Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Komedie
  • Drama
  • Dobrodružný

Kimi no na wa. (2016)

Čekal jsem dobrý film, který si snad co nejvíc užiju, ale tohle... Tohle byla emocionální jízda, na kterou jsem nebyl ani v nejmenším připraven. V překrásné animaci zabalený příběh mě totálně dostal a já hltal každou sekundu až do onoho nádherného konce. Těžko si to všechno dává nějak exaktně do slov, musím použít otřepanou frázi, že se to "musí zažít", protože ono opravdu musí. Mrzí mě, že se na romantický anime film nepodívá více lidí, protože tenhle klenot by se měl dostat do širšího povědomí, jelikož věřím, že za srdíčko by chytnul i spoustu dalších lidí, stejně jako chytl mě.

Nikdo (2021)

John Wick má plnohodnotnou konkurenci v podobě mistra Nobodyho. Nekompromisní akční nářez, který nabízí vše, po čem fanoušci žánru touží. Navíc jsem se několikrát i zasmál, což beru jako velmi vítaný bonus. Je to prostě jízda, která dokáže naprosto nadchnout, pokud jsou tyhle filmy vaše krevní skupina.

Godzilla vs. Kong (2021)

Godzilla vs. Kong je film o tom, jak se obří radioaktivní ještěrka mlátí s přerostlým gorilákem. Jo, je to strašně pitomý, ale to ani jinak dopadnout nemohlo. V bitkách je to totiž správně epické a strhující. Člověk si jen povzdychne, že nemůže do kina, protože tohle je přesně materiál pro velké plátno. Po příběhové stránce je to samozřejmě blbé, až to někdy bolí. Všichni lidští hrdinové jsou hrozní a linka s Millie Bobby Brown je po scénáristické stránce zhruba na úrovni fanfikce dvanáctiletých dětí. Adam Wingard naštěstí pochopil, že má sice dementní scénář, ale k němu má i dvě cool monstra, takže se naštěstí většinu času něco děje. Navíc tomu všemu napomáhá krátká stopáž. Skull Island byl sice lepší, ale v rámci možností se tohle povedlo nad míru a s výsledkem jsem spokojen.

plakát

Liga spravedlnosti Zacka Snydera (2021)

“Whedonův” cut JL byla sračka, nedá se to říct jinak. Bylo to dlouhý, nudný a tupý jak necky. Snyderova verze je ve všech ohledech lepší, ale co si budeme povídat, žádný zázrak to není. Povídáčky o tom, jak tohle bude něco úplně jiného než původní verze, to byly samozřejmě kecy. První dvě třetiny jsou víceméně stejné a věci, co tam jsou navíc, vetšinou jen zbytečně prodlužují stopáž. Za těch 70 mega si Zack přetočil jen finále a epilog. Problémy původní verze zůstávají, scénář je furt pitomý a postavy nezajímavé a spíše nesympatické. Věřím, že tohle mohla být dost fajnová komiksovka, ale napoprvé to Snyder nedodělal a napodruhé zase dostal moc volnou ruku, takže chyběl někdo, kdo by mu občas řekl, že si vymýšlí kraviny. Snyder jako producent by Kevinu Feigemu nemohl dělat ani stážistu, taky podle toho DCEU vypadá. Jako režisér už od Watchmanů jede na sestupné spirále a JL to jen potvrzuje. Někomu se jeho styl může bezpochyby líbit a sedět, mě ovšem miliarda zpomalovaček a to, že Zack stále nechápe rozdíl mezi temný a tmavý, vyloženě sralo. Některé záběry byly kýčovité až běda. Snyder se prostě urval ze řetězu a já mu to vlastně přeju. ALE proč to má sakra 4 hodiny?! Proč to je v tom otřesným 4:3 formátu? K čemu tam jsou dobrý rádoby nesmyslný názvy kapitol? Některé části si člověk užije, jindy si říká:,,Co to sakra je?” Fanboyové si tohle asi užijí a tím epilogem si je Snyder namlsal tak na další dvě až tři petice. Kdyby tohle šlo před čtyřmi lety do kin pod nějakým rozumným dohledem, tak to mohl být hodně fajn film, který by neschytal tolik kritiky a došel by si aspoň pro miliardu. Tohle je nakonec jen posun o jednu hvězdu nahoru. Teď budu očekávat ješte ten Ayer Cut.

