• Pohádka

Země jaguárů (2019) (TV film)

No jo, turismu je je zhouba i dobrodiní zároveň... Kočíčky, ANO!!!

Nový domov ve vesmíru (2017) (TV film)

Docela hezký dokument, místy jsem se poučil. Škoda jen, že si překladači pletou (a pohříchu zaměňují) pojmy "kvůli" a "díky".

Hugo a jeho velký objev (2011)

Báječně snová záležitost. Čekal jsem, kdy navzdory příkoří (často právě proto) propukne nějaká love, ale asi bychom tomu nevěřili – holčina jim trochu přerostla. ___ Docela by mě zajímalo, čí byl zabavený zápisník. Otcův (dělal si poznámky k opravě) či bývalého filmaře (studie ke konstrukci mechmuže, jako činíval božský Leonardo)? ___ Mrštný kluk se ve vteřině nevyhrabe z kolejiště, když tam byl zmerčil poklad či zachraňuje mechmuže? Chápu, nebyl by adrenalin a zásluhy zapšklého dozorce. Na americký film špica. ___ Edit: V komentářích se připomíná, že film byl oslavou kinematografie, tož abych nebyl pozadu: Při stavbě vlastního kinematografu (oni Lumiérové obojetný aparát samosebou prodávali, ale asi až později) budoucí filmař z mechmuže vyjmul maltézský kříž – takto srdce klasické kamery i promítačky. Jen se mi zdá, že ve filmu byl nezvykle mnohoramenný – klasický bývá čtyřramenný.

Četnické humoresky - Klondajk (2007) (epizoda)

Zahlédl jsem několik minut tohoto dílu a nemohu pořád netvrdit, že je to pekelný úlet. Meziváleční trempové (až na výjimky) byli chudí, tudíž nosili to, co dům dal (ostatně stejně jako dělníci na stavbách i ve fabrikách), ale rozhodně nenosili KAPSÁČE, už jenom proto, že tehdy holt neexistovaly! Vrcholem bylo, kdy si na „flek“ přinesli prkénko na krájení. Tehdy bylo tak málo, co do huby, že by bylo škoda špinit (natož s sebou nosit) prkénko. Navíc, nedovedu si představit umístění prkénka na USce, či v teleti. Team pana režizéra odvádí velmi ledabylou práci a z diváka dělají blbce. ___ salahadin mi mluví z duše.

Greta Thunbergová - Hlas budoucnosti (2020)

Koho napadlo realisovat tento až trapně adorační dokument?! Dost podrobně jsme si prohlédli Štokholm, za co díky, ale Grétl permanentně vypouští fráze. Pobavilo mě, že se zmínila, že ani její rodiče (natož jiní dospěláci) ji stran ekologie nerozuměli. Ještě, že jsou všímaví, včas prozřeli a dcerušku podporují. ___ Není pochyb, že Grétl má v hrubých rysech pravdu, ale ony protesty se tak nějak míjejí účinkem. Zajímavý postřeh byl, že za globálními problémy stojí hamižnost podnikatelů všeho druhu. To je nesporné, ale chtělo by to uskromnit se, nekupovat zboží, které procestovalo Zemi, ale to nikdo (vč. mě) neudělá. Že protlačovaná elektromobilita je slepou uličkou, to studenti zatím bohužel nehlásají. ____ Srdceryvné záběry nepořádku jsou poněkud zavádějící, jelikož kdo trochu cestuje a má otevřené oči ví, jak vypadá NSR, Švajc, jak je to u nás či (až na výjimky) v EU a že bordel dělají (a mohutně plýtvají) chudí lidé, ale to si nikdo nepřizná, natož aby s tím něco dělal. Čili tvůrcové vytvořili zavádějící až lživý dokument a ten nezaslouží víc než jednu hvězdu. ____ Jo, málem bych zapomněl na eko lodní výlet. Jeden náš věhlasný mořeplavec tvrdí, že loď, která Grétl ekologicky přepravila na slavný kongres s nezapomenutelným projevem, se v podstatě nedá bezezbytku zlikvidovat. Farizejští novináři pak obecenstvu nezprostředkovali informaci, že plavba na sportovním plavidle této třídy není příjemná, natož pohodlná. Chybí mi reportáž, kterak se milá Grétl cestou zblila jako Alík, jelikož jinak to být nemohlo i kdyby, jako Švédka, měla s jachtáním zkušenosti. O5 se nás někdo snaží někam vmanipulovat.

Tchyně a uzený (2011) (TV film)

Někdy mám nutkání hodnotit dle příběhu, ne uměleckého dojmu a zde by to bylo na jednoznačný odpad! Baba tchyně byla pekelná, naštěstí ji „boží mlýny“ nakonec dostaly. Ovšem zcela dle mustru Pošty pro Tebe bylo, jak se bývalá snacha skamarádila s bývalou tchyní, která ji de facto zkazila život a určo nalomila zdraví. To si tvůrcové mohli odpustit. To by se stalo leda v předminulém století, ve fest věřící komunitě, leč nyní dost těžko. Jediné positivum této části bylo, že jsme se projeli, v ČR poněkud nedoceněném voze SUZUKI Swift. Trochu mi nejdou do hlavy majetkové poměry oné dámy. Jak jsem pochopil samoživitelka, bydlí ve vile (neva, že ji padá na hlavu), chodí vyfiknutá jako do Plesu v opeře a zainvestuje hospodyni. Kluk jako mladý lékař jistě také nemá horentní gáži, čili tato linka se trochu nepovedla. K Sandře Novákové mám rozporuplný vztah, ale převažují positiva i když u herky jeden nikdy neví. Hrála docela přesvědčivě, i když místy klasicky čumivě. Dokonalá byla jako jedna z Jezin v Neviditelných. Tedy nám klukům to tak přišlo. Úplně nejlepší byl pes! Trochu nás deptají filmoví utlumení čtvernožci – zvláště pak u teriérů je to až k nevíře, ale tento byl dokonalý El profesóre.

Zázraky přírody (2009) (pořad)

Viděl jsem dva díly, když inzerovali něco, co mne obzvlášť zajímalo, ale chce to velké přemáhání. Nepochopil jsem základní myšlenku (účel) pořadu - zhusta podivní umělci moderovaní třeťotřídním exportem z SK, myslím Maroše Kramára, odpovídají na podivné otázky (někdy nelze než tipovat) a "baví" nás. Pak se vynoří pan Kořen (čest a sláva mu, kdyby se účastnil toliko rozumných projektů) a ukáže nám trocha školní vědy. Tuhle jsem náhodou zaslechl "hlas shůry", co je neklamným důkazem, že je to překoupený pořad, dozajisté ze země, kde mají jisto jistě daleko nevzdělanější publikum než u nás. Něco příšerného! ČT fuj fuj a rákoskou přes záď za vyhozené oběživo.

Krakatoa, na východ od Jávy (1969)

Dost podivná dobová záležitost. Plachetnice plující průrvou soptící sopky - leda po užití LSD.