Rychle a zběsile 6 (2013)

Po výborné pětce se dal propad očekávat, ale že by musel být až takový? Příčina je jasná a typická. Debilní záporák bez charismatu a plánu. Tenhle prvek odsuzuje jakýkoliv příběh jakéhokoliv akčního filmu předem k záhubě. Fast 6 je vlastně odpad a dvě hvězdičky patří posledním dvěma scénám. Předposlední scéna "family reunion" je první za dvě hodiny, která dokáže vyvolat emoce...no a poslední scéna jakoby ukazovala, že si Justin Lin uvědomil příčínu svého selhání už ve střižně, a dal tak aspoň velký příslib do dalšího dílu série.

Světová válka Z (2013)

Po Elysiu a Oblivionu se defitivně potvrzuje, že léto 2013 patří talentovaným režisérům se spoustou originálních nápadů, jejichž úslilí je soustavně podkopáváno demencí scénáře a "světovostí" producentů. World Word Z mohla být klidně klasika, nebýt těch samoúčelných přesunů po světě, díky nimž bude vaše IQ neustále konfrontováno s takovými vychytávkami, jako letecká havárie, ze které to má Brad Pitt do svého cíle příhodně v docházkové vzdálenosti (i s trubkou v břiše). Jinak naprosto boží atmosféra, zombíci, akční scény i anti-happy-end.

Špinavý trik (2013)

Dvanáct hodin po shlédnutí už není co psát. Celý "filmový zážitek" vyšuměl a zůstala jen dobře zachycená atmosféra 70.let. A to je na tak ambiciózní počin hodně málo.

Útok na Bílý dům (2013)

Nestíhal jsem valit bulvy, s jakým nadhledem si Emmerich dává tuhle báchorku. Šlape to jak hodinky, humorem to strčí do kapsy drtivou většinu současných komedií a navrch to má asi nejlepšího filmového amerického prezidenta od Dr. Divnolásky.

Velký Gatsby (2013)

Považuju se za vcelku tolerantního cynika, ale takovou nálož kýče, tak pestré barvičky a tolik Tobeyho Maguira bylo i na mě až přilíš.

Vlk z Wall Street (2013)

Jednoznačně kvituju absurdně komediální ladění. U některých scén (DiCaprio nastupuje do Lamborghini) jsem umíral smíchy. Ale 3 hodiny na takový žánr a tak jednoduchý scénář je moc, i když se jmenujete Scorsese.

V nitru Llewyna Davise (2013)

Hořkosladká komedie - žánr který v posledních 15 letech prakticky pohřbil český film - naplňuje v rukou Coenů skoro naplno svůj potenciál, od vynikajícího civilního humoru po silnou bezvýchodnou atmosféru.

Walter Mitty a jeho tajný život (2013)

Prostě a jen velmi příjemný film v nádherných kulisách (btw točit scény z Afghanistánu na Islandu je solidní úlet).

Zmizení (2013)

Asi nemá cenu vyjmenovávat všechny klady od perfektní noirové atmosféry po Gyllenhaalův oscarový výkon. Tak to radši vezmu z druhé strany a vyjmenuju všechny zápory: Vůbec nic.

12 let v řetězech (2013)

Steve McQueen mě ve své tvorbě počastoval nejednou vnitřní fóbií, takže jsem od filmu o otrokářství čekal velmi intenzivní zážitek. A ejhle...on je z toho jen sterilní akademicky střižený biják. Ještě, že je těch "12 let v řetězech" v názvu, jinak bych měl pocit, že sleduju "Podivuhodnou letní brigádu Solomona Northupa na malebném jihoamerickém venkově".