Top Gear: Indický speciál (2011) (pořad)

Další super speciál, ale musím dát jen 3* protože mě vadilo, že se tolik času ztratilo na blbostech co s cestou nebo auty vůbec nesouviselo a v některých scénách se jen tak plácalo. Raději bych viděl více úkolů s auty a nebo se více věnovat cestě. Jinak jde ale o nadprůměrný cestovatelský speciál s několika opravdu super vtipnými scénky, nejlepší je scéna s navijákem. Nejlepší část cesty je bez pochyby až závěr u v horách Kašmíru.

Transformers 3 (2011)

Ale jo, po poměrně nejistém druhém pokračováním se Bayovi opět podařila propojit mega porce robotí řežby s docela stravitelnou omáčkou okolo. John Turturro byl velmi příjemným zpestřením, naopak Malkovich mohl dostát více prostoru.

Všemocný (2011)

Docela příjemné překvapení. Zápletka je na první pohled možná jednoduchá, ale děj se postupně formuje a každá další minuta je zajímavější a zajímavější. Originální zde není ani tak nápad na ústřední "věc" filmu, ale to jak je s ním nakládáno. Vizuálně velmi zajímavě pojaté, herecky vyvážené. Osobně jsem čekal trošku víc morbidnější konec, ale i tak se to dá nazvat skvělým filmem.

Vyměřený čas (2011)

Tak řekněme, že myšlenka filmu je zajímavá a celkem i neokoukaná, ale konstrukce děje a celkové pojetí tématu se mi už zamlouvá méně. Jelikož Andrew Niccol už dříve natočil skvělé drama Lord of War které si nebere servítky, čekal jsem u In Time průbojnost podobného ražení. Bohužel, svět který nám zde Niccol předkládá se sci-fi žánru kromě toho časového systému vůbec nepřibližuje, chybí zde klasické prvky futuristické společnosti kde jsou bohatí a chudí striktně rozlišitelní, ghetto ve kterém vládne anarchie a kriminalita musí být na hony vzdálené luxusním čtvrtím a boháčům. Ano, šlo by namítat, že se děj odehrává v nedaleké budoucnosti, ale to potom můžeme rovnou zapomenout na čas a vrátit se k penězům a jsme "doma". Možná že to Niccol opravdu chce a nutí lidi trochu více popřemýšlet, zda systém ve filmu přeci jen není v něčem podobný, ne li stejný jako ten v současnosti. Jinak, Justin Timberlake zde nehrál úplně špatně, ale asi bych si místo něj dokázal představit většího drsňáka. Také se zde našlo pár příběhových "kliček" a nelogických momentů, které bohužel nešly přehlédnout. ______ Celkově vzato, jaké jsem měl očekávání podle trailerů a různých ukázek docela zklamání, ale tak spíš půl na půl. Na pořádné sci-fi si budu asi muset zase počkat.

Zdrojový kód (2011)

Celkově za to, jedná se o dobrý film, který slušně naplňuje požadavky žánru, bohužel, díky tomu, že nemůže příliš operovat s příběhem (hodí se porovnání s "Buried", které sází na atmosféru) je poněkud uzavřený. Měl jsem trochu problém, s tím, že si autoři pořád pohrávali s tím, co už u nich je možné a co už ne, což mě nejvíce dostalo v závěru filmu. Jinak, tedy film měl z každého trochu, to bylo dobré, ale "nepřidal nic navrch", takže celkově v zato: jsem mírně zklamán.

Zkažená úča (2011)

Asi nějaké pomatení smyslu, nebo co...každopádně, jsem se rozhodl na to mrknout. Čekal jsem něco ve stylu School of Rock a nedočkal jsem se. Chatrný děj postavený na strašném výkonu Cameron Diaz bez vtipu a nápadu. Trochu to zachraňoval Jason Segel, kterého mám rád, ale tady ho moc do záběru nepustili. Celkově: toto se tedy nepovedlo.

Zrození Planety opic (2011)

Čekal jsem více "blockbusterovský" zátah na masové obecenstvo, ale byl jsem příjemně překvapen, jak film nenuceně a bez větších klišé rozvijí příběh přesně tam, kam očekáváme. Zhruba od poloviny filmu, kdy Franco a ostatní lidé přecházejí na druhou kolej, není asi nikdo, kdo by nefandil Caesarovy a spol. Snímek jasně balancuje mezi "lookem" trháku (aby na sebe vydělal) a zakomponovaným poselstvím: "Lidé si za to můžou sami." Celé je to ale zabalené do takové příjemné obálky, že z tohoto filmu prostě musíte mít dobrý pocit.... Jak to bude dál? No, počkejme na pokračování.

Bang Bang Club (2010)

Bang Bang Club: aneb jak dostat Pulitzerovu cenu snadno a rychle. Ne, vážně. Tento film si určitě zaslouží pozornost, i když je poměrně neznámí. V prvé řadě je třeba jasně říci, že nejde o prvoplánový, navoněný válečný doják, který bude lacině hrát na city. Ve filmu jsou sice explicitní scény, ale jsou natočeny velmi formálně, tedy jak je vidí právě fotograf. Celkově je film pojat spíše dokumentárně, mapuje pozici fotografů ve válce a snaží se přiblížit jejich pocity a smýšlení. Toto je jeden z mála filmů podle skutečné události (film je vlastně podle knihy, kterou napsal jeden ze členu Bang Bang Clubu), kdy jsem věřil, že se to doopravdy tak stalo (samozřejmě více si lze lehce dohledat). Rozhodně zde nejde o politiku: "Vysadí vás v Jižní Africe, jděte dělat fotky, nic víc vás nemusí zajímat". Ve filmu je vidět i to, že film točili Kanaďané, atmosféra a scény jsou takové neutrální, nezaujímají žádný názor, což přispívá k autenticitě. S tím je spojeno i to, že možná záměrně postavám chybí hloubka v jejich charakterech, vidíme je jen když mačkají spoušť. To nekritizuji, prostě to tak tvůrci chtěli, já jsem jen divák. Samozřejmě ve filmu nechybí i ona slavná fotografie se supem v Súdánu, následně je dán divákovi prostor si to přebrat jak on uzná za vhodné. Dost se nabízí srovnání se starším, ale i tak vynikajícím Welcome to Sarajevo (viděl jsem již dávno, takže nemůžu blíže popsat rozdíly), které se točí kolem stejného tématu. Každopádně, snímek Bang Bang Club jakož to odraz reality ve filmu obstál na výbornou.

Bastardi (2010)

Další do sbírky zbytečných českých filmů. Naprosto primitivní zápletka společně s vynucenými scénami plné toho co typický český divák prostě chce vidět a u čeho se může rozčílit posílají tento film na dno. Jednu hvězdu přeci jen dám: film totiž nakousává téma, které je prostě tabu, bohužel špatným způsobem.

Bite Me (2010) (seriál)

Hodnocení po 1. sérii: Úžasný nápad zasadit tři nerdy do světa zombie a jediný způsob jak přežít je použít vše co viděli ve filmech nebo video hrách. Na to, že to je web-seriál se v Bite Me objevuje hodně dobrých nápadů, herci umí hrát s tím pravým nadšením a je zde i správný humor s mnoha odkazy na filmy/klišé/videohry. Rozhodně je vidět, že tvůrci přesně ví, co chtějí točit a talent rozhodně mají. Těším se na druhou sérii...