Za branou (2010) (seriál)

Gates stojí na principu Stepfordských paniček (dobrá, později MP): nikdo z extrémně dobře vypadajících hrdinů není tak perfektní, jaxe tváří. Navenek jsou všichni až plastikově dokonalí, ale každý téměř bez vyjímky má co skrývat - například to, že je vlkodlak nebo že musel zabít svojí ženu. Ostatně tak velí poslední seriálová móda, všichni musí být trochu svině. Autoři se naštěstí skoro obešli bez únavných flashbacků do minulosti - je jich tu opravdu minimum. Celé to jede až sviští a místy dokonce i překvapí, takže jsem se nestíhal nudit. Pravda, některé věci mi přijdou trochu nedomyšlené a logika občas dostává na zadek, ale zábavné to je. Jsou veledíla, u kterých mě fakt nezajímá, co bude dál. U Gates už se těším na druhou sérii - jsem zvědavej POZOR SPOJLÉR co si manželé Monohanovi počnou s tím zombákem a jestli tu blonďatou mrchu konečně něco sežere. :o))))) P.S.: Těší mě, že jsem si i tady u někoho přečet, že seriál má "potenciál". To je taky velká móda, ale úplně blbá a naštěstí jen na csfd. P.P.S.: Tak už ne - už to říká i filmová teoretička Jolka Krásná. :oD

Afterlife (2005) (seriál)

No samozřejmě, že to je telenovela. Ale JAKÁ! Až při ní jsem si uvědomil, jak dobrý mohl být Ghost Whisperer - ale to by ho pravděpodobně museli dělat angláni. Už pilotní díl se mnou pěkně zacloumal. Žádné MTV xichty, jen permanentně vystressovaná a místy až šílená blondýna, co by těžko vyhrála jakoukoliv soutěž krásy včetně Miss Over 30 a jako její protihráč profesor psychologie frustrovaný tragickou ztrátou syna, ze které se obviňuje. Zapomeňte na povinné seriálové happy endy. Na ploše čtrnácti padesátiminutovek se tu rozehrává neskutečné psychodrama s místy až krutě dokonalou atmosférou. Nenajdete v něm žádné bombastické efekty, žádné potoky krve, všechno je až komorní ovšem velmi působivé - včetně výborné hudby. Ne všechny díly jsou dokonalé, možná by se něco dalo vypustit, ale před celkem hluboce smekám. Jedna z nejlepších "duchařin", co jsem kdy viděl.

Repo Men (2010)

Guláš. Nejdřív rozvleklá psychologická moralita o tom, jak se ženatý asociál náhle změnil v sociála v rozvodovém řízení. Po hodině žvanění se poslední třetina zvrhne do zběsilé akce, která ovšem místy nejde vnímat jinak, než jako komedie. A sci-fi? Snad jen v tom, že medicína je vo fous vepředu a na mrakodrapech svítí víc divnejch reklam. Dobrá zpráva pro fanoušky operací v polních podmínkách: řeže se tu dost a často, na konci už vám to ani nepřijde. A hudba? Standartní soundtrack plus standartní pop-rockovej guláš. No prostě guláš. :o)

Milénium (1996) (seriál)

I tady se najde pár slabších dílů a do všech těch konspirací se můžete zamotat tak, že už nebudete vůbec vědět, která bije, ale Lance Henriksen je držák a tahle figura mu sedí jak ulitá.

Pronásledovaný (2002) (seriál)

Ačkoliv se svalnatý krasoň Matěj Liška ze Ztracených opravdu snaží do roztrhání těla a občas mu i slza ukápne na mužnou chlupatou hruď, vycepovanou pravidelnou docházkou do posilovny, tak nějak to není ono. Nejvíc jsem si při tomhle seriálu asi užil hudbu Marka Snowa (X-Files, Millenium atd...) - aspoň tam, kde se ozvou táhlé melancholické tóny, typické pro jeho soundtrackovou produkci, které si tak dobře rozumí s tajemnou atmosférou plíživého děsu. Jenže Frank Taylor prostě není Frank Black a to, že "vidí mrtvé lidi", je sice hezké, ale na celý seriál to nestačí. Suma sumárum další kriminálka s duchařskými prvky, co nijak nevyčnívá z průměru.

New Amsterdam (2008) (seriál)

Seriál o 400 let starém policajtovi, co už ho unavuje dávat svým psům jména a tak momentálně venčí Šestatřicítku? WOW! No nekupte to. Velmi dobré, bohužel taky velmi krátké a úplně bez konce. Velká škoda, už jsem se společně s ním pomalu začínal těšit, až konečně umře. Kde se podepisují petice za pokračování? :o))) Jo - znělka. Ačkoliv má asi 20 sekund, patří k nejhezčím, co kdy byly.....

Kings (2009) (seriál)

Dokoukáno - a můj prvotní pocit, že jde o další přeceněný kus, je slušně řečeno v pryčích - je to dobrý drámo. Pravda, místy silně přitažený za vlasy (nejen kvůli implikaci starořímských móresů do alternativní současnosti), ale má náboj a sílu. Všechno už tu bylo - nic nového pod sluncem. Je to o tom, že války se vedou proto, aby si manažeři namastili kapsy, že politika je špína, plná intrik a sobeckých zájmů, že potentáti se rádi fotí s úspěšnými sportovci, aby je prostý lid víc miloval, že média jsou manipulovaná a záleží jen na jejich vlastníkovi, co nabulíkují masám, že každý byť sebehnusnější čin se dá obratným řečníkem překroutit v učiněné dobrodiní, že politici jsou z 99% smečka mocichtivých hajzlů, že historii píšou taky jenom lidi, navíc často pod dohledem svých vůdců, takže vlastně žádná její verze nemůže být úplně objektivní, že....... Ale to už přece každý ví - pokud jeho IQ převyšuje průměrnou tělesnou teplotu. Navíc to typicky americké exhibicionistické "art-blouznění" - tady peříčko z Forresta Gumpa nebo igelitový pytlík z Americké krásy supluje stádo motýlů. A ta neustálá přítomnost nehrajícího kapitána Boha a jeho všudypřítomných znamení.... Koukám, že jsem nakonec vyjmenoval to, co mě na Kings irituje, ale přesto tři a třičtvrtě.

Merlin (2008) (seriál)

Docela dlouho jsem Merlina odstrkoval - až dokoukám tohle, až po tomhle... A to bude určitě jenom taková pohádka pro sviště na pokračování, radši ne... Teď jsem moc rád, že mě k němu konečně prázdninový seriálový úhor dokopal, je to totiž výtečná fantasy se všema rekvizitama, co patří k žánru. