Propaganda (2012)

Naprosto perfektní počin Novozélandských filmařů. Dokument sice obsahuje kontroverzní části, ale odpověď na předkládaná témata si každý musí najít sám. Ostatně jejich pojetí tomu odpovídá. Očividně i zde si někteří myslí, že se jedná o dílo KLDR. Tvůrci však jen použili jejich zemi jako určité zrcadlo. I přes docela drsná témata mě to bavilo, protože nadsázka a forma dokumentu mi přišla velmi vtipná. Doporučuju.

Za hranice nekonečna (2011) (TV film)

Spoilery. (může mít dokument něco takového?) Bylo to hezky udělané a divák si nejspíš již dokáže udělat nějakou představu o velkých číslech. Ohledně nekonečna se již dokument zaměřuje na jeho bizarní vlastnosti více než na jeho matematickou abstrakní ideu. Dává tak pocit věřit tomu, že nějaké děsivé nekonečno skutečně existuje jako reálná věc a ve spojení s vesmírem jakoby předjímá, že i ten musí být nekonečný, což je ve skutečnosti naprosto neprokázaná hypotéza. Kvůli tomuto dávám pouze 3 hvězdy. Pokud se již tvůrci rozhodnou točit dokumenty tohoto typu, neměly by být zavádějící. Kvůli zmínkám o Cantorovi doporučuji nejdříve shlédnout dokument Nebezpečné poznání. Dangerous knowledge Snímek se tedy dá doporučit pouze o zájemce o nekonečno, ale sečtělé jedince může zklamat. 75%

Interstellar (2014)

Dnes jsem to viděl podruhé a i podruhé mě ten film dostal. Napoprvé jsem nic neočekával a sedal jsem si s možností, že se bude jednat o nějakou "artovou" ptákovinu. Ale už od začátku mne film plně upoutal a prakticky velmi dlouho si drží pozornost bez nějaké slabé chvíle. Děj ubíhá takovým tempem, že jsem vůbec nevnímal jeho délku. Ano filmu ke konci trochu dochází dech, ale i tak to bylo zcela úžasné. 90%

Částicová horečka (2013)

Doporučuju všem zájemcům o LHC a dění v CERNU, které předcházelo objevení Higgsova bosonu. Z dokumentu získáme představu o tom jaké je LHC neuvěřitelné zařízení a povrchně pronikneme do fyzikálního pozadí objevu Higgsova bosonu. Přišlo mi to docela umně natočené a perfektně zvolená hudba dává dokumentu určitou akčnost a spád. Protože se o tyhle věci zajímám vůbec jsem se nenudil a když jsem viděl dojetí Petera Higgse, málem jsem se rozbrečel taky.