• Pohádka

Nine (2009)

Muzikál, ať už filmový nebo divadelní miluju. Je to můj oblíbený žánr a tak není divu, že jsem na tento film velmi dlouho a netrpělivě čekal, o to víc, že se jedná o další projekt režiséra mistrnného Chicaga. Většina muzikálů a filmových obzvlášť mě okamžitě po prvních vteřinách chytne a nepustí až do konce, výjimečně se to nestane hned, ale dostaví se to během několika minut. Tady se to ale nestalo. Vůbec. Nevybavím si snad jiný muzikál, u kterého bych se nudil tak jako v tomto případě. U muzikálu jsou pro mě důležité dvě věci. Aby tam byla výborná hudba a nosný příběh - vždycky je dobře, když je tam navíc nějaký message. Všechno ostatní je pro mě důležité taky, ale považuji to v podstatě za doplňující, vedlejší. Pod pojmem výborná hudba si představuji hity. Písničky, které osloví na první poslech, protože v případě muzikálu jde u většiny lidí o poslech první i poslední. Nevím na kolikátý poslech by zaujaly písně tohoto díla, ale rozhodně se o hitovém muzikálu nedá hovořit ani omylem. Příběh mě nudil. Nebavilo mě sledovat trampoty zhýralého režiséra, nezajímalo mě jak to dopadne... Nevím jestli je to chyba scénáristy, dramaturga nebo režiséra, ale zřejmě všech dohromady. Dvě podařená čísla za dvě hodiny (Be Italian, Cinema Italiano) nepovažuju za dostačující. Co se obsazení týká, myslím, že producenti mohli ušetřit pořádný balík, kdyby do těch mnoha ženských miniroliček obsadili zcela neznámé herečky, protože tohle by jim zahrál snad opravdu každý (ostatně důkazem je například neherečka Fergie, či nezpěvačky Penelope Cruz či Kate Hudson), ale na co by pak nalákali lidi do kin, že... Tímhle filmem se do mého vskusu autoři rozhodně netrefili a pro mě osobně jde o filmové zklamání roku.

Alenka v říši divů (2010)

Krásná pohádka s krásnými efekty a nádhernou atmosférou. Za výborné považuji zdejší využítí 3D technologie. Netváří se zde nijak okatě a prvoplánově ve stylu "podívejte, co dokážeme", ale pouze jako doplňující a obohacující elemet, což bude zúročeno hlavně posléze, u televizních obrazovek, kdy si budeme muset vystačit bez 3D brýlí a i tak to bude zcela jistě krásný zážitek. Jednoduchý kouzelný příběh, skvěle počítačové triky, vtip, fantastická hudba. Všichni herci podali výborné výkony, vyzvedl bych zejména Miu Wasikowskou v titulní roli, ale i všichni ostatní bez výjimky byli opravdu výborní. Nádherné masky a kostýmy.

Předčítač (2008)

Velmi hluboký film, který mě bavil od začátku do konce. Odvážné, neotřelé, skvělý scénář, dokonalá Kate Winslet. Tohle se moc povedlo. Jednoznačně pět hvězdiček.

Válka Roseových (1989)

Z filmu mám velmi smíšené pocity. Samotný film byl velmi smíšený - těžko ho zařadit. Jde o komedii, nebo snad horor? Každopádně z chladnokrevné Kathleen Turner šel větší strach než z Normana Batese v Psychu...

Na sv. Valentýna (2010)

"Tohle je Rodeo Drive. Už jste tam byla někdy nakupovat?" "Kdysi dávno...." :)

Julie a Julia (2009)

Od tohoto filmu jsem očekával především to, že mě skvěle a nebývalým způsobem pobaví Meryl Streep. To se taky stalo. Způsob to byl opravdu nebývalý, ale je to jediný důvod proč si tento film nenechat ujít. Pokud bych ho totiž neviděl, v podstatě by se nic nestalo. Ani jeden z příběhů mi nepříjde natolik zajímavý, abych mu věnoval dvě hodiny. Navíc je to celé dané dohromady dost nešťastně. V okamžiku kdy se divák konečně vžije do jednoho příběhu (což není při nepřílišné záživnosti zrovna jednoduché), je násilně vytržen z kontextu skokem do jiného příběhu, do jiné doby. A tak se to opakuje celou dobu a já jsem měl pocit, že ten film snad nikdy neskončí.

Pod vlivem úplňku (1987)

Velmi milý snímek, Cher i Olympia Dukakis byly výborné, skvělý byl i (tehdy třiadvacetiletý!!!!!) Nicolas Cage. Výborný a vtipný scénář. Jedna z prvních romantických komedií, které pak určily směr těm v devadesátých letech.

Babe - galantní prasátko (1995)

Roztomilá pohádka, která potěší celou rodinu, ikdyž dnes už je mnohokrát překonána.

Zrození šampióna (2009)

Sandra Bullock by byla poslední, koho bych si v téhle roli uměl představit.... Nakonec jsem nemohl uvěřit, co tam předváděla. Každopádně jde o vrchol její kariéry a strašně moc jí přeju Oscara. Pokud mám hovořit k filmu, jako celku.... V určitých momentech mi to hodně připomínalo některé scény z mojí milované Erin Brockovich. Musím ale bohužel konstatovat, že prostředí amerického fotbalu je mi natolik vzdálené, že ty čtyři hvězdy dávám nakonec hlavně kvůli té úžasné Sandře. Ikdyž snímek řeší mnohem hlubší věci než americký fotbal.