Děti ulice (1946)

Deti ulice sú nádherným filmovým obrazom o priateľstve, vášni, zrade a pomste medzi dvoma mladými chlapcami, ktorí sa poznajú odmalička, a ako sa na najlepších kamarátov patrí, spolu trávia celé dni, dni smútku a beznádeje i dni radostné a šťastné. Ich najväčšou túžbou je mať vlastného ozajstného koňa, ktorý by patril len im. Tejto túžbe podriaďujú všetky ostatné činnosti, takže všetky peniaze, ktoré si zarobia ako čističi topánok amerických vojakov si starostlivo odkladajú, len aby si mohli našetriť na krásneho koňa. Taký kôň však stojí veľa a nech sa akokoľvek snažia, stále majú málo a majiteľ už s nimi pomaly stráca trpezlivosť a čaká na solventnejších kupcov. Čas aj peniaze hrajú proti nim až do chvíle, keď si ich nezavolá bohémsky brat mladšieho z nich, Giuseppe. Staršiemu chlapcovi Pasqualemu sa to nepozdáva, pretože pozná ľudí, s ktorými sa stretáva a je mu jasné, že s kriminálnikmi sa v tejto dobe rozhodne nevypláca spolupracovať. Napokon však podvolí, pretože jeho jediné prianie je konečne si našetriť dostatok peňazí, za ktoré si obaja budú môcť kúpiť koňa. Konečne sa im vyplní sen, že obaja budú môcť jazdiť na krásnom koňovi, deti zo susedstva im budú závidieť, keď sa budú promenádovať po námestí na majestátnom a vetrom ošľahanom žrebcovi a obaja budú jeho pánmi a budú sa oňho starať Koníka si však dlho neužijú. Ostrieľaný kumpán, ku ktorému ich brat zavedie, ich presvedčí, aby šli za starou Židovkou a ponúkli jej nové deky za dohodnutý peniaz, z ktorého dostanú sľúbenú čiastku, ak sa im podarí deky predať. Ani jeden z chlapcov však netuší, že ide o kradnuté zbožie, ktoré patrilo americkej armáde a na takýto tovar si tamojší karabiniéri dávajú riadny pozor. Po tom, ako zinkasujú čiastku sa stanú klamanými obeťami policajného záťahu a hneď nato sú internovaní na policajnom oddelení v cele predbežného zadržania. Obaja chlapci sú dlhé hodiny sužovaní a vystavení tvrdému výsluchu zo strany vyšetrovateľov, ktorí vôbec neberú do úvahy ich vek a nehľadia ani na ich sociálne postavenie.. Psychický nátlak veľmi ťažko znáša hlavne mladší Giuseppe, no obaja sa vytrvalo snažia nič neprezradiť. Mladší však nátlak nakoniec neunesie a prizná sa. Obaja sú bezpodmienečne umiestnení do ústavu pre nápravu a prevýchovu mladých delikventov. Práve prostredie tejto inštitúcie a atmosféra medzi mladými kriminálnikmi predstavuje zásadnú zmenu v odvíjaní deja a vo vývoji vzťahu medzi oboma chlapcami. Okolnosti týkajúce sa vyšetrovania spojené s osobou Fellipeho brata, pozadie zločinu a priebeh súdneho procesu so starším Pasqualom by som ponechal stranou a venoval by som väčšiu pozornosť práve scénam z výchovného ústavu, ktoré sú podľa mňa zásadné pre pochopenie celého snímku. Odlúčenie chlapcov a zaradenie oboch do odlišných ciel naruší a zlomí ich skalopevné presvedčenie vytrvať spoločne všetky útrapy a nástrahy detskej väznice. Navyše sa obaja vídavajú len sporadicky pri spoločných nástupoch a v jedálni. Pasquale sa ocitá na cele spolu s uličníkmi podobného veku ako je on sám a veľmi rýchlo si získava všeobecný rešpekt a uznanie v novom „spolku“, zatiaľ čo chudák maličký a bezbranný Giuseppe je internovaní na celu s nepomerne staršími a prešibanými chuligánmi, ktorí ľahko vytušia jeho bezmocnosť a poskytnú mu falošnú náklonnosť a klamlivé priateľstvo, len aby ho mohli využiť, kde sa dá. Najstarší z tejto bandy, samozvaný vodca najskôr vyvolá v Giuseppem pochybnosti o Pasqualovej morálke a okamžite ho v očiach mladšieho očierni, vyvolá medzi obomi „bratskú“ nevraživosť, a nakloní si Giuseppa tak, že ho banda mladíckych delikventov využije pri úteku z detskej väznice. Utiecť sa úspešne podarí len vodcovi a Giuseppemu. Len čo sa to dozvie Pasquale, presvedčí nedôverčivú políciu, že vie, kam majú zbehovia namierené a ponúkne sa, že ich tam dovedie. Keď však dorazia do stajne, kde sa o ich žrebca staral podkoňský, nájdu len prázdne postroje. Pasqualemu sa podarí odlákať pozornosť karabiniérov a v neďalekom lesíku pri moste nad riekou zaskočí oboch aj s koňom. Vodca od strachu zuteká a obaja bývalí kamaráti teraz stoja zoči voči sebe plní nenávisti a zloby, strachu a pomsty. Po krátkej šarvátke sa stane nehoda a mladší pri páde na hlavu umiera. Pasquale pochopí, čoho sa dopustil, ale už je neskoro. Polícia už je na ceste v čase, keď v náručí jedného z nich druhý kvôli zlomyseľnosti a arogancii iného dokonáva svoj krátky život v pochmúrnej atmosfére povojnovej Itálie, v dobe temnej a ťažkej bez nádeje na svetlejšiu budúcnosť.

