• Pohádka

Amélie z Montmartru (2001)

PŘIPOJUJI SE K ADORANTŮM. Akorát nechápu proč moje nejmilejší u tohoto filmu pokaždé (dva pokusy) usnula. Pravda, vždy až po anténě…

Šifra mistra Leonarda (2006)

Včil si uvědomuji, že jsem to druhdy viděl. Nijak mne to neurazilo, ale nejspíš ani bůhví jak nenadchlo. Brownovky mám stejně nejraději v MP3. To byste čubrněli na ten casting – samí boží herci a hrají jak o život... Zde to také nebylo špatné - Tatoule je miláček a J.Reno správňák – to jen tak namátkou.

Chata na prodej (2018)

Tak vážení, já vám nevím... Vlastně vím – byla to pěkná exkrementóza. Na film jsem se docela těšil, ale jsem velice zklamaný: - Prodává se chalupa, ale o chalupaření se jen pohovoří, nejspíš aby zahraniční účastník porozuměl (to byl asi latentní, i když poněkud kostrbatě pojednaný, záměr pro zamýšlený export) „o čem“ to chalupaření v ČR vlastně je – čili nafilmovaná vyprávěnka. – Plejáda komediálních herců, kteří namísto toho, aby humořili, jen na sebe štěkají, všichni prudí a chlastají. To jako má být humor? Otírat se o Slováky má být rovněž žertovné? Pravda, jediné hezké herečce tohoto kousku scénárista do úst vkládá podivné, protože praštěně sluníčkářské hlášky a dělá z ní nymfomanku. Němec, vykreslený jako vyměklý blbec hodící se jen jako hostitel bezduchého cizopasce, také není obzvlášť uniotvorný počin. Chýlkajda je pořád šik, ale kvůli scénáři (a jejímu rukopisu) mi několikrát vyskočil druhdy fenomenální Čas sluhů. Nezklamala Terezka – buď je geniální herečka, anebo hrála sama sebe. P. Kopta má asi hypotéku – je všude. P. Kačer bude dlouho živ... – scénárista viděl Kulový blesk... Film mi přijde jako globálně xenofobní a hloupoučký, ale chápu - doba takové žádá. Lituji času utraceného před bednou, měl jsem raději číst nového Vondrušku, ale chybami se jeden učí... Edit: Filmu by jistě pomohlo, kdyby je zastavil (jak jinak než nablblý) příslušník – osádky dvou vozů jeli v jediném byť imperialistickém autě a zkoumal, co že to mají na zahrádce ledabyle upevněného (p. Kačer)... Jistě by se našel i nějaký ten zbytkáč a bylo by konečně veselo!... II. Edit: Velmi mne štvou „otevřené“ konce. Evokuje mi to socialistický nešvar u většiny zboží – vyžadovaly „DD“ Dodělej Doma. To jako scénárista neví, co chtěl dílem říci? Či se ostýchá nabídnout nějaké řešení, aby nedej bůh neurazil a schovává se za libovůli divactva? Představte si, kdyby se podobným stylem dělaly detektivky – skončily by před označením vraha, každý by měl svého a před kinem by se diváci mohli servat, kdo má pravdu. Kašlu na takový šlendrián! Ona pointa je mnohdy základním kamenem díla - obaluje se dějem, aby NA KONCI vynikla. Jelikož zde žádná nevyplula, nejspíš nebyla ani na začátku, co je smutné. Ano, v některých případech by byl prostor k rozjímání vhodný, ale u „Chaty“ je zcela nadbytečný. III. Edit: 2 klukluka: Kam kráčí česká kinematografie to se neodvažuji odhadnout, ale zcela určitě do něčeho šlápla... doplněno Divadlo v krajském městě píše: „Může existovat vtipná, sofistikovaná a nebanální česká komedie? Nemladší generace filmařů se o to snaží. Chata na prodej je film o jedné obyčejné rodině, která se rozhodne zbavit se místa, kde každý její člen nechal kus svého života. A to vede k řadě emocionálně vypjatých událostí. Chata na prodej je poctivým pokusem o dobrou českou komedii, která není postavená jen na přihlouplých vtipech, ale na skvělém situačním humoru, perfektně vybraných hercích a především na snaze zachytit i něco z naší národní chatařské povahy.“ Že by existovala jiná verze, než kterou jsem viděl já?

Klackovitý architekt Martin Rajniš (2018) (TV film)

Osobně si myslím, že opravdu nejstarším řemeslem není to, které se traduje, ale právě architektura resp. stavebnictví. Odtud zednářské hnutí. Architektura má jednoznačný přesah – 10-15 let staré auto či nábytek jsou směšné, 200 let stará budova je krásná. Co teprve starší projekty...

Gejzír (2014) (pořad)

No, Ivča má docela dobré projekty (Toulavka atp.), ale Gejzouš je poněkud divný – popouzí mne, když spolumoderátor sedí na big písmenech, namísto toho, aby sic nabídl dámě. Na druhou stranu, dáma by v modelech, které dodává v ČT dobře zaháčkovaný butik, stejně nemohla nic jiného než stát či udělat několik kroků. Také mne udivuje vysílací čas – v 8:10hod v rádiu, na vlnách bývalé stanice Praha, frčí legendární Meteor, který sledují stejní občané. A to se státní sdělovadla tváří, že kooperují – prd leda! *odstavec* Daleko lepší býval pořad Port, ale kde je mu konec. Edit: nevím, co to do mě vjelo, když jsem to psal, ale musím přiznat, že je to jeden z mála pořadů, který šíří "dobrou náladu" až snad hrdost a vlastenectví. Nazval bych to: magazín dobrých zpráv. Jediná bolest - lze ho sledovat jen díky "červenému tlačítku" jelikož je kvůli vysílacímu času pracujícímu jedinci v premiéře poněkud nedostupný. ČT docela umí zajímavé pořady uklidit či s nimi šoupat, aby setřásla diváky. Tento pořad mohu klidně označit jako moji srdcovku.

Klec (2019) (TV film)

Hustý! Je vidět, že nejslabším článkem jakéhokoli zabezpečení je jeho majitel. Nečekal jsem, že to skončí tak drsně - doufal jsem, že si Jířa Hádě nakonec vychutná, ale jak jinak ilustrovat totálně zpackaný život. Pobavila mne modernisace církve svaté.

Štěňata (1957)

Tento film na mne vybafl zcela omylem při nočním čumákování a dost mile mne překvapil. Mladí byli báječní a velmi mne překvapilo, co slečna ehm novomanželka, vydržela. To by se nyní nestalo. Nemá cenu film pitvat natož kritizovat.

Varga (2017) (studentský film)

Smutný dokument o geniálním umělci. Pí. Maletz byla dost otřesná.

Zlínský klenot (2019) (TV film)

Zlín je prostě boží i přestože odkaz p.Bati za ta léta (a částečně záměrně) poněkud uchlápá.

Poslední mohykán (1947)

Mravoučná pohádka. Nebylo to poprvé, co byl p. Marvan filmově polepšený. Film je dozvukem prvorepublikových báječných (často bláznivých) komedií prošpikovaných vtípky bezesporu odladěných na divadle. Zde hrála jiná sada mladých hereček jako v oněch klasikách. Zaujala mne Dagmar Frýbortová. Moje milá Soňa Červená hrála poněkud prkenně. *odstavec* Pana Marvana jsem míval docela rád, ale nějak se mi zajídá ta permanentní popuzenost a také prý se nechoval zcela správně v dobách arizace AB Barrandov. Jo, ubral jsem hvězdu.