• Hudební

13. komnata - 13. komnata Jána Jackuliaka (2021) (epizoda)

Nesnese se se sestrou... Z nevídaně silného příběhu odemykající Honza Dědek doslova oněměl; naštěstí se mu vrátila řeč při namlouvání komentáře.

G. Verdi: Rigoletto (2021) (divadelní záznam)

V titulcích pořadu uvedeno: název Giuseppe Verdi: Rigoletto; režie Tomáš Šimerda; divadelní režie Barbora Horáková Joly.

Francie, má láska (2019)

Výborný film, který prezentuje postřehy o francouzské mentalitě především prostřednictvím srovnání s americkým a britským prostředím. Význam francouzského vlivu na utváření evropské civilizace je neoddiskutovatelný, z ostatních národů se Francouzům můžou rovnat jen Řekové a Italové; všichni ostatní ve větší nebo menší míře museli nezbytně navazovat na hodnoty, které definovala zmíněná trojice. Vedle spousty věcí známých (ale často podaných z netradičního úhlu pohledu) se tu objevují i některé méně očekávané. To vše s lehkým nadhledem, vtipem, ironií i sebeironií, prostě s typickým francouzským šarmem - aniž by to znamenalo zaseknutí se v povrchním plkání... Zase jednou jsem si připomněl, proč je mi francouzská mentalita se svojí schopností užívat si atmosféru okamžiku bližší než germánský, anglosaský a americký důraz na vydělávání peněz a z toho plynoucí (u nich, na rozdíl od Francie) společenská prestiž.

Ženou z boží vůle (2017)

Je to mezi dvojkou a trojkou, nakonec tomu teda ty *** dám, a to za myšlenkovou hodnotu, i když realizačně je to celé takové naivní a tezovité. Z hlediska širších souvislostí je tahle sonda do švýcarského "středověku" roku 1971 (poslední kanton uzákonil volební právo žen dokonce až 1991!) zajímavá při porovnání se situací u nás doma, kde ženy mohly volit o celé půlstoletí dřív. Tenhle docela slušný náskok v oblasti lidských práv jsme pak ale ztratili vinou poválečného vývoje...

Jistě, pane ministře (1980) (seriál)

Některé díly jsou dobré, pár dokonce výborných, ale s jejich zvyšujícím se počtem je znát, že situační schémata se stále víc opakují. Úplně nejčastější z nich spočívá v tom, že na bohulibý úmysl pan ministr nakonec buď rezignuje, anebo se musí spokojit s kompromisem, a to hlavně proto, že druhá strana má v záloze nějakou drobnost, kterou by ho mohla v případě nutnosti tak trochu vydírat. A totéž platí v opačném gardu, kdy je ze stejných důvodů možné prosadit aspoň něco... Prostě politika jako umění kompromisu ve dvojnásobném počtu dílů, než by bohatě stačilo. -------- V titulcích (jednotlivých epizod) seriálu uvedeno: rok výroby 1979 (epizoda 1), 1980 (epizody 2-7), 1981 (epizody 8-14), 1982 (epizody 15-21), 1984 (epizoda 22).

Temná noc (1989)

V titulcích filmu uvedeno: rok výroby 1988.

Hon (1966)

V titulcích filmu uvedeno: rok výroby 1965.

Můj táta Dědek (2021) (TV film)

I když budu počítat všechny koncertní ukázky, tedy nejen z té výroční akce v Plzni, ale i ty archivní s Dědkem, nedá to dohromady ani polovinu stopáže. Je to normální hudební dokument, žádný koncert. -------- V titulcích filmu uvedeno: rok výroby 2021. -------- Výborně, typ pořadu i rok výroby opraven, pochvala udělena 6. 9. 2023.