Kovboj Bebop: Lovec odměn (2021) (seriál)

Je to přeně tak blbé, jak to podle trailerů vypadalo. Tahle adaptace nefunguje. Špatný casting neherců, špatná kamera, špatná dramaturgie i režie. Hudba (ač většinou užitá z původního anime) také v hrané podobě nefunguje. Atmosféra o ničem, akční scény směšné. Působí to levně a stupidně. Jediné, co mohu pochválit je vizuální ztvárnění vesmíru, které tu vypadá fajn. Myslel jsem si, že Spike bude největší cringe, ale paradoxně se do té role z těch tří vemen hodí nejlépe. Sledovat to je naprosto zbytečná ztráta času. Pokud předlohu neznáte, pusťte si anime. Pokud ste ji už viděli, klidně si pusťte původní seroš znovu. Uděláte lépe než sledovat tenhle paskvil.

See - Série 2 (2021) (série)

Tohle se moc nepovedlo. Výprava, triky, choreogrefie bojů, to vše pořád dobré. Začátek slibný, ale pak nuda, šeď, nelogičnosti, otravné romantické linky a na konci bitva, která to měla celé zachránit, což se stalo jen tak napůl. Charaktery nefungují tak dobře jako minule. Dvojčata jsou naprostí neherci bez charismatu. Momoa dobrý ale to nestačí. Plusem je Butista, který tu má nejzajímavější charakter. Doporučit mohu jen těm, kteří mají rádi ten svět, jinak dějově opravdu průměrná záležitost. A to je škoda.

Duna (2021)

Opojný audiovizuál. Bohatá výprava. Zajímavý a dost netradiční soundtrack. Kvalitní herecký ansámbl. Archetypální příběh jako vytržený z řecké tragédie zakomponovaný do originálního světa se zajímavými motivy. To vše v řemeslně krásném filmu. Po tolika letech prostoduchých akčních filmů (především nekonečná peněžní mašinerie MCU a zprzněné SW) nám režisér Villenueve ukázal, že epický sci-fi velkofilm může být víc než akční blbina na efekt. Duna je skutečně monumentální, ale přitom velice komorní a přemýšlivá. Knižní předloze zůstává věrná hodně, především ve svém jádru sdělení (logicky se neobešla bez brutálního zjednodušení mnoha věcí), ale je to kvalitně udělaná adaptace. Vypraví mnohem víc obrazy než dialogy (přesně v opačném duchu s knihou), což musel být pro tvůrce velký oříšek. Ale povedlo se. Mohl bych namítat, že je zde hrozně věcí vyškrtnutých, že jsou charaktery zploštělé, případně úplně osekané na minimum, a že emoce postav navzdory dramatickému ději nepadají vždy na úrodnou půdu, ale také musím uznale pokývat hlavou, že se tvůrcům podařilo první půlku příběhu odvyprávět důstojně a srozumitelně. Respekt k dílu Herberta je tu fakt cítit (což o Lynchově podivné verzi prostě říct nedokážu). Duna je jiná než dnešní velkofilmová konkurence. Nepovažuje dospělého diváka za tupé děcko, které je třeba neustále bavit dementními vtípky a nabubřelou akcí, aby se nezačal nudit. Jede si podle svého, s trěplivostí a detailností buduje zdejší universum i charaktery. Popravdě snímek dost kašle na to, jestli vás to bude bavit nebo ne. Tempo je pozvolnější, místy spíš pomalé. Jenže já jsem se zkrátka nenudil ani minutu. Naopak bych byl rád, kdyby to bylo ještě delší a my mohli více nahlédnout do kultury domorodců planety, kde knižní příběh opravdu začne nabírat zajímavé obrátky. Celková atmosféra je zde hodně silná, design technologií nápaditý a vizuálně vypadá film opravdu nádherně. Zhruba v půlce pak vyprávění rapidně otočí a příběh se dostává do konfliktního módu. Najednou charaktery neustále bojují o život, utíkají před nebezpečím a děj jim nedá prakticky vydechnout. Až má člověk pocit, že sleduje survival film. Ve výsledku tu nakonec vše do sebe zapadne jako veliké puzzle, kdy se každá věc v první půlce zohledňuje v té druhé. Film však od diváka vyžaduje dost: pozornost (zapnutý mozek). Duna prostě není ideální film na odreagování a je lepší ho sledovat ve správné náladě. Pokud mu však tu pozornost věnujete a necháte se pohltit zdejším universem, odmění vás vrchovatě i v těch nejmenších detailech. Někteří namítají, že to nemá uzavřený děj. Pro mě osobně ale finále fungovalo v pohodě a jsem rád, že je příběh rozdělen na více částí. Ruku na srdce: Duna s ohledem na košatou předlohu mohla dopadnout naprosto katastrofálně, což by s ohledem na průměrnost a tupost některých dnešních filmů, bylo velice snadné. Nestalo se. Místo toho jsme dostali nejen dobrou sci-fi ale celkově kvalitní snímek. Stejně jako zdejší řád Bene Gesserit prosévá lidi, nová Duna svým prvním dílem proseje diváky, kterým tohle universum nesedne. Což je fajn. U pokračování budou v kinech sedět především ti, které adaptace Herbertova díla oslovila pozitivně. A podle ohlasů, jich rozhodně není málo. Arrakis se začal probouzet.

Hra na oliheň (2021) (seriál)

Jako je to vcelku ok seroš s dobrým nápadem, provedením i technickou stránkou, ale to jaký je kolem toho humbuk moc nechápu. Episod je zbytečně moc, některé díly pomalé, nezáživné (musel jsem přetáčet) a některé charaktery tak otravné jen co otevřou pusu, že bych je nejraději zabil sám. Ale emoce věsměs fungují, tam kde mají a příběh staví primárně na nich a postavách. Je tu hafec takových těch morálních situací a rozhodnutí, a díky tomu je to zajímavé a vlastně jako celek fajn. Konec blbý, nezáživný a zbytečně natahovaný. Suma sumárum, dobré ale nijak dokonalé.

Zaklínač: Vlčí sen (2021)

Celkově jsem čekal, že to bude horší. Ale uteklo to bez větších škobrtnutí. Sice je to universum v rámci Netflixu dost pokřivené a magie i souboje jsou děsně přepálené, jak už to u anime bývá, ale zase se na to pěkně kouká. Akce je dost. Především finální fight je skvěle animovanej. Hudba obstojná. Animace ujde. Příběh průměr a na to, že jde o R záležitost (místy dost krvavé) jsem byl překvapený, jak stupidní jsou některý dialogy. Především v první půlce je Vesemir nesnesitelně debilní charakter. Alespoň, že ke konci se trochu napravil.

Vlastníci (2019)

Místy dobré herecké výkony. Místy dobré nápady i dialogy. Místy nudné, trapné, přehnané. Žádná sláva ale ani průšvih. Průměr. Udržela mě u toho Ramba a Donutil.

Farscape (1999) (seriál)

