• Životopisný

Oppenheimer (2023)

Dalsi z fimov, kde technicka dokonalost nevyvazila obsahovu chromost. Je fajn, ze sa ukazuje okolie, priebeh pokusneho vybuchu, tazke svedomie tych super-majstrov, vdaka ktorym teraz mam nejeden stiahnuty zadok, ako to dopadne. Ale neukazat NASLEDKY a REALITU po bombardovani vo filme tohoto typu a pri tychto nakladoch, to je proste len hrubo nechutne. Je mi jasne, ze na prach sa rozsypajuce mrtvoly deti, zien, starych, mladych, hocikoho, to je pre americke hamburgerove mozgy silna kava. Ale: PATRILO to k tomu! A nedali to tam... namiesto toho sa kamera venovala prsiam bezhambatej Florence Pugh, venovali sa kecom o komunizme a nutnym srackam v mozgoch zucastnenych - ale vynechali totalnu podstatu, ze amici si proste potrebovali oskusat, ako vypada mesto plne horiacich ludi a kolke desatrocia sa budu rodit deti bez koncatin a zarodkami rakoviny. Takze zasa raz sa ukazuje, ze temno na dusi nevyvazi technicku zrucnost rezisera, dokonalost 16k rozlisenia a ani pekne prsia kupitelnej herecky. Lokacia super, kamera dokonala, vyborna hudba nakluc, ibaze vo vysledku nechavaju neznaleho divaka v lechtivych pochybach, ci reku boj proti japoncikom bolo nutne urychlovat ich upalenim alebo nie. To povazujem za temer kriminalny cin, neukazat/nepovedat, co vlastne spachali. Scenar aj vcelku cool-ovo prejde detailami ako napr. ze vedci smrti si neboli do poslednej sekundy isti, ci nepodpalia atmosferu na celej zemeguli: akoze to je tiez pekne kriminalna sracka, ze jeden poondiaty stat za hranicami oceanu, kde kedysi behali bizony a Indiani, nez ich pobili Europania, sa moze rozhodnut zasa raz za cely svet "v mene vedy", ze reku, opacime, pri najhorsom zomru vsetci na celej Zemi, ved nevadi, neni riziko - neni ziziko! Ostava nam len dufat, ze mocnosti schopne takychto kriminalnych cinov s dosahom likvidacie celej maticky Zeme sa coskoro vratia, odkial prisli a budu zasa zhanat recepty na zemiakove placky. 3* - 1 za technicku dokonalost, 1 za herecke vykony a 1 za hudbu. 2 dolu za zamlcanie skutocnej zvesti, ako amici zbytocne nechali na prach zhoriet stovky tisicov civilistov a dalsie miliony zomierat popalenych, rakovinovych a geneticky ponicenych generacii. PS: Este pre krestanov azda zaujimava perlicka, ze oznacit pokusny atomovy vybuch pojmom "Trinity", ktorym sa oznacuje Svata Trojica, tu perverzne zvratenu hajzlarnu mohli nezorientovanemu divakovi trocha priblizit tiez, coz samozrejme ovsem nespravili.

Otec Stu (2022)

