Vinnetou (1963)

Nejoblíbenější film vůbec, obsahuje toho poměrně dost z knihy alespoň ve srovnání s ostatními filmovými mayovkami a navíc se jedná o napínavou a hodně akční podívanou, nikoliv však brutální. Velice mě "pobavil" komentář jednoho Američana na imdb k tomuto filmu. Dal mu nejhorší hodnocení se slovy "nejhorší western, co jsem kdy viděl." Tak tohle tedy opravdu nechápu, hlavně mu vadila nerealističnost snímku, např. to, jak Shatterhand přemůže min. 10 banditů v saloonu. Že zrovna tohle vadí Amíkovi, když v jejich filmech je takových věcí nepočítaně... Možná snad z toho důvodu, že tyto filmy berou jako skoro historické filmy. Zatímco Evropanovi westerny splývají s akčními filmy. To je aspoň můj názor. Dodávám, že amerických westernů se mně líbí poměrně malé množství. Snad jediné, co se mi na tomto filmu nelíbí je postava opruzáckého fotografa Tuff Tuffa. Skvělý je příběh, scénář držící se základních prvků knižních mayovek, herci, bitvy, hudba, výprava... Ne, ani po téměř 20 letech mě tento film vůbec neomrzel. Ani nevím, kolikrát jsem ho již viděl. Vlastně nepočítaně...

Žut (1964)

Když jsem tento film viděl před 14 lety poprvé, byl jsem spíš zklamán. Očekával jsem více akce a méně humoru. Postupem času jsem si film oblíbil natolik, že mu dávám plných pět hvězdiček (čtyři by byly objektivnější). Film vsadil na přijatelný humor, napětí (byť pro čtenáře a pro diváka po prvním shlédnutí není překvapením, kdo je Žut) a na překvapivě dobré výkony skoro všech herců. Film je narozdíl od drtivé většiny ostatních filmů na motivy K. Maye alespoň z 50-60 procent natočen podle knižních předloh (knihy V roklinách balkánských, Zemí Škipetarů, Žut - tj. poslední tři díly cyklu "Ve stínu padišáha"). Naprosto výborná hudba, krásné a téměř autentické prostředí (bývalá Jugoslávie představuje albánské prostředí), odpovídající stopáž (není dlouhá, kratší stopáž by filmu uškodila, poněvadž by z knih bylo vynecháno něco podstatného). Osobně mám z orientální trilogie přece jen radši následující snímek "Divokým Kurdistánem." Až na slavnou mayovskou čtyřku a film Old Shatterhand jsou podle mého názoru první dva filmy orientální série tím nejlepším, co bylo v 60. letech natočeno podle nebo spíše "podle" díla Karla Maye. 90 % Howgh! Zajímavé je, že knižní předlohy byly použity v 70. letech, kdy byl natočen seriál Kara ben Nemsi (celkem 26 dílů - stopáž á 25-30 minut). Tento seriál se ještě více drží románových předloh. V roce 2009 chtěli Němci natočit film "Ve stínu Žuta." Z tohoto projektu však nic nevzešlo, poněvadž je prý choulostivé točit dnes film, ve kterém se jakkoliv odráží střety či soužití muslimů s křesťany... (jak bylo uvedeno v německých článcích z internetu).

Vinnetou a Old Firehand (1966)

Očividně inspirováno Sedmi statečnými. Tohle má s mayovkami společné jen prostředí a tři postavy (Firehand, Vinnetou, Nšo-Či). Akce jsou narozdíl od filmu Apanači celkem slušně natočené, ale to rozhodně nestačí. Film postrádá jakékoliv napětí, herecké výkony jsou nanejvýš silně průměrné. Nejlepší je asi H. Leipnitz v roli Silerse (Salase?), který měl však smůlu na filmy. Leipnitz si zahrál ve dvou "mayovkách", které považuji za vůbec nejslabší. Vedle tohoto snímku jde o Petrolejového prince. 30 %

Johanka z Arku (1999)

Vynikající historický film, který jsem viděl snad 10krát. Netradiční pojetí historické látky, netradičně natočené bojové scény (záběry na propletené masy bojovníků střídají záběry na použití a následné účinky dobového arzenálu -mj. i tzv. ježek, kuše, řemdih), skvělá Milla, Hoffman, Dunawayová, Malkovich, Karyo a další. Komparz a prostředí z českých zdrojů, zasedání církevních hodnostářů, výborný nápad se ztělesněním svědomí či boha (???) ztvárněné Dustinem Hoffmanem, skvělá a pro příběh vhodná hudba. Povedl se i dabing, zvlášť výkon Táni Vilhelmové zasluhuje pozornost. K tomu dodávám, že mám 15. století celkem rád a nejsem vůči tomuto období ignorantem... Historicky doložených zpráv o Johance je poskrovnu. To, jak se chovala, neví nikdo. Film se základních historických prvků držel, vyfabulovaná byla smrt údajné Johančiny sestry z rukou odporného anglického žoldáka. Podobné fabulace jsou i v jiných historických filmech. Takový Jan Žižka či Prokop Holý natočený podobným způsobem: to by bylo opravdu něco! Zajímavé komentáře, pod které se podepisuji: Radek99, Marius, Shit, Klerik, Fanucci, Dadel, Klemi.

Divokým Kurdistánem (1965)

Tento snímek je můj nejoblíbenější z řady filmových mayovek 60. let vyjma 1. a 3. dílu Vinnetoua, Pokladu na stříbrném jezeře a Old Shatterhanda. Krásné a knize celkem odpovídající prostředí, dobrý humor (narozdíl od takového Tuff Tuffa v 1. díle Vinnetoua), víceméně dobrá hudba, vhodně vybraní herci, Kara jak má být, filmový Halef jako vždy až příliš velký trouba, padouch par excelence v podání Djordje Nenadoviče, nádherná Marie Versini v roli Ingši (apropos zneškodní 3 bandity, v pokračování dalšího), akce je taky celkem dost. Podle knihy to moc není, ale rozhodně to neznamená, že by to pro mě byla noční můra. Naopak, orientální sérii mám velice velice rád. Surehandovky, nemluvě o Apanači, Firehandovi a Petrolejovém princi, jsou podstatně horší. 90-95 %

Old Shatterhand (1964)

Velice povedená "mayovka." Film nemá až na prostředí a pár postav nic společného s romány Karla Maye, přesto se mně film nesmírně líbí. Příběh je zajímavý, napínavý, akce dobře natočená. K filmu navíc složil Riz Ortolani působivou hudbu. Obrovský odklon od díla Karla Maye se filmařům většinou nevyplatil, v tomto případě si dovolím tvrdit opak. Je to zkrátka western, jak má být. Palomu Nakanu ovšem v díle Karla Maye nalezneme, konkrétně v prostředních svazcích kolportážní série "Třemi díly světa." Old Shatterhand paradoxně v tomto filmu zůstává za očekáváním, takřka monumentální bitvu v závěru filmu jenom sleduje, často je druhými vytahován z bryndy. Naštěstí pro něj má ve filmu u banditů přílišný respekt viz. bezhlavý útěk banditů na začátku filmu či odjezd banditů z kaňonu po setkání s ním. Právě tato scéna ale odpovídá literárnímu Shatterhandovi, často stačilo protivníkům říct jméno, ukázat zbraň a respekt ba přímo jejich strach byl zaručen. Poručíka Bushe (sic!), pravou ruku ničemného Bradleyho, si zde vystřihl Gustavo Rojo, tj. nejen představitel ušlechtilého Potoky v mexické sérii a statečného Ahmeda v orientálních filmech, ale bohužel i herec působící v latinskoamerických sračkách. Na druhé straně točí doma... Jediné dvě postavy mně zde nesedí: Vinnetouův adoptivní syn Tujunga (tohle se scénaristům nepovedlo) a rádobykomická figurka holiče, který spolu s filmovým Old Wabblem, Tuff Tuffem, skladatelem z Petrolejového prince a Angličanem z Firehanda patří k nejtrapnějším "komikům" celé mayovské filmové série. Kamarádství Old Shatterhanda s provozovatelkou nevěstince je také celkem mimo, nicméně její rozhovor s Palomou Nakanou je zajímavý. Malý štěk si ve filmu zahrál Gojko Mitič, ale právě zde poprvé ztvárnil indiána. Palomu si zahrála Izraelka Daliah Lavi. Filmy, kde bandité štvou bělochy a indiány proti sobě podobnými fígly jako v tomto filmu, je hodně. Patří k nim další z filmových mayovek - Vinnetou II, Vinnetou III, Old Surehand, Petrolejový princ, Mezi supy, z jiných filmů např. Trumf muže zvaného kůň.