci ukáže svoji pravou tvář, když chce svoji část dokumentu hodit do koše. Myslím, že nikdo nemůže tyto lidi soudit. Je to jejich věc, jejich život, jejich realita. Divák může jen mlčet a sledovat.

Spectre (2015)

Same, proč mi to jen děláš? Po nadupaném Skyfallu přichází utahaný a nepřesvědčivý Bond, který sice už už v některých momentech šlape na plyn ale scénárista ihned zadupne brzdy a divák se tak dál veze v konejšivém tempu, které jen občas přeruší nějaký akčnější prvek. Tento Bond je o pohledu do minulosti. O tom jak je "náš" agent pořád stejný, ale svět kolem něj se už dávno změnil. Musí se vnitřně vypořádat s moderní dobou a také se vnitřně přesvědčit proč pokračovat. Ve filmu jsou zcela jasné špičkové scény, odkazující stylem na celou sérii, ale v celku je to jen malá část v jinak prázdném rámu. Filmem prostupuje jaký si motiv smíření a ukončení jedné kapitoly. Nicméně, i když tam venku je nový svět, a James už v minulých filmech usekal chapadla chobotnici, je mu dopřáno se důstojně rozloučit a v Spectre té potvoře useknout hlavu. Hlavní padouch všech padouchů na stříbrném podnose. Mohlo to být epické! Ale nebylo. Bond se místo toho většinu času šťourá v minulosti zamotává se do vztahů v přítomnosti. Ve výsledku je to chození od ničeho k ničemu, závěr nevyjímaje. Nechci to uspěchat, ale možná je čas na restart bez Craiga.

Spider-Man: Homecoming (2017)

Hodně fádní a místy nudná komiksová podívaná: scénářem, postavami, ale hlavně velmi nevýrazným hlavním hrdinou. Celé to nějak nefungovalo, i když občas to zachraňoval Tony Stark. Příběh je divný slepenec pokusu o restart a zažité linie o Peteru Parkerovi. Občasně vyskytující se vtipný dialog to opravdu nezachránil.

Spider-Man: Paralelní světy (2018)

Parádní Spider-Manovskej mash-up plný šťavnatého komiksového vizuálu, příběhových hříček a vtipných hlášek. Cool výprava a postavy Pavoučí sérii rozhodně svědčí.

Správci osudu (2011)

Uf! Hodně zmatený film, divák je první polovinu držen tak trochu v nejistotě, co že si to právě pustil. No, nevím, ale já jim to prostě nesežral, celé je to tak neuvěřitelné, že se tomu jednoduše uvěřit nedá. Matt Damona moc nemusím, ale tady mi nevadil. Ve druhé polovině se toho alespoň víc odehraje, takže nakonec ***.

Squat Wars (2009)

Zajímavá sonda do tématu squatingu v České republice. Pro nezasvěcené je to dobrý úvod, jak alespoň pro začátek porozumět o co vůbec jde a pochopit lidi, kteří se tímto směrech chtějí ubírat. Nenásilně a věcně podané. Především tak vidíme, výpovědi bývalých účastníků squatování a autentické záběry a fotografie. V rámci krátkometrážního DIY dokumentu dobrý počin, ale možná by stálo za to, popřemýšlet o něčem více hlubším a zkusit více zmapovat alespoň poslední vyklizený squat Milada, který v roce 2009 rozpoutal celospolečenskou debatu a mnozí občané se o squat dozvídali vůbec poprvé, neměli možnost se dozvědět více o celém hnutí squatingu a oficiální média byly naladěná pro vyklizení (hysterie podobná CzechTeku), takže s odstupem doby by nebylo vůbec o věci se podívat, kdo se pro vyklizení tolik zasazoval. Každopádně, Squat Wars má cenu vidět.

Srážka s mimozemšťanem (2011)

Tento film dokazuje, že lze v žánru sci-fi komedií vymyslet zase něco nového. Sice je to jedna velká taškařice, ale důmyslně, řekl bych až s důrazem na všechny ty UFO klišé, narážky a "nerd věci" co správný fanoušek zná. Dvojce Simon Pegg a Nick Frost celí film krásně doplňuje a bez nich by to asi nebylo ono. Originální vtípky anglického humoru už jen dokreslují nadnesenou atmosféru celého filmu. Bravo!

Star Trek: Do neznáma (2016)

Starý, dobrý Star Trek v moderním hávu s epickými efekty a výpravou. Klasika ve všech směrech: od příběhu po postavy. Nejsem hard core fanoušek, takže jsem zřejmě neodchytil všechny souvislosti a dialogy, tak zde jednoduše napíši, že mě to bavilo a už se těším na další mezihvězdnou výpravu.

Star Trek: Do temnoty (2013)

Pokud jsem v roce 2009 dával prvnímu Star Treku naprosto suvereních pět hvězd, u druhého Into Darkness to bude o dost horší. Jako běžný divák, neblázen do Star Treku, který nečetl knížky, nezná podrobnosti charakterů a dějové pozadí celé ságy asi nelze plně ocenit věrohodné zpracování, které zde předvádí Abrams. Jako chápu, že se asi chtěl zavděčit Trekkies a byt co možná nejautentičtější, ale jeho styl vyprávění a budování atmosféry nakonec vyšel nějak plytce. Ale hlavně nechápu jak je to možné, protože na první pohled ve filmu všechno funguje. Možná je to tím, jak mi přišlo hodně věcí umělých a "neživých". To platí jak o ději, dialozích a postavách tak o efektech (když se asi po tisící objevil Lens flare, nešlo se nepousmát). Samozřejmě je to asi trochu kacířské, to zde napsat: ale jediné co mne osobně nejvíce bralo byla závěrečná demoliční scéna. Nevím, jestli je problém ve filmu (jak je vyprávěn) a nebo ve Star Treku samotném (jaká je předloha), ale asi nemá cenu to moc pitvat, protože fanoušci Abramse za tento film milují, tak proč jim to kazit. Bez nálepky "Star Trek" bych tento film bral jako dost drahý šprým a průměrné sci-fi.