Tenhle seroš nemá vůbec smysl hodnotit po pár episodách. Své přednosti vystavuje po malých kousích. Pokud však vydržíte, FARSCAPE vás odmění zatraceně hodně. Člověk musí přistoupit na fakt, že je to úplně jiné než Star Treky (které v porovnání působí sterilně a nezajímavě ohledně postav), Battle Star Gallacticy (tady zase chybí nadsázka a humor). Farscape má víc nápadů, humoru a ve výsledku i zajímavější hrdiny (kupodivu je tu kromě vtipu i dost psychologie, vážných témat a občas i horor). Je to propracovaný mix, který funguje. Od chvíle, co se dostane John na Moyu, má prostředí hodně mimozemský feeling (což byl ostatně účel). Svojí bizarností a žánrově trochu jiným přístupem mě to celkem chytlo, ačkoli jsem byl na rozpacích. Zpočátku mě držela zvědavost, protože se v každém díle dozvídáme něco o jednotlivcích i světě, v němž se hrdina ocitl. A posléze i sympatie k celé skvadře a universu rostly. FARSCAPE JSOU V PODSTATĚ PŮVODNÍ STRÁŽCI GALAXIE. Banda vesmírných vyvrženců a trestanců, kteří se vzájemně mnohdy nesnáší, ale pro přežití musí zkrátka spolupracovat. A je to hravé, nápadité, napínavé a současně chytré a místy i překvapivě emotivní (převážně v závěrech sériích, kde jede akce a osudovost na plné pecky). Postavy jsou napsané živě (a dobře zahrané). Pod startovní povrchností se nachází zajímavé backstory a všichni mají character arch, který se napříč dějem vyvíjí. Seriál obecně stojí na morálních kodexech hrdinů, jejich minulosti (často temné a smutné) a na tom, jak se která postava v dané situaci zachová. Vždy to přitom má nějaké důsledky. Špatné i dobré. FARSCAPE je díky tomu hodně osobní podívanou. Jejich hašteření, hádky, ale i spolupráce a vzájemná pomoc často vykouzlí na tváři úsměv. Příběh je místy trochu rozháraný v kvalitě, ale nechybí zajímavé zvraty, budování kvalitního loru světa a dobře vymyšlení záporáci (Crais a Scorpius), kteří nejsou jen ploché figurky oponentů. Zaujla mě progres vztahů, který se od nucené pomoci postupně velice přirozeně mění v loajalitu, příteství až po takovu zvláštní rodinu. A jak se na správný space opus sluší, je tu osudová láska mezi ústředním duem, které si k sobě hledá cestu dost těžko, ale o to uspokojivější je, když se jim to nakonec začne dařit. Ben Browder je sympaťák, Claduia Black vostrá fešanda a jejich chemie je prostě super. Zbytek taky funguje dobře, včetně Pilota i Moyi. Nápad s živou lodí, na níž všichni žijí a musí koexistovat, je skvělě využitý v řadě episod. Asi nejvíc baví egocentrický Dominar Rygel prdící helium. Některé díly jsou udělané zábavně, jiné vážně, a některé i překvapivě hodně temně (hororově a surrealisticky) či emotivně. Nicméně to jako celek drží pohromadě a čím déle jsem s tou bandou byl, tím mi byla sympatičtější. Triky jsou na dobu vzniku ok. S maskama a loutkama je to půl napůl. Některé jsou hodně fajn (PILOT), jiné hodně špatné. Na druhou stranu cením kreativitu a jejich pitoresktní různorodost. Jak už to tak bývá, některé episody jsou slabší, jiné lepší. I když jde o epizodní záležitost, napříč se táhne kontinuální linka o červích dírách, které jsou důležité jak pro hrdiny tak oponenty. Za to velké plus. Chcete ještě jedno? Farscape je jedním z mála seriálů, kdy kvalita nejde dolů, ale naopak vzhůru. A to o dost. Pokud člověk vydrží celou sérii, bude polapen a nucen pustit další sérii. Ta je přitom ještě lepší, napínavější, temnější a místy i zatraceně emoční. S příchodem Scorpiuse na scénu se celý seroš zvedá o úroveň výš a především poslední čtveřice dílů je naprosto parádní (napětí, velká akce, velká rozhodnutí, výbuchy, zůročení starších dílů a fůra emocí. (SPOILER: takhle v posledním díle odpravit jednu z hlavních postav, nechat hrdiny ve sračkách a padouchům dát triumf... čučel jsem jak puk). Palec nahoru a určitě neváhejte a dejte FARSCAPE šanci. Seriálový klenot scifíček z 90. let, který si zaslouží mnohem více pozornosti. PRVNÍ SEZÓNA: 70% DRUHÁ SEZÓNA: 80% Těším se na třetí sezónu :)

Meandr (2020)