Vyborny film a navyse zivotopisny, co samozrejme pochopi a potazne doceni zial len mensia frakcia divakov - a ze tomu tak je, dosvedcuje nizke hodnotenie tohto skvostu, ako boxer a macher najde Boha; nie je prvy a ani posledny a nic s tym nespravia satanovi prisluhovaci, ktori sa z hodnot len nakrivo udrbavaju - prave naopak: vzdy zasnem, kolko nenavisti sa dvihne proti pribehu zo zivota, realneho cloveka, s realnymi bojmi, ktore vyhral aj za cenu zivota; pribeh svedciaci o hlbke ludskej duse, coz animal nikdy neprijme. A tak nedajte si to pokazit chronickymi uchylmi, ktorych chorobne nutkanie ich zvratenej ciernej zumpy v miestach, kde ma bezny clovek srdce, donuti vzdy nanovo vyhladavat filmy s nabozenskou tematikou, len aby bez pozretia mohli cim skor kliknut na "odpad" a krcovito vypustit vykaly svojho nefunkcneho mozgu do recenzie, za co od podobne degenerovanych dusevnych zobrakov ziskavaju body hanby, ktore umoznuju na tychto strankach zobrazovanie ich hnojackych zvratkov na prvych miestach. Mrzi ma vzdy nanovo, preco nemozem tychto sracov oznacit ako takych, rodenych sracov, a som nuteny ocami preskakovat smradlave zbytky, ktore tu po nich zostavaju, aby som do nich prilis neslapol a nepotreboval kotuc hajzlpapieru na ocistenie monitora, kade ich vykaly pretekali. Mala by tu byt funkcia na uplne blokovanie uplnych sracov: preco tu nie je? Za mna 5*, pre vyborne herecke vykony v beckovom filme, ktory nestoji na ukajani nefunkcnej fantazie dusevnych invalidov rozcicanych holivudovymi sragorami, ale na zdielani zivotneho pribehu cloveka, ktory za svoj kratky zivot stihol hromade obcanov vymlatit zuby a potom ich na sklonku zivota privadzal k Bohu. Satan sa moze okotit aj nakazit a nic nespravi s tym, ze tento boj uz davno prehral - moze do svojich bazin len zatiahnut posahanych ignorantov ocarenych velkostou svojich vlastnych guli. Fascinovane si pozeram, ki pacienti sem pisu recenzie: kokos, uz ani priame vypravanie o zivotnom boji chlapa iduceho za hranice svojich sil nevedia nic sprostredkovat, nez unudit!.. - vypravajuc tento pribeh si dakto unudene zivne, dopije teple pivo, skonstatuje 'pruhledna nabozenska agitka' a nez sa celkom vyprdi, film je zmazany. Necudo, jak to dnes vypada v Europe a az mi je zle pri pomysleni, kam tito smejdi stiahnu uroven spolocnosti v nasich zemepisnych sirkach; neviem si predstavit job, kde by dotycny debil mohol fungovat bez toho, aby daco hodne posral.

Světlo pro opuštěné (2016)

Ako inak, chybaju klucove slova "zivotopisny" a "krestansky", cize ako kopa inych dobrych veci, aj tento film sa tazko hlada. Ale kto hlada, najde 😁! Z webu: Olga se stará o svého těžce nemocného otce. Jelikož je zaneprázdněna prací v rodinné advokátní kanceláři, potřebuje k němu další pečovatelku i během nocí. Mnohé to už odmítly, protože její otec je velmi prchlivý a nepříjemný. Nakonec se rozhodne pro poslední možnost, nepříliš přijatelnou pro otce: zavolá k němu řeholní sestru Inés z Kongregace Služebnic Panny Marie. Film Světlo pro opuštěné je příběh svaté Marie Soledad Torres Acosta, zakladatelky kongregace Služebnic Panny Marie. Byla založena v roce 1851 v Madridu na podnět otce Miguela Martíneze, který viděl potřebu pomáhat nemocným a opuštěným. Sestra Marie Soledad jako představená vedla a rozšířila společnost do více částí světa. Spolu se sestrami musela čelit revoluci, epidemiím a náboženskému pronásledování. Na žádost kongregace zavedli ve Španělsku první studium titulovaných zdravotních sester.

Do zubů a do srdíčka (1985) odpad!

Strasna konina. Alebo obraz znudenej kretenskej spolocnosti uz vtedy? Je fakt, ze to boli vlastne nasi rovesnici - a ze sme mali v triede takychto odpadakov. "A co budem delat? Zvliknem se, ne? A co pak? Pak budem delat, jakoby nic. Ja nevim, mne to prijde desne blby. Tak se zase vobliknem, ne?" etc. Mladez, co nema nic - nema nadanie, nema rozum, nema motivaciu, nema vieru v Boha, nema zmysel zivota. Kecaju a prcaju a chlascu a potom sa nasieraju, ze ich deti su rovnake zbytocne neuspesne pomotane nuly. Nedal som to dopozerat, cize: ODPAD

Modrý kaftan (2022) odpad!