Raya a drak (2021)

Po vizuální stránce překrásné, plné hezkých nápadů, ale bohužel vyprávějící ten nejbanálnější možný příběh. Disneyovky jsou většinou kouzelné, plné vtipných a milých postaviček v relativně originálním světě, jen se tu na rozdíl od Pixaru nikdo nesnaží o nějaký nápaditější děj. Jasně, animák pro děti nebude mít přelomový příběh s přesahem, ale vymyslet lepší příběhový oblouk, než jaký je člověk schopný sesmolit během pěti minut ve spěchu, by tomu dát mohli. Alespoň tomu dodat něco málo navíc, než to co by se dalo označit jako “klasická disneyovka”, není to tu, ale pořád je to moc hezký animák, který se bude řadit k těm lepším.

plakát

WandaVision (2021) (TV seriál)

WandaVision není nakonec taková pecka, jak se zhruba v půlce série mohlo zdát. Sitcomový úvod je fajn, i když určitě spoustu lidí třeba úplně odradí. Následně se to velice rozjede a já byl dost nadšený z toho, co za kulišárny na nás Marvel chystá. Výsledek ovšem není žádný zázrak, tempo zpomalí a i když je flashbacková epizoda fajn, tak finále je lehkým zklamáním. Celé to krásně budované mysteriózno vyzní nakonec dost do prázdna a realita je možná až moc banální. Je to škoda, ale je fajn, že Marvel zkusil zase něco nového a myslím si, že každý fanoušek si tohle dost užije, stejně jako věci, kterým to umetá cestičku.

Země nomádů (2020)

Nomadland je poněkud zvláštní, celý je krásně nasnímaný a ve scénách s melancholickou hudbou si diváka vskutku podmaňuje, ale zároveň je velmi velmi pomalý, takže v některých chvílích diváka zbytečně ztrácí. Celé prostředí novodobých nomádů je pro Evropana obzvláště zajímavé a dokáže člověk několikrát udivit. Problém je chvílemi v příbehu, ve kterém je hned několik silných motivů, ale ne všechny se daří správně podat, a tak určitá část vyzní naprázdno, což je poněkud škoda, protože ve správných momentech Nomadland chytne za srdce. Postava Fern je pro mainstreamového diváka těžko uchopitelná a troufnu si říct, že jen málokdo se s ní dokáže výrazněji ztotožnit. Její životní cesta sice není převratná, ale má své velmi silné melancholické kouzlo. Mrzí mě, že to Chloé Zhao nezkusila podat trochu více diváčtěji, protože tohle by si zasloužilo dostat se do většího povědomí. Rozhodně si to ale zaslouží každé ocenění, protože tohle rozhodně není žádná vychtěná oscarovka, ale velmi silný film, který si zaslouží diváckou pozornost, i kdyz je náročnější se na jeho vlnu naladit.

plakát

Dějiny nadávání - F**k (2021) (epizoda)

Doufal jsem v nějaký vtipný bizár a místo toho jsem dostal umírněnou dokumentární show? Je to tak. Mimo tématu je tohle prostě “ta” věc, která běží v osm ráno na dokumentárním kanále a vlastně nikoho pořádně nezaujme. Nebýt Nica Cage, tak to brutálně zapadne, protože to celé je dost nudné a poměrně nezajímavé.

Vlkochodci (2020)

Překrásný film, který by se měl vidět už jen kvůli té úžasné stylizaci. Právě animaci je něco prakticky nevídaného a společně s malebnou hudbou člověka doslova uhrane a náshledně ho okouzluje po celou dobu. Příběh by možná mohl být originálnější, ale to je vlastně úplně jedno, protože je správně kouzelný, stejně jako celý tento film.

Duše (2020)

Pixar to zase dokázal a opět nám naservíroval úžasný animák. Duše je krásný film, který je originální a plný skvělých nápadů. Narozdíl od oslavovaného Coco to není předvídatelné, zároveň to cílí ještě více na dospělé publikum. Těžko říct, jestli si tohle užijí děti, já si to každopádně užil moc. Takovýchto filmů chci více a více.