Columbo - Krize identity (1975) (epizoda)

Už ani nevím, o čem ten díl byl, jak byl hrozný. Snad jen taková malá poznámka pod čarou: Anthony pravděpodobně viděl nějakou alternativní verzi, protože v té, kterou jsem v televizi viděl já, nebyl Leslie Nielsen vrah, nýbrž oběť, jejíž účinkování skončilo asi po 15 minutách od začátku. Možná, že kdyby byl vrahem opravdu Nielsen, mohl tento díl být aspoň trochu méně nudný.

Columbo - Na programu vražda (1990) (epizoda)

V podstatě žádný z "nových" Columbů me nezaujal a tento díl je toho jasný důkaz. Chudák Patrick McGoohan se snaží jak může, ale na jeho výkon z dílu Za úsvitu už zkrátka nedosáhne. Ani dabingem Stanislava Fišera si nejsem právě v tomto případě příliš jist. A ruku na srdce, Peter Falk už nepředvedl v těchto nových sériích vůbec nic nového. Ano, někdo určitě řekne, že právě proto ho miluje, ale mě už jeho vlezlé a buranské chování docela nudí.

Columbo - Nebezpečná hra (1973) (epizoda)

Hluchý vrah a oběť sovětský soudruh! To si nedělám legraci; takovou kombinaci jsem ještě v Columbovi neviděl. Mezi stěžejní okamžiky tohoto dílu se určitě řadí partie šachu na stole v restauraci, odehraná pomocí kořenek, nádobí, ulit od šneků a kdovíčeho ještě. Obětí je v tomto případě mimořádně sympatický postarší tlouštík Dudek, kterého jeho poněkud labilní soupeř šoupne do drtiče odpadů. Postava vraha je na můj vkus zahrána až přespříliš „vražedně“, čímž mám na mysli nepřirozenou topornost, vznětlivé až podrážděné výpady vůči všem columbovým dotazům atd. Za vyslovenou pitomost považuji způsob, jakým vrah dostal druhou šanci dokonat svůj čin: Dudek je v nemocnici a z ní také pošlou jeho společnici se seznamem léků, které má přinést z jeho hotelového pokoje. Asi stěží by v celé nemocnici neměli nic z dlouhého seznamu poměrně běžných medikamentů jako je inzulín atd.

Columbo - Obrácený negativ (1974) (epizoda)

Díly pod režijním vedením Alfa Kjellina mají vynikající atmosféru a spád. Kjelin má navíc i cit pro výběr hlavních herců (viz Dobrá pověst nade vše), tudíž existuje vysoká pravděpodobnost kvalitní zábavy. Troufám si říct, že excelentní výkon zde podal Dick van Dyke a zároveň jeho české alter ego Ladislav Frej. Mnoho herců si pravděpodobně myslelo, že hrát vraha lze pouze tím, že budou divně vypadat a divně se chovat. Chyba lávky. To nestačí. Van Dyke představuje vše, co lze od pořádného vraha očekávat – úlisnost, sebevědomí i ledový klid. Jeho postava profesionálního fotografa je dobře vystavěna, postupně se zvyšující nenávist vůči Columbovi a jeho dedukčním metodám je téměř hmatatelná. A i styl, s jakým si sám pod sebou uříznul větev, je navýsost elegantní.

Columbo - Osudné cvičení (1974) (epizoda)

Díl ze sporťáckého prostředí, kterému jsem nerozuměl a příliš mne neoslovil. Určitě by se ale dal mnohem více zatraktivnit, kdyby si vrah prohodil místo s obětí, protože zmíněná oběť byla aspoň trochu bodrá a vtipná, oproti vrahovi-tělocvikáři, tresce ze solária vytažené, do upnutých kalhot vecpané.

Columbo - Poslední pocta komodorovi (1976) (epizoda)

Poměrně netypický díl série, nazval bych ho „poirotovský“. Dobré dvě třetiny filmu si totiž myslíme, že víme kdo byl vrah, myslí si to i Columbo, ale jen do okamžiku, než je i domnělý vrah zavražděn. Poslední scéna jakoby vypadla z klasické poirotovské detektivky – Columbo sezve všechny podezřelé do jedné místnosti a začne vytahovat trumfy, vedoucí k odhalení pravého vraha. Avšak nechci zde vzbudit zdání, že to je Bůh ví jak skvělý díl. Nic objevného zde nenajdete a jeho dlouhá stopáž jen zapříčinila, že se budete nudit o nějakých 20 minut déle.

Columbo - Posvítit si na vraždu (1976) (epizoda)

Tři hvězdičky pouze za tu docela slušnou fintu s nahráváním basebalového zápasu a celkovým posunem času. Ale jinak zcela určitě 2*, rozhodně podprůměrný díl, kde vrah, jak už jsem mnohokrát napsal, nemá ani špetku charisma. Dabing Jiřího Pragera také postavě právě nepomohl a samotný poručík Columbo, opět ve světě televize a filmu (viz Předveď dokonalou vraždu), se chová zase jako buran.

Columbo - Prázdný rám (1971) (epizoda)

Nepěkný díl, kde je hlavní vražedná dvojice tak nesympatická, že se od nějaké 10. minuty modlíte, ať už to poručík Baloňák rychle skončí.

Columbo - Předveď dokonalou vraždu (1978) (epizoda)

Další z dílů, odehrávající se v prostředí masmédií. K dokonalosti mu sice trochu chybí, ale i přes to je zatraceně dobře promyšlený. Vražedkyně je mimořádně ambiciózní potvora (místy značná podobnost s paní Bobošíkovou), která byla odhalena vlastně ani nevím jak. A to je jedna z vad na kráse celého seriálu – ono to totiž začne nudit, když je sebelepší vražda odhalena tím způsobem, že se Columbo ihned pověsí vrahovi na paty a postupně ho udolá. Bylo by sympatické, kdyby ho scénáristé taky jednou nechali tápat, popř. se mýlit. Génius, který pozná vraha na první pohled, je trochu nudný. A navíc mám pocit, že kdykoliv Columbo vyšetřuje v oblastech showbyznysu, chová se jako retardované dítě v cukrárně – „Jé vážně? No to je fantastický! Můžu si to vyzkoušet? Paní Columbová vás přímo zbožňuje!“ atd.

Columbo - Případ vysokého IQ (1977) (epizoda)

Vážně, toto byl moc pěknej díl. Vražda byla perfektní a vrah ještě k tomu docela slušnej magor, kterému se ke konci nedařilo už vůbec nic. Vražda neměla chybu, ale přece jenom po sobě vrah nechal dost stop. Odhalerní v takovém případě beru, protože je v celku logické a přirozené, narozdíl od jiných, kdy se Columbo hluboce zadívá do země a vyčaruje šokující pointu. Jedno z nejlepších Columbových finále je k nahlédnutí pod TÍMTO odkazem.