• Western
  • Mysteriózní

Špína (2017)

To je teda bomba. Prvotina a tahle vystřižená, to je výzva pro renomovanější tvůrce. D. Morávková ve hvězdné formě. Velkou zásluhu má scénář, ten je alfa i omega. Adept na ceny z festivalů. 4*

Muži, kteří nenávidí ženy (2009)

Kvalitně zpracovaná detektivka. Scénář se vydařil. Klíčové role jsou zahrány brilantně. Remake nedosahuje přes hvězdné obsazení kvalit tohoto filmu. 4*

8 hlav šílenství (2017)

Film patří do kategorie filmu, které je potřeba vidět víckrát. Půjde v říjnu do distribuce, udělám si vlastní názor. Netradiční pojetí, musím to vydýchat. Proto nedávám hodnocení.

Čára (2017)

Film jako řemen. Scénář má hloubku, spád. Scénář i kamera udržují solidní tempo příběhu a nedovolí vydechnout. A E. Vašáryová jako kmotra. Lahůdka. Mistrovský opus P. Bebjaka. 4*

Zloději zelených koní (2016)

Čím se liší výborný film od průměrného ? Na prvním místě scénář. Když je základ kniha, musí se přepsat do podoby, která nenudí. To se nepovedlo. Manželské neshody spíš nudí a ve filmu dostaly moc prostoru. Chybí dramatická zápletka. Tajemství Lišky a Bokové jako nosné téma filmu je trochu málo. K výkonům herců nelze než zatleskat hráli co mohli a dobře , ale zůstali pod svými možnostmi. 3*

Přes kosti mrtvých (2017)

Film zůstal za mým očekáváním. Závěr je naprostý kýč. A. Holland je spoluautorka scénáře a o to víc mě to překvapilo. Prostě úlet. Není každý den posvícení. Příště lépe.

Nostalgie (1983)

Film se nemohl jmenovat jinak. jestli někdo dokázal natočil film, jak by ho natočil Fellini, pak Tarkovskij Nostalgie. Vše do sebe zapadá, mystika, střídání čb a barevné části. Pomatenec nebo světec. Nenaplněná láska a smrt. A symbolika se svíčkou. Tarkovskij vyzrál jako víno. Proti Ivanovu dětství (1962) je to dílo mistra filmové řeči a básníka filmového plátna. 4*

Noci navzdory (2015)

Filmová řeč pana Grandrieuxe je náročná i pro milovníky ryzího filmového artu. Narativ je naznačen, minimum dialogů. Přemýšlím , pro koho pan režisér točí. Film je také médium a měl by být nositelem nějakého sdělení. To je u daného filmu tak zašifrované, že leckdo rezignuje. Je to hodně art pour art.

Smrtihlav (2017)

Přiznejme si, Jimenez není Bergmann. Chtěl natočit strhující reportáž o jednom nacistovi. Není to psychologická sonda do nitra osobnosti. Tomu odpovídá kamera. Je reportážní. Nedrží se historických realit. Opájí se naturalistickými obrazy poprav, mučení a la Mel Gibson. Při odchodu z kina jsem měl pocit, že jsem šel na jiný film. Teď už vím, kdo je to Jimenez a co se dá od něj čekat. Film neměl vyloženě slabé místo, ale ani žádný opus roku. Festivalových cen se nedočká. Vidět cizince hrát české postavy a slyšet jak zápasí s češtinou u vlastních jmen. To je lahůdka... 3*

Loupež ve velkém stylu (2017)

Film má švih. Nenudí. Kamera bez chyb. Scénář na míru hercům seniorského věku. Hrají sami sebe a to umí. Vlastně to jsou oni sami, nic hrát nemusí. Tak nabízí řešení. Když jsi starý a všechno začíná jít do háje tak máš dvě možnosti , fňukat a litovat se, nebo začít myslet - loupež je jen paralela. A taky že se skutečnými přáteli jde všechno snáz a ani stáří nemusí být nuda. 4*