Preco kua cisto homo-film nie je oznaceny ako homo-film?

KinnPorsche (2022) (seriál) odpad!

Zrejme som nepochopil, co je komedialno-romantickeho na homomotanici

Ben & Ara (2015)

Oficiálny text: "Náboženské a kultúrne napätie eskaluje, keď má africká islamská žena pomer s agnostikom." Jeden z tých titulov, ktorý azda chcel ukázať niečo iné, resp. vôbec nechcel nič ukázať a len-tak sa poihrať s nedejovou zlátaninou, no namiesto toho výborne ukázal niečo celkom iné: obraz moderného zmrda v precivilizovanom dekadentom Babylone typu US/GB, kde pseudo-samec netuší, čo je láska, život, manželstvo, sex, deti, práca.., a tak sa presiera životom ako večný študent, filozofuje o živote a pri tom šuká menej milované i nemilované nežné pohlavie, čo mu práve osud k salámu privanie, pretože "nedokáže žiť sám a po svojom boku potrebuje ženské telo", ako Ben smutne konštatuje. Zdravo sebavedomá baba by ho kopla v riť nejneskôr pri tomto smutnom priznaní. Jeho matka je lezba - to tu proste muselo byť a v tomto kíbli sračiek sa to tak dáko rýmovalo a ani až tak moc nerušilo - čiže niet divu, že tú svoju nikdy nehľadanú mužnosť až na tie svoje rozmnožovacie orgány zrejme nenájde ani do konca života. Žije s Gaby, či skôr píli Gabi z dlhej chvíle a pohodlia ("lebo je bezproblémová a pohodlná"), s ktorou má "otvorený vzťah", čiže Gabi píli ešte aj retardovaný motorkár a Ben zasa píli černošku-muslimku. Ara je velice zbožná, no moc nerieši, že on je komplet vypaplaný ateista a ona sa pravidelne modlieva, resp. sa najskôr parádne kefujú, než jej tie detaily dôjdu v plnom rozashu, že tudy cesta nevede a mimino treba zavraždiť. Benova mužnosť stačí v tom čase zamiesiť paralelne aj na dorast u Gaby, a tak len velice nešťastne rozhutuje, že čo akože kua s tým, koho vlastne miluje a čo je to byť otcom a čo je to vôbec láska, čo chlap a ďalšie nedoriešené otázky, ktoré menej retardovaný chlap má doriešené kdesi najneskôr na konci puberty. Prínos filmu vidím v tých plasticky vykreslených diametrálne odlišných kultúrach, kde jedny sa modlia a makajú a veria a chcú rodinu, a tí druhí bezcieľne pretrtkávajú život, robia nechcene deti, hulia marišu, nalievajú sa vodkou a budia sa až popoludní do spoly presraného dňa, aby sa stihli do večera ešte trocha zahrať na civilov, napísať pár hlbokých úvah pre svoje PhD o vplyve cirkevných reforiem na politiku, na univerzum, na existenciu Boha, ľudskosť a vôbec, o nesmrteľnosti chrústa z ich pretrkaného mozgu. A potom sa zasa nahulia, nadrátujú, vyrobia "nechtiac" (!) mimino ("sorry baby, I didn't done this on purpose") a zasa dokola filozofujú, že čo ďalej s tak ťažkým životom.. A čo s tým? Hm, nakopať do gulí, aby sa tak bezbolestne nemnožili; postaviť k lopate a dať zarobiť si vlastnými rukami na suchý chlieb. Nezamestnávať ich ako autorov chujových kníh, chujových mítingov a chujového manažmentu. Ženy by sa im mali okľukou vyhýbať, neľutovať ich a nedať im, ani "to" a ani nič iné. Pomodliť sa za nich a z ďaleka opatrne obísť. A že je to celé inak a veriaca žena, rozumná panna, ktorá chce rodinu, chce milovať a byť milovaná, a nájde si tak nehodného úchyla, ktorý má dve mamy a vyrába bábätká v otvorených vzťahoch a tie detičky potom končia predčasne svoj pár-týždňový život vo vysávači? No áno, práve preto tá naša pseudo-civilizácia je na riť obrátená a dlho zrejme neprežije. Za mňa 3*, dopozerali sme, zhnusene ale predsa. Len aby si divák z tej mladšej post-komunistickej generácie z toho dokázal vybrať to pravé orechové, najmä to nežnejšie pohlavie - hlava nie je na vlasy ale na rozum, ako nám vždy prízvukoval náš sused. Keď vzrušený salám nevie, čo je to láska a nechce deti, keď má bordel v živote, vzťahoch, rodine a ešte aj v byte, tak sa mu treba vyhnúť a nie sa s ním romanticky množiť. Keď má chujových známych a chujové myšlienky, hulí a slope a nechce deti, kua, tak prečo sa vždy nájde dáka chudera, ktorá si to odserie?