Tohle se nepovedlo. Přestože hrdinka trpí a je tam pár bubu a hnusných hororvých scén, je to děsná nuda. Ale fakt příšerně. Hrdinka leze, trpí, úpí, řve, leze, trpí, úpí... a mě to bylo tak úplně jedno. Napětí prakticky žádné, zainteresovanost nulová... až se divím, že jsem to vůbec dokoukal. Vlastně nedivím, protože jsem to místy přetáčel. Pointa taky nenadchne. Bodík za celkem fešnou herečku a nápad s mechanickobiologickou kombinací. Kdybych to měl srovnat s námětově podobným Kyslíkem, tak ten je o velký řád napřed, přestože hrdinka tam vlastně ani nikam neleze :D

Prázdnota (2020)

Příznivci Lovecrafta, zbystřete! (A naopak ignorujte nesmyslně nízká čísla zde stejně jako lidi, co dávají jednu hvězdičku, protože mají v hlavách žemle :D). Máte li rádi mysteriózní horory, kde nehraje prim krev a násilí, ale mrazivá atmosféra, která nepříjemně zalézá pod kůži (ala Kruh) a rostoucí napětí, zde neuděláte přešlap. The Empty man nespěchá a tempo má pomalejší, ale nevadí to. Řemeslně jde o kvalitní konstrukt s fajn protagonistou, silnou atmosférou a perfektním soudntrackem. Někteří brblají, protože film jde po dějově jiných kolejích, než jak se zprvu tváří. A je to paradoxně dobře, protože "TEM" díky svému přístupu působí dospěleji a pojímá zajímavá témata. Ledový úvod je perfektním startem, který probudí zvědavost. Příběh se ale plně rozpracovává až dál, kdy zhruba do půlky navozuje dojem, že půjde o teen vyvražďovačku mixlou s detektivkou. Nicméně ten tragický postarší hrdina do tohoto konstruktu nezapadá, takže divák brzy pochopí, že tu půjde o něco jiného. A to jiné si tak fajnově tyká s lovecraftovým hororem, že jsem opravdu plesal radostí. Okultismus, podivná sekta, psychologie hrdiny, který si přestává být jistý co je realitou a co fikcí. Divné experimenty. Temné motlitby. Banda magorů je postupně na každém kroku. A ano... je tu příjemný náznak dávných bezčasých božstev temnoty. A že je to guláš? Právě díky mytologii vůbec ne. Naopak to do sebe vše hezky zapadá, i když děj pojímá asi tři různé styly hororů. A já se bavil. Hodně. Originalitu tu suma sumárou nenadete, ale upřímně... kolik dnešních hororů je opravdu originálních? Pokud je to řemeslo zvládnuté dobře, jsem ochoten přivřít oči. Příběh má jistě své mezery, stopáž je natažená zbytečně a extra strašidelné to také není. Spíš takové mrazivě nepříjemné, ale tak to u správné lovecraftoviny má být. Doporučuju :)

Merlin (1998) (TV film)

Nechce se mi věřit, že je to staré už přes 20 let! Poprvé jsem to viděl jako kluk a byl jsem okouzlen. Staré anglické legendy se točí převážně kolem Artuše a Excaliberu. Zde je ale hlavním charakterem Merlin, což dává příběhu příjemný pohádkový fantasy nádech. Kouzla, skřítci, draci, staré obyčeje pohanů a k tomu politika, bitvy, zrady, romantika a úhlavní nepřítel v podobě pohanské bohyně Mab. Boj dobra se zlem a pohanství s křes'tanstvím. Má to naivnější podobu, ale dodnes se jedná o TOP, co se týče televizní produkce 90. let. Příběh je to opravdu bohatý, plný zajímavých charakterů, zvratů i napětí. Jen se musí člověk odprostit od původních legend. Všechny známá jména ale mají v příběhu místo: Nimue, Jezerní pání, král Uther, Artuš, Lancelot, Morgana... a herci jsou dobře vybraní. Jména jako Sam Neill, Ruther Hauser, Helena Bonham Carter nebo Miranda Richardson se starají o kvalitu. Škoda toho nižšího bugetu, který občas bije do očí. Ve své době šlo však výbornou podívanou a díky příběhu se slabší triky i rozpočet dají i dnes odpustit. Hudba je také povedená. Doporučuji vše, co mají rádi fantasy.

Časové pásmo bylo změněno