Lov (2020)

Jednohubka, co nenadchne ani neurazí. Pobavilo. Druhej den jsem na to úplně zapomněl. Plus je Betty Giplina její "přednosti" a Hilary Swank. Jen nechápu, proč kolem toho amíci dělali takovej tiátr. Kontroverzní? Ale prosím vás... Kdy už si lidstvo konečně vytáhne hlavu ze zadku?

Rapl (2016) (seriál)

Rapl mě definitivně přesvědčil o tom, že česká tvorba je prostě v řiti. Jestli je tohle topka český televizi v žánru, je to marný. Tři hvězdy za poměrně slušnou atmosféru a prostředí, kameru a herce (jediný pozitiva). Dialogy jsou hrozný, logika žádná, napětí nefunguje, nějaký vývoj taky nula. Na český poměry sice nadprůměr, ale je potřeba srovnat nejen s naším rybníčkem.

Dark - Season 3 (2020) (série)

Extra nadšení se nekoná, ale nakonec z toho tvůrci vybruslili uctivě. Pravda je, že použili oslí můstek, jenže ono by to bez něj asi nefungovalo a protože ho divákům předloží včas, může finále dojet do koncepčně srozumitelného finále. Po tom bordelu, co nadělali v prvních dvou sezónách bylo co vysvětlovat a palec hore, že DARK skutečně vysvětlí vše podstatné, aniž by ztratil tvář. Problém je, že většinu děje jde jen o to vysvětlování. Celý čas skáčeme od postavy k postavě, aby jsem pochopili, jak v tom marasmu zapadají do celku. Časové roviny a alternativní reality se střídají rychleji než hokejisti na střídačce. Děj se hrne vpřed, divák se to snaží všechno pobrat a občas by k tomu potřeboval grafy a rodové stromy, aby mu nevybuchla hlava. Ale dá se to. Suma sumárum, lepší dobrodružství s časoprostorovým cestováním, zamotanými událostmi a vrstvením dějových rovin budete hledat těžko. Spokojenost, ale kouzlo první sezóny se už nevrátilo. Zůstali dobří herci, prostředí, zajímavé motivy i boží soundtrack. 80%

Pokoj (2019)

Zajímavej koncept, skoro jak vytrženej z nějaké Kingovské povídky. Námět se bohužel poněkud nepochopitelně ubírá tím nejméně zajímavým směrem a navíc nedává v rámci nějaký mešlenky ani moc smysl. Plusem je sexy Olga Kurylenko, dobrej soundtrack a vcelku obstojná atmosféra. Tady to ale výrazně hází dolů scénář a dialogy. Škoda. Potenciál byl hodně velký.

Není kam utéct (2011)

Docela slušnej thriller, který vytahuje silné karty v první půlce a ve druhé je pohřbí. Mám rád příběhy, kde si partička obyčejných lidí musí vypořád s něčím extrémním. Tady je to skvadra horolezců, která najde malou holku uprostřed divočiny a snaží se jí dostat do bezpečí. Dokud se běhá v krásné krajině a hrdinové jsou naháněni zloduchy, je to sice triviální a blbé, ale vlastně funkční a kouká se na to dobře. Ve chvíli, kdy se do příběhu přimotají další dějové linky a hory vystřídá městečko, je to rutinní nuda. Konec nemasný neslaný. Potěší přítomnost Rodena, který tu má celkem velkou roli. Průměr. Ale viděl jsem i horší béčka, který mají na csfd větší hodnocení. Takže jako jednohubka, která zabaví vcelku ok.

Cardinal - Letní případ (2018) (série)

Za mě slabší než první sezóna. Ne o moc, ale slabší. Plusem je divoká krajina, záporáci a motiv s kulkou v hlavě. Jen tu prostě nefungovaly všechy postavy ani témata. Napětí se moc nedostavovalo a celkově mi byl ten děj tak napůl fuk, což není dobré znamení. Začátek byl naopak hodně dobrý a celá backstory s Cardinalovou manželkou také zajímavá. Čekal bych víc emocí a větší gradaci ve finále. Sakra, ty postavy už známe, tak by měli předvést něco nového. Zajímavějšího. Jít víc do hloubky jejich psychiky. 70%

Francouzská revoluce (1989) (TV film)

„Každá revoluce končí tehdy, když se nová prasata dostanou ke korytům.“ George Orwell

Cardinal (2017) (seriál)