Te Ata (2016)

Oficialny text: Te Ata sa zamerala na Broadway a na to, čo považovala za svoj životný sen. Na jednom konkurze za druhým ju odmietali a ona začala pochybovať o tom, či je stvorená pre svetlá divadla. Oficialny text: Te Ata sa zamerala na Broadway a na to, čo považovala za svoj životný sen. Na jednom konkurze za druhým ju odmietali a ona začala pochybovať o tom, či je stvorená pre svetlá divadla. Nielen že tu chýba popis filmu, chýba aj tag "životopisný". Oplatí sa vidieť, Kilcher stvárnila zasa raz super, jednak jej rola doslova sekne a jednak sa vyjadrila, že ešte aj ten pôvod Nemka + Indián je presne akoby bol príbeh o nej.. Pekne prerozprávaný osud Indiánky, čo chce na Európanmi ukradnutej indiánskej pôde priblížiť ich kultúrne indiánske tradície, hoci biele zadky im práve v tom čase chystali zákon kriminalizujúci akékoľvek vystúpenia tohto typu, šíriace povedomie a pôvod Indiánov. Nie sú to časy dávno zašlé: stačí sa pozrieť, kam to Európania dotiahli na americkom kontinente - pôvodní Indiáni dodnes preklínajú ich vykorisťovateľov, keďže sú pozatváraní v rezerváciách, fetujú a chlastajú. Pekne ukázali, ako sa na jednej strane presadzoval zákaz indiánskych kultúrnych predstavení a na druhej strane stupídne disneyovky sa vysmievali Indiánom, ktorých amíci idúcky z Európy povraždili a pozatvárali do rezervácií, čo pretrvalo až dodnes. Za mňa 5*, nakoľko ten príbeh je nielen aktuálny, ale ešte aj pravdivý a keď si človek na záver pozrie, ako vyzerala a pôsobila pôvodná hrdinka, tak film nič nepreháňa, skôr naopak.

Služka (2023) odpad!

