Tichá bolest (1990)

Velice povedený, zajímavý a dojemný film. Spolu s příslušnými díly seriálu Zdivočelá země popisuje krutou realitu 50. let v komunistickém Československu zřejmě nejvěrohodněji. Tichá bolest je neprávem zapomenutý film. Tak nějak si představuji život u PTP, nelze nevzpomenout na filmy Černí baroni a Tankový prapor, které líčí stejné prostředí komediálně.

...nebo být zabit (1985)

Neprávem skoro zapomenutý film zručného režiséra Hollého. O stupeň lepší než známý film "Signum laudis." Na úvod filmu divák vidí strádání vězňů v nelidských podmínkách koncentračního tábora, poté útěk dvou vězňů, kteří na útěku zabijí několik nacistů a jejich přisluhovačů. Nejzajímavější je scéna pobytu u dvou nacistů (snad Zahajský a Pastejříková). Tradičně výborný výkon M. Kňažka, překvapivě dobrý Martin Zounar, zobrazení KT, napínavý příběh, skvělá hudba, nekomunistický film (Kňažko sice hraje vídeňského komunistu, ale to není žádná propaganda - spousta komunistů v KT zahynula). Silné 4 hvězdičky.

Únos (1952)

Film je pěknou ukázkou komunistické propagandy v 50. letech. Jednou se na to dá podívat, ale vícekrát už snad jen právě jako na studijní materiál na téma kom. propaganda.

Goyovy přízraky (2006)

Aspoň dvakrát lepší než nudný a nezajímavý Valmont. Zajímavý a krutý příběh z přelomu 18. a 19. století. Film ukazuje cynismus, zaslepenost i brutální zvrácenost katolických dogmatiků a na druhé straně rovněž odvrácenou tvář napoleonských tažení za osvobození lidí od jejich strádání ve feudálních a zpátečnických státech, jakým Španělsko tehdy bylo. Forman v bonusu na DVD tvrdí, že toto téma (španělská invizice, resp. odvrácená tvář napoleonských válek) bylo z pochopitelných důvodů přehlíženo španělskými i francouzskými filmaři. Pro oba národy jsou události tehdejší doby stigmatem. Mně osobně by byl ale rozhodně milejší ten Napoleon... Herecký výkon Javiera Bardema je skvostný, nezklamala ani Natalie Portmanová. O postavu Goyi ve filmu vlastně vůbec nejde. Je to film o době, v níž žil. circa 75 %

Kukačka v temném lese (1984)

Opět jeden z řady povedených českých filmů s tématikou druhé světové války. Vladimír Körner je mistrem scénařů k historickým a válečným filmům. Pozoruhodný výkon ruského herce Tabakova, zajímavé téma filmu o násilné převýchově neněmeckých dětí s arijskými rysy v nacistických rodinách, pozoruhodné chování fanatického nacisty k cizímu dítěti, zajímavá role V. Bessera (antinacistický učitel vyučující v duchu nacismu, který občas řekne dětem dvojsmysl, aby pak nadšeně na samém konci války rozbil Hitlerův obraz se slovy :"Empor zu Licht!"), neméně výborná role Míly Myslíkové - fanatická nacistka (něco ve stylu Vilmy Cibulkové a další české herečky ve filmu Lebensborn). Film hodně připomíná snímek Lebensborn, na kterém se Körner rovněž podílel. Mezi čtyřmi a pěti hvězdičkami, upřímně řečeno nevím, proč tomu nedávám pět hvězdiček.

Peklo v řetězech II (1993)

Úrovní filmu a účastí více českých herců se jedná o zajímavou záležitost. Nebýt právě účasti našich herců, kteří film dělají svým způsobem zajímavým, dostal by ode mě film sotva hvězdičku a jestli vůbec. Opravdovým kladem jsou pro mě pouze výkony Kimberley Kates a Jany Švandové a také brutalita a syrovost příběhu (naprosto absurdní však je, že by se něco takového odehrálo v Československu - jedno zda před nebo po roce 1989). Akční scény jsou opravdu k popukání, zejména již zmíněná automobilová honička a střílení z raketometu... Herecké výkony jsou skoro ve všech případech otřesné, navíc z filmu čiší neskutečná lacinost. Určitým kladem jsou erotické scény, nejvíce sex mezi hlavní hrdinkou a dozorkyní Magdou. Apropos Rosa Schmidt a částečně Magda Kassar jsou jména znějící germánsky a tak jsem si vybavil zrůdy z koncentračních táborů (např. Ilse Kochová), kterým se tytéž postavy skutečně podobají i "charakterem."

Peklo Manitoby (1965)

V podstatě nemastný neslaný španělsko-německý (spaghetti?) western obsazený v té době "evropsky" zářícími hvězdami Barkerem a Bricem. Ani tito dva herci neudělali z filmu průměrnou podívanou. I hudba je o ničem, ve filmu se nic neděje, až na konci Barker a Brice jako extrapistolníci postřílejí několik zločinců a potom odjedou. Jestli se nepletu, tak každý jinam. Ani hudba se mně nelíbila. Max. 25 %

Babylonský lev (1959)

Jedná se o film natočený podle románu Karla Maye! Konkrétně podle druhého dílu cyklu "V říši stříbrného lva". V českých knihách věnovaných fenoménu Karel May bývá film přeložen jako Lev babylonský, doslovný překlad je očividně Na troskách Babylonu. Film volně navazuje na Karavanu otroků, kde Karu ben Nemsiho hrál Viktor Staal, v tomto filmu hraje Karu Helmuth Schneider, kterého znáte z posledního dílu Angeliky (Francouz žijící jako otrok v islámském světě, který se zamiluje do Angeliky). Film je jedním z mála filmových či televizních výtvorů odkazujících v titulcích na tvorbu Karla Maye, který toto také d o d r ž e l !!! Kara ben Nemsi se svým průvodcem Halefem (skvěle ztvárněn velmi rychle hovořícím Georgem Thomallou) pomáhá starému Polákovi najít děti, které mu byly uneseny před dvaceti lety. Tentokrát proti nim nestojí ani Žut, ani Machredž, ale zato ďábelský Sefir (čti Zefír). Milý film již takřka půl století starý. circa 70 %

Bratr (1997)

Celkem dobrá hudba skupiny Nautilus obohacuje tento zajímavý film. Bratr je takové ruské Přání smrti, místo L. A. či N. Y. Leningrad/Petrohrad, místo starého Bronsona mladý Bodrov.

Kožené slunce (2002) (TV film)

Zábavný a odpočinkový TV film. Zobrazení "fotbalových utkání" je neuvěřitelně parodické. To se nedá ani nazvat fotbalem. Podobnou holomajznu jsem nikdy neviděl ani ve čtvrté třídě. V tomto smyslu film realistický nebyl, to je ovšem jen taková poznámka na okraj.