Tajný život Marilyn Monroe (2015) (TV film)

Nájsť herečku, ktorá by stvárnila tak významnú a oslnivú osobnosť, akou bola Marilyn Monroe je nesmierne ťažká úloha. Kelli Garner sa tejto hereckej ikone priblížila zatiaľ zo všetkých, ktoré si trúfli to skúsiť, najviac. Na prvý pohľad bolo vidieť, že táto herečka donekonečna študovala a trénovala mimiku Marilyn a rozhodne si viedla vynikajúco. Kto kedy čítal životopisy o Marilyn, či už fejkové, alebo konečne podložené faktami, musí rozhodne oceniť dej, ktorý sa týchto faktov drží s maximálnou presnosťou. Vizuálna podobnosť hlavných hrdinov so skutočnými osobami bola veľkým plusom, ani nehovoriac o ich prvotriednych hereckých výkonoch. Zo všetkých filmov, ktoré kedy boli o Marilyn natočené je tento najkvalitnejší a najpozerateľnejší.

Počátky nacismu (2017) (TV film)

Netreba zabúdať na to, aké následky spôsobili manipulátorské praktiky najväčšieho psychopata v histórii ľudstva. Nad zaslepenosťou nemeckého národa v štyridsiatich rokoch minulého storočia sa dodnes mnohým pozastavuje rozum. Koniec-koncov, sebadeštruktívne správanie Nemcov ich samých uvrhlo do záhuby. Najviac ma pobavil fakt, ako nacisti nechali povyhadzovať židovskú inteligenciu, mnohých z nich neskôr laureátov nobelovej ceny, medzi inými i Einsteina, ktorý údajne pomohol vyhrať vojnu nad Nemeckom. V skutočnosti "len" napísal list prezidentovi Roosveltovi, aby sa poponáhľali s vývojom jadrového programu, pretože Nemecko už podobnú ničivú zbraň v tom čase vyvíjalo. Nuž, keby si Nemci trochu viac vážili svojich ľudí, namiesto ponižovania a xenofóbnych predsudkov, mohli dnes byť veľmocou oni.

Truth and Lies: The Family Manson (2017)

Fascinujúci príbeh bezcitného psychopata a jeho zmanipulovaných mladých stúpencov, ktorí nerozoznali dobré od zlého. Na začiatku sa človeku až rozum zastavuje z toho, ako niekto môže urobiť podobné zverstvá a odvolávať sa na to, že tým chcú zachrániť svet a na záver, tak ako pre väčšinu ľudí, ktorí tento príbeh poznajú, je pre mňa nepochopiteľné, že sa tento choromyseľný netvor vyhol trestu smrti a až do konca života bol, ako je evidentné, dobre živený a bolo oňho vo väzení postarané. No tak ako zrejme každého, aj mňa doslova mrazí z toho, ako brutálne zavraždili manželku Romana Polanskeho, ženu, ktorá bola v ôsmom mesiaci tehotenstva, ženu ktorá prosíkala o to, aby jej aspoň dovolili priviesť na svet dieťa a potom sa môžu vrátiť a zabiť ju. Bezvýsledne. Posledné, čo v živote táto mladá herečka s anjelskou tvárou počula bol hlas jej vrahyne a jej slová o tom, že pre ňu nemá žiadnu milosť. Ani pre ňu, ani pre jej nenarodené dieťa. Žiadna ľútosť, žiadne ospravedlnenie. Osem bezdôvodných, neospravedlniteľných vrážd. Neboli to drogy, čo zabíjali týchto mladých a úspešných ľudí. Bola to chorá myseľ a závisť.

