Stranger Things - Season 3 (2019) (série)

Geniální bratři Dufferové a ještě geniálnější Shawn Levy se poučili z chyb, které udělali v podstatně slabší (přesto pořád skvělé) druhé sérii a vyrukovali s naprosto perfektním kouskem, který se bude jenom těžko překonávat. Třetí série ST jede podle staré dobré šablony, kterou známe z předchozích sérií, takže se občas vyskytne nějaký “zvrat”, který vlastně není moc překvapivý, ale to vůbec nevadí, protože je to vynahrazeno naprosto dokonale vybudovanou atmosférou. Atmosférou tak hustou a zápletkou tak chytlavou, že ani nedýcháte a oči od obrazovky neodvracíte ani při nechutných scénách. A že těch nechutných scén je. Tohle je zdaleka nejbrutálnější série, hnusárny jsou tady často a jsou fakt nechutné. Je to také nejakčnější série, protože všichni aktéři už mají nějaké zkušenosti, takže se musely zvýšit sázky a muselo se přidat na nebezpečí, které představuje nejenom fakt hnusný a děsivý monstrum, ale taky zlí rusáci v čele s klonem Arnieho. Dále je to taky nejemotivnější série, už dlouho mě nic tak nerozbulelo jako finále. Zároveň je to ovšem i nejvtipnější, hlavně díky lince Steva a Robin, kterou jsem si zamiloval během prvních několika vteřin. Poslední nej má tato série za realističnost vztahů, emocí a dialogů. Obyčejné ne scifi věci jsou napsané jak jinak než geniálně. O třetí sérii jsem schopen básnit hodiny, a nevím jestli bych se zaměřil spíše na skvělou chemii mezi Hoppem a Joyce, na dokonalou El, sympaťála Steva, nebo na skvělého ruského vědátora. Je toho prostě moc a místo toho to vypisovat se na to raději kouknu ještě jednou. Protože o kvaltě této série vypovídá asi nejvíce to, že jsem ji sjel za jeden den a mám chuť zítra sjet znovu celý seriál.

Zprávař 2 - Legenda pokračuje (2013)

Ale jo, tohle bylo super. Po prvním Ronovi jsem byl lehce skeptický, ale nadchlo mě to. Výrazně to ubralo na infantilních scénkách a na ději, zůstávám pouze základní kostra příběhu, na kterou je nalepena hromada šíleností. Mnohem výrazněji to odsýpá, vtípky jsou podařenější, a Ferrell s Carellem přidali na hereckých výkonech a vytvořili 2 legendární postavy.

Faunův labyrint (2006)

Úžasná kombinace Alenky v Říši Divů, pohádek bratří Grimmů a prostředí fašistického Španělska s hutnou atmosférou jak z dílny Stephena Kinga. Jedná se o drsnou podívanou od které jednoduše nemůžu odvrátit oči. Místy je to brutální a opravdu nepříjemné sledovat, zároveň to ale pořád funguje jako pohádka (i když Rková). Je to precisně natočené, jak se od del Tora čeká. Každá scéna obsahuje detail, který bude použit později (nůž v zástěře) a celé to vede k jednomu komplexnímu zážitku.

T2 Trainspotting (2017)

Navzdory ne moc lichotivým recenzím musím říci, že tohle je sequel, který předčil originál. Respektive, řekl bych, že tyto 2 filmy není možné příliš porovnávat. Jednička byla drogová klasika, tohle je pouze uspokojivé zakončení příběhu, kde drogy téměř nehrají roli. Je to setkání starých přátel po dvaceti letech, které samozřejmě nemá hladký průběh. Očekávat od toho další trip do světa závislých je tedy mimo, nic takového se neděje. Jednoduše se tady pouze zakončí jedna křivda z minulosti.

