• Western
  • Mysteriózní

Stalin (1992) (TV film)

Ukazte mi lepší film o Stalinovi a vhodnějšího herce . byl to paranoik a masový vrah. Ale jak říká Aluljiev - co by bylo Rusko bez Stalina - z feudální země během své éry - atomová velmoc. Ano, za cenu milionů mrtvých - hladomor na Ukrajině je fakt -a sami Rusové přiznávají, že ztráty ve 20. letech při kolektivizaci zemědělství, převýšily ztráty za Velké vlastenecké války. Byl to také velký manipulátor, ale myslím, že film je silný v tom, že ukazuje Stalina jako lidskou bytost schopnou citu a tou si myslím byl, ne vraždící robot. Film stojí a padá s Duvallem, ale Ivan Passer nechal vyniknout i ostatní - J. Krabbé jako Bucharin,... 5*

Moje levá noha (1989)

Opět  vynikající Sheridan, ale hlavně  D.Day-Lewis.  ( Oscar) Hrát postiženého je heroický výkon, D. Hofman v Rain man by mohl vyprávět , a to byl jen autista.  Film o tom, že i postižený cítí jako všichni ostatní,  má své tužby,  lásky...  Film o síle odhodlání, naději, která nikdy nezmizí.... 5***** Nelze jinak

Poslední dny Jesse Jamese (1986) (TV film)

Zpěváci country jako hvězdy westernu. Proč ne. Johnny má trochu nad váhu, ale v roli usedlého farmáře to nemusí vadit. Kris jako Jesse byl trochu z divočejších vajec a role mu sedne. Včetně svůdce žen! Vlastně se jen jejich svodům nebránil. Můžou legendy Wild West žít jako usedlí farmáři a taťkové od rodin? Drama musí být až do konce. Nemůžou vypadnout z role. A ubohé charaktery se dokážou přiživit na slávě legendy tím, že ji zezadu zastřelí. Herostratové žijí v každém věku, ale jejich život nebývá dlouhý. Zavraždil lupiče, vraha , desperáta a sám beztrestně žil a dokonce vystupoval v show, kde předvádí scénu vraždy. Podivný exkurz do právního vědomí WW koncem 19. století! Myslím, že film se povedl a tak 4*

Katapult (1983)

Knihu jsem četl. Zpracování do filmové podoby  J.Jireš  zvládl. Dařilo se mu v obsazení. Vyniká B. Štěpánová. Dodává filmu patřičnou dávku erotiky, která k Páralovi patří.  Bartoškovi  role sedla jako ušitá.    Žádná oscarová kreace, ale ve svém žánru povedený biják. 3*

Nostalgie (1983)

Film se nemohl jmenovat jinak. jestli někdo dokázal natočil film, jak by ho natočil Fellini, pak Tarkovskij Nostalgie. Vše do sebe zapadá, mystika, střídání čb a barevné části. Pomatenec nebo světec. Nenaplněná láska a smrt. A symbolika se svíčkou. Tarkovskij vyzrál jako víno. Proti Ivanovu dětství (1962) je to dílo mistra filmové řeči a básníka filmového plátna. 4*

Jen jednou se miluje (1981)

Balkánské filmy  mají vždycky koule.   Žádná konverzačka. City naplno.  Ve válce hrdinové, ale po válce  se trochu lámou charaktery  a do vedení se dostávají jiné typy.  Chlap , co míříl přesně a věděl na koho a proč se najednou  stává   potížístou .   Dostal co chtěl, velký byt, krásnou baletku, ale s ní i rodiče, co jsou nóbl a vadí jim chlap , co spí s pistolí pod polštářem a rakijí u postele.  Nakonec pozná, jak to chodí , ale to už  je pozdě, karty jsou rozdané a na něj  žádné nezbyly.  Povedený film 4*

Manželství Marie Braunové (1979)

Na začátek to vypadá na životní prohru válečné vody, ale to by nebyla role pro H. Schygullu! Stoupá společenským žebříčkem stále výš a manipuluje stále víc. Zvládne i návrat jednodenního manžela ze zajetí. Ale nakonec - na každého jednou dojde. Herecký koncert H. Schygully, ale jinak , film, co si na něj po půl roce ani nevzpomenu. 3*

Konvoj (1978)

Film hodně  velké retro, kdysi jsem  jej viděl. Znovu jsem se těšil na  Sama a hlavně  Krise.   Sam umí natočit biják , který má koule a  je  hodně syrový (Strašák). Tohle už  je  slabší odvar, asi stárne a nemá tah na branku jako zamlada.  Kris byl  za moc velkého slušňáka , to se k tirákům nehodí.   Jeho kočka v kabině  byla tuctovka, tu by chlapi , co řídí trucky   do kabiny nebrali. Děj neměl spád, plno hluchých míst -  sprchování , mezihra se senátorem,  taková trochu nastavovaná kaše.  3*

Nakládačka (1977)

Těšil jsem se na Paula Newmana je to moje krevní skupina a pan herec. Kdo viděl Frajera Luka, Podraz, Pevnost apačů v Bronxu a Butche Cassidy a Sundance Kida musí pocítit zklamání. Tomu filmu dochází dech a slabý scénář hvězdou nezakryješ. Závěrečná scéna striptýzu Ontkeana korunuje film trapností. 3* za umělecký dojem Paula na bruslích

Anita - švédská nymfička (1973)

Každý žánr má svá pravidla a tento film je hezká podívaná v žánru soft-erotiky. Místy je vtipný a hlavně erotické scény jsou vloženy do dějové linie, nejsou samoúčelné. Režisér s ním "díru do světa" neudělá, ale odvedl solidní práci. A byla by škoda nemít příležitost se podívat na Ch. Lindbergovou. :-)