Manuela (1991) (seriál)

Z čistej sentimentality, 5*****

A Story in Third Person (2016)

Príbeh v tretej osobe je vôbec jeden z najlepších spomienkových dokumentov, aké boli o druhej svetovej vojne natočené. A hoci príbeh chvíľami vyznieva chaoticky, ako keď sa človek zahĺbi do svojich spomienok a preskočí od jednej udalosti k druhej, a občas akoby bol dej až príliš zrýchlený, táto sympatická staršia dáma si okamžite podmaní srdce diváka svojou niekdajšou vytrvalosťou a húževnatosťou a zároveň tak obrovským citom a ľudskosťou. Je priam neuveriteľné, aké hrôzy súvisiace s holokaustom dokázali tí najvytrvalejší prežiť, a tak ako táto nádherná dáma, napriek všetkému necítiť hnev, odosobniť sa a rozprávať svoj smutný a žalostný príbeh akoby v tretej osobe.

Gilmorova děvčata (2000) (seriál)

Tento seriál dokážem pozerať od prvej po poslednú sériu, stále dookola. Príjemný, odľahčujúci, vyobrazujúci situácie z každodenného života, takže každý sa v ňom nájde. Prekvapilo ma, koľko mužov tento seriál sledovalo, keď som si myslela, že je určený len (alebo hlavne) pre ženy a dievčatá. Považujem ho za kult, lepší a kvalitnejší než ktorýkoľvek iný seriál. Najlepší z najlepších.

jOBS (2013)

S tou chôdzou to Kačer trochu prehnal, ale inak bol vynikajúci. Dokonca tam bola aj určitá vizuálna podobnosť a s mimikou tváre sa tiež veľmi snažil. Výborný film, človek sa z neho veľa dozvedel. Motivovalo ma to, pozrieť si aj nejaký ten dokument o Jobsovi.

Orphan (2009)

Pokiaľ ste kedy čo i len trochu zvažovali nad adopciou, tento horor vás od toho nadobro odradí. Chvíľami som samotným napätím lapala po dychu a pri záverečnom rozuzlení som sa v nemom úžase dobrých pár minút spamätávala. Fantasticky prešpekulované.

Romy (2009) (TV film)

Krásna Romy Schneiderová si dupla svojou skvostnou nožičkou, že chce "najkrajšieho francúzkeho herca", a keď sa jej to nepodarilo, chňapla hneď prvého, ktorý sa jej postavil do cesty. Že je ženatý? No a čo, ona si môže kúpiť všetko! A tak si milá Romy kúpila manžela. Ako sa časom ukázalo, kúpa nebola veľmi výhodná, no ako to už pri tomto druhu tovaru býva, nedá sa reklamovať. A tak jej nezostáva iné, než vzdať sa polovice majetku, aby si mohla (aspoň oficiálne) ponechať syna. S druhým manželom bola situácia viac-menej podobná - druhá svadba, druhé dieťa, rozvod... Vlastne to boli dve fakt dosť predražené inseminácie. Lenže, povrchnosť a arogancia akou Romy oplývala boli napokon ako bumerang, keď jej syn zomrel strašnou smrťou. To ju zjavne psychicky zruinovalo a o necelý rok svoj život dobrovoľne ukončila. Ja osobne filmy s Romy neobľubujem, dokonca ani tie u nás najomieľanejšie - o Rakúskej cisárovnej a moje sympatie voči jej zjavu sú na bode mrazu, ale tento životopisný film bol naozaj výborne spracovaný a v deväťdesiatych minútach bolo zhrnuté pozoruhodné množstvo faktov z jej života.

Prodloužený víkend (2013)

Všetko zlé je na niečo dobré. Adele po rozvode stále viac upadá do svojho bezútešného apatického sveta, až kým ju z neho nevyvedie trestanec na úteku, ktorý ju a jej syna vydiera, aby ho vzali k sebe domov. Z obavy o svoj život ho vezmú k sebe a z trestanca sa nakoniec vykľuje celkom správny chlap, ktorý im varí a zastáva rôzne mužské práce. Adele sa doňho zaľúbi a jej syn v ňom vidí najlepšieho otca akého by mohol mať. Tento film sa rozhodne oplatí pozrieť.