Mistři (2004)

Keď neberiem do úvahy niektoré dosť nudné scény, pri ktorých som trocha tápal a prišli mi dosť nepochopiteľné, ale inak musím uznať, že natočiť tento film bola vcelku originálna mzšlienka, a už len odvaha obsadiť do hlavných úloh celkom neznámych hercov.. Samozrejme s výnimkou vynikajúceho Budařa, ktorý ako "nadestilovaný" verný fanda českého hokeja bol skrátka supr, a nakoniec sa prejavil ako ten "najvyčuranejší":))

Snowboarďáci (2004)

Som spokojný. Skutočne podarené dielko, v podstate mu nemám čo vytýkať!! Celý film sa nesie v rýchlom a dynamickom tempe, občas s jemnými odskokmi, ktoré užasnutému divákovi aspoň na chvíľu umožnia sa znova nadýchnuť a pokračovať v hltaní celého deja. Herecké výkony boli taktiež solídne, treba vyzdvihnúť najma výkon Jirku Langmajera a pani Zawadskej. Veľké sklamanie však vzbudila hlavne Lucka Vondráčková, ktorá sa dost nešikovne zhostila úlohy puberťáčky, a myslím že by sa vobec nič nestalo, ak by vo filme nehrala. A čo sa týka hudby, tak tvorcovia filmu zvolili správnu stratégiu udržiavania pozornosti diváka v strehu veľmi solídnym výberom songov, ktoré úžasne gradujú dej aj v situáciach, u ktorých by ste to vobec nečakali. Plným právom dávam preto štyri hviezdičky. LEN TAK ĎALEJ, ČESKÁ KINEMATOGRAFIA!!!

Do tvých rukou (2004)

SPICA!!!! Jedna z poslednych "origos" danskych dogiem, ktora urcite stoji zato. Sympaticka Ann E. Jorgensen, ktora urcite kazdemu utkvela postavou kadernicky vo filme TALIANCINA PRE ZACIATOCNIKOV, sa v tomto snimku prekonava a ulohu vazenskeho "pastora" zvlada na vybornu. Vo filme si zahral jedneho z dozorcov hlavny sef skupinky triersovych IDIOTOV, a taktiez predviedol dobry vykon. Celkovo tento film vyznieva velmi hlboko a prekryva sa moralnym posolstvom, ze cloveku treba odpustat, co je aktualne prave pre vazensku problematiku. Jednoducho, velmi podnetny film mladej danskej reziserky, od ktorej ocakavam do buducnosti podobne silne a precitene kusky... Cloveka snad len zaskoci vysoka uroven kvalitnych socialnych sluzieb danskej vaznice, hlavne pri porovnani s dnesnymi sluzbami v slovenskom zdravotnictve:((

Amarcord (1973)

Vynikajuce a v mnohom zabavnejsie nez o 25 rokov neskor natocena Cierna macka, biely kocur. Fellini nas vsetkych presvedcil, ze europsky film ma jednoznacne navrch pred americkou kinematografiou, a stoji za to ho vidiet.. Ostre kontrasty filmu dodavaju smrnc, a krasu zaroven. Este raz diky Federico!!

Jakubův žebřík (1990)

Po dlhsom case znova nieco, co dokonale odhalilo politiku americkej vlady pocas bohapusteho zabijania a vrazdenia vo Vietname a zaroven machinacie, ktorych obetami sa stali dokonca aj samotny americki "pesiaci".. Do akej miery bol vsak scenar postaveny na skutocnych faktoch alebo len na fikciach, vyvolanych reziou americkych medii, sa dnes uz sotva dozvieme. Kazdopadne film hodnotim 4 hviezdickami, no percentualne vyjadrene dobrych 80.. Vykon mistra Robbinsa bol ako obvykle skvely a s nadhladom, no treba pochvalit taktiez aj ostatnych, ktori znacnou mierou prispeli k dramatizacii posobiveho deja (E. Pena, Danny Aiello..). A nesmieme zabudnut na uzasneho maleho Gabea v podani Macaulayho Culkina.. A este jedno doporucenie na zaver: rozhodne si vypocujte hudbu k filmu az do samotneho zaveru. Stoji fakt za to:))

Modrý samet (1986)

Musim sa priznat, ze Lynch ma konecne milo prekvapil.. Po zhliadnuti MULLHOLLANDU som sa takmer zapovedal, ze Lyncha uz nikdy viac, po tom ako som sa z toho filmu nevedel akosi spamatat, a povedal som si, ze sa mi to asi iba zdalo, a nespravim taku chybu, aby som si znova pozrel mojej inteligencii trosku odtrhnuty film, ktoreho dej je uplne nelogicky.. No BLUE VELVET sa velmi vydarila, jemna romantika, ktora sa celym filmom taha a zaroven decentne miesa so zvrhlymi scenami obscesnej erotiky a orgii, s vulgarnostou, a zdarilo okorenene to vsetko silnym nadychom napatia a hrozy, k comu sa pomaly az vtieravo vtlaca melodia rovnomennej piesne, ktora nas sprevadz celym snimkom.. a ktomu este treba pricitat skvelo zohratu partiu takych osobnosti, ako su Kyle McLachlan a Denni Hopper, a dejova linia je jasne a logicky citatelna, clovek tu nemusi tolko premyslat nad suvislostiami, ktore jasne do seba zapadaju.. Co vsak mozno Lynchovi ucite vycitat je, ze v zavere uplne podlahol akejsi vlaznosti a trocha prehnanej naivite, akou sa vyznacuje hollywoodska produkcia, spravidla zakoncujuca vsetky pribehy "dojemnym" happyendom..

Dogville (2003)

Myslim ze Trierovo rozhodnutie natocit film na javiskovej ploche len s nevyraznymi kulisami, nebolo zrovna najstastnejsie,.. Napriek skvelemu a dojimavemu vykonu Kidmanovej a presvedcivej roly "vinara" v podobe S. Skarsgarda, (co ma vlastne ani neprekvapilo a dalo sa to ocakavat:), tento snimok rozhodne nestal zato, aby na nom reziser uplatnil nove experimentalne postupy,.. tagze o mnoho lepsie by bolo, ak by pouzil podobnu metodu ako napr. u megasnimku PRELOMIT VLNY..urcite by to prispelo aj k zvysenej divackej oblube, hoci je obecne zname, ze Trier s publikom "nikdy nesmlouva".. inak scenar bol vcelku originalny, az na to, ako bol presunuty na platno.. skoda..