Zial som si vsimol az po vymazani tohto ODPADu, ze ma tag "lesby" a "sex" a podobne. Dej to nema vobec ziadny, je to zlatanina hnusnych obrazov bez ladu a skladu, ak nepocitam tu lezbicko-uchylnu linku. Film sme kukali s manzelkou ako "historicku romanticku dramu", taggy sme nestudovali, na nasu skodu. Uchylny svet pani reziserky je v priebehu deja jasny podla detailnych zaberov na hovna v serbli so stankami, ponizovanie obtlstnutej sluzky vyzliekanim a vysmechom, nahodnym sexom s uchylnym sluhom a logickym vyustenim lezbickeho sulozenia, zenskym fackanim sa, zabermi na menstruacnu krv, spominanie mlatenia manzelom, hulenie panovho salamu za plneho behu domacnosti - a vzdy sa opakujuce zabery na ruzenec a kriz s Kristom na krizi, staby vysmech diablov, ze aha, nepomozes si, sme proste svine.. Sceny, ako si zena vyholi rozkrok, potom ho musi vypit, pri com temer zvracia, potom naha beha s metlou v rozkroku po izbe a preklina manzela na vojne, aby skapal - a sluzka opakuje: "chcipni! chcipni!.." Potom lezia na posteli, kozy vonku a diskutuju akoby nic. Potom detail na interupciu, krvave stehna, nohy, uplakana zena, dieta zavrazdene. Vsehochut, pani reziserka je minimalne je bud posahana uz od kocika, alebo zasvatena satanovi, tazko povedat. Cize: humus. Pridavam si pani reziserku na zoznam odpornych reziserov - rocnik 78, zrejme nasavala post-prevratove sracky v puberte, od porna az po vtedy tak popularne sexualne deviacie. Halt, bez viery v Boha a vnutorneho svetla, v cloveku prevladne len tma a svinstvo. Jezisovo "strom poznas po ovoci" spred 2000 rokov plati zjavne az po dnes. Nedopozerany ODPAD a stratena hodina vzacneho casu pre veci hodnotnejsie. PS: CSFD by malo povinne zaviest realisticke tagovanie hned pod nadpis filmu, a nie ze dodatocne user tagy: malo by to mat viditelne keywords ako "hovna" (boli dokola v detaile), "nasilie", "krv", "homosexualita" - a nie ze "romanticka historicka drama".

Ztracen v oblacích (2006)

Jeden z tých počinov, čo preverí empatiu a vnútorné horizonty sadlom obaleného diviaka. A mne ďalšie memento, že na hodnotenia "profíkov" z CSFD sa vždy častejšie nedá spoliehať. Napriek dobrej fantázi si nedokážem celkom dobre predstaviť, ako sa človek s čo i skromnejším duševným horizontom dokáže nudiť pri prerozprávaní osudu zúfalo milujúceho jedinca, čo sa po rokoch snaží získať nazad svoju životnú lásku. Igen, ak čakáte digitálne efekty a pri láske idúcej hlbšie než desať cm sa vám zíva, pustite si Terminátora alebo Pilcherovú. Tu ide totiž o milujúcich sa manželov, ktorých rozdelí vojna a chlap je potom dlho nezvestný, než mu vystroja pohreb - a po dvoch rokoch sa jeho s osudom stále nezmierená manželka rozhodne vypátrať si partnera a dať sa na nesebecký boj s amnéziou. Za život som poznal azda 2-3 takéto manželstvá, z tých tisícov odpadových. NUDA?! Tak neviem, UFO fakt nepristálo, kondómy v scenári neboli, ani amíci nespasili našu planétu - je to "len" o osude jednej lásky, idúcej až za hrob, čiže Pepa Sprasil sa znudene prevalí na gauči, než dožerie klobásu, zmaže film z disku, pustí browser a na CSFD si vyleje frust, že to nebolo to pravé orechové, keďže predvčera kukal Avatar, včera Matelka a dnes chcel parádny nárez s delami, efektami a hromadami nádaviek a sexu. Nuž každému to jeho; za mňa 4.5* za príbeh, vernosť životopisu, vernosť manželskú, jemnosť podania, sprostredkovanú láskavosť jednej milujúcej ženy - a aj za to, že sa režisér nehanbil neschovať vtedajšie hodnoty ako krížik nosený ešte z viery v Boha Otca, citovanie Knihy Žalmov a obraz anjela na stene. UPD: Ešte som sa začítal do ďalších "hodnotných" komentov nižšie.. Ľudia božskí, keď Sládkovič písal Marínu, kde sa miešali hory tatranské a pahorky prsovité, to tiež sa autor "plácal smíchy", že žene narástli na hrudi Tatry?! Podľa mňa sa toto liečiť nedá ani aktuálnymi mozogbudiacimi vitamínmi, mali to riešiť rodičia už v škôlke, dnes je na to totiž už neskoro. Ak to pán vojenský znalec od gauču nepochopil, líčenie boja a zabíjacej techniky vo fokuse vskutku nebol, šlo tu o dačo iné, ale to je dosť zbytočné vysvetlovať všakáno..