Tiché místo (2018)

O tomhle filmu bylo už asi vše řečeno. Bylo řečeno, že je to horor, který sází na ticho (a funguje to). Bylo řečeno, že celý svět je detailně propracovaný, a přesto se tam dá najít pár nelogičností. A bylo řečeno i to, že to vlastně nevadí, protože tento horor sází hlavně na hustou atmosféru, za kterou by se nemusel stydět ani sám King. Co řečeno ale nebylo je to, že je to perfektně provedené. Jim Halpert, vtipálek z The Office, udělal jeden z nejpromyšlenějších hororů vůbec. Povedlo se mu vytvořit zábavný film, kde se téměř nemluví, v určitých částech filmu nejsou VŮBEC žádné zvuky, žádná hudba. A potom se začne mluvit, začne se křičet. A to je ten moment, kdy to napětí, které se celou dobu budovalo dosáhne vrcholu a vy nebudete moct odtrhnout oči od obrazovky. Hodina a půl uteče jako nic, a za to všechno můžeme děkovat tomuto režisérovi, který ukazuje, že i přes svou komediální povahu dokáže udělat takovouhle precizní věc.

Pan Smith přichází (1939)

Staré, ale pořád velmi přesné zpodobnění špinavé politiky a drtivé síly médií. Nečekal jsem to, ale ten film dokáže zaujmout. Začátek se rozjíždí trochu pomaleji a je lehce zmatený (kdo je kdo, kdo s kým kuje co za pikle), ale v průběhu to nabírá na rychlosti, vtipu a zajímavosti.

Blade Runner 2049 (2017)

Jsem rád, že mohu poprvé za hodně dlouhou dobu říci, že mé obavy se nevyplnily a Blade Runner 2049 není zklamáním. Právě naopak. Je to výborný film. Je to jedno z nejlepších pokračování, osobně ho řadím mezi sequely jako Empire Strikes Back nebo, žánrově velmi podobné, Ghost in the Shell 2. BR 2049 je vším, čím byl i původní Blade Runner, nese se ve stejném duchu, ale zároveň povedeně a velmi přirozeně rozvíjí příběh, lore, mentalitu postav i filosofické pozadí. Co je nejlepší, příběh vypadá pěkně uceleně, ale zároveň je pořád dostatečně ambivalentní. Pořád nevíme zda je Deckard replikant, či ne, atd... Vylepšila se i akce a efekty jsou prostě nádherné. Všechno je to perfektně zpracované, vrchol řemesla.

Hellsing - Hellsing V (2008) (epizoda)

Když pominu začátek s "duchem zbraně", tak to byl parádní díl. Možná i proto, že se obešel bez nepřemožitelného Alucarda, a tím pádem měl parádní akci, kde opravdu šlo o všechno.

Černé zrcadlo - Černé muzeum (2017) (epizoda)

Nejlepší díl této série. Vlastně jediný díl, který kráčí ve šlépějích předchozích sérií. Díly jako jsou tento jsou ten důvod, proč mám Zrcadlo tak rád. Black Museum jsou 3 menší příběhy, které dohromady tvoří jeden velký a depresivní svět. Svou skladbou to hodně připomíná "White Christmas". Je to opravdu drsné, nechutné a je to to pravé Zrcadlo. Velmi mě potěšily i exponenty v muzeu, které jsou pomrknutím na minulé díly (maska White Bear, robotická včela, atd...). Snad největší plus ovšem vidím v tom, že se to odehrává ve světě, který jsme už viděli, a dost ho to rozvíjí. Tím správně odporným směrem, samozřejmě.

Černé zrcadlo - USS Callister (2017) (epizoda)

Čtvrtá série startuje skvěle. Z tohoto dílu jsem měl největší strach, přeci jenom, tématika Star Treku do BM úplně nesedí. Ale naštěstí to opravdu není Star Trek, není to vesmírné sci-fi, je to typické Černé Zrcadlo. Jediná odchylka je ta, že konec je trošičku šťastnější a odlehčenější, než je zvykem. Otázkou taky zůstává, co tím chtěli tvůrci říct. Pokud to bylo "Neserte nerdy", tak se jim to povedlo. Pokud to bylo "I umělá inteligence má pocity", tak se jim to taky povedlo. Pokud to bylo "Neviňte Kalouska za váš posraný život", tak se jim to taky asi povedlo. Protože z mého pohledu je dosti obtížné tady najít nějakého záporáka. Ano, na první pohled je záporák jasný, ale na druhou stranu, rozumím jeho motivaci. Každopádně to začíná skvěle, do příštích dílů by se ale mohli zbavit toho humoru, a trošičku přitvrdit, ten konec byl přeci jenom dosti slabý.