Vlastně hodně fajn detektivka moderního "severského" podání. Má to dobrou atmosféru, mrazivé prostředí kanadské přírody a sympatické ústřední duo. Cardinal není nijak originální a bere si propriety a motivy ze všech možných děl: Ostřílenej vlk unavenej životem vs. mladá ambiciózní kolegyně. Tragická minulost, vnitřní vyšetřování policie, brutální případ zmizelých dětí, práce vs. rodina atd. Ve výsledku mi to ale nevadilo, protože herci jsou hodně fajn (Billy Campbell a Karine Vanasse to dobře táhnou). Jsou hodně jiní, ale chemie mezi nimi je dobrá a co oceňuji nejvíc - působí opravdově. Poldové tu zkrátka nejsou super macho ve stylu ameriky, ale normální lidi, kteří řeší složitý morální situace. V těch Cardinal funguje nejlépe. Případ se odvíjí sympatickým tempem, nechybí zvraty, napětí, emoce a vygradované finále. Je tu pár nepříjemných scén násilí a dobrý záporáci. Cardinal se drží v "reálnější" rovině. Nečekejte žádné šílenosti typu Most, kde vrah očůrá všechny, protože je geniální. Ale právě pro tu realističnost si to získalo mé sympatie. Ještě u páté ep. bych dal tak 80%, ale finále, ač uzavřené a vcelku povedené, přece jen něco chybělo, abych hodnotil výš. Chyby se najdou ale pozitiva převládají. Počet šesti episod byl akorát. Téměř žádná vata. Suma sumárum, líbilo se mi to a potenciál na zlepšení tu je. Cardinala i Delormeovou chci vidět znovu i u dalšího případu. Btw: Má to hodně cool oppening se songem Agnes Obel, který se mi líbí natolik, že by mi nevadilo, kdyby bylo delší. PRVNÍ SEZONA: 4/5 DRUHÁ SEZONA: 3/5 TŘETÍ SEZONA: 3,5/5 (Na pět hvězd to sice není, ale za mě dosud nejlepší sezóna. Uvidíme, co nadělí ta finální) ČTVRTÁ SEZONA: 4/5 (Přestože nedám pět hvězd, musí poznamenat, že příběh si nechal to nejlepší na konce. Zajímavý děj, hodně napínavý po celou dobu, ještě mrazivější a drsnější než předchozí případy. Atmoféra krutých mrazů výborná. Pocitvá práce a příjemné vyústění.

Star Wars: Vzestup Skywalkera (2019)

Hvězdičku si to zaslouží. Za triky a hudbu. Zbytek je odpad, o kterém se ani nebudu namáhat psát. Disney mi tohle universum tak znechutil, že od nich nechci vidět nic, co má značku Star Wars.

Děti planety Duna (2003) (seriál)

Na rovinu: zatím nejlepší adaptace Herbertovi Duny, které se dostala na obrazovky. Navíc jde o jedinou adaptaci, která se vydala dál než je první kniha. Pustil jsem si to hlavně ze zvědavosti, protože jsem četl jen první knihu a Děti Duny pokrývají nasledující pokračování a mě hodně zajímalo, kam se příběh rodiny Atreidů posune. Pominu-li slabé triky a výpravu, celkově se mi to moc líbilo. Herbert se s tím nesere, takže hned v úvodu člověk zjistí, že vítězství Paula vlastně rozpoutalo křížové výpravy, chaos ve vesmíru a novodobá církev Spasitele brutálně potírá jakoukoli opozici. Kostými jsou lepší než v prvním díle, obsazení je také kvalitní, najdou se slabší články, ale většina odehraje, co je třeba. Chápu, že fanoušci knih můžou nadávat na fakt, že Leto a Ghanima jsou v textu dětmi a tady asi 20letí lidé, ale při této výpravě by asi těžko hledali dětzské herce, kteří by odehráli, co je třeba. Nejzajímavější postavami je Alia, která se díky svým schopnostem propadá do stále většího šílenství a pak Leto II jako McAvoy. Děj je hodně zajímavý, plný obratů, nečekaných odhalení, smutných i dojemných momentů i epických scén. Cítil jsem z toho původní text, tedy zachování duše knihy a to je nejpodstatnější. Hodně povedený je i soundtrack, který tentokrát správně brnká na emoční strunu, což v prvním díle moc nefungovalo. Celkově bych mohl vytknout spíš jen tu technickou stránku, ale s ohledem na rok výroby a TV zpracování s nízkým rozpočtem, jsem ochotný to přejít. Tvůrci se totiž hodně snažili a vyplatilo se. Doporučuji fanouškům knih i těm, co mají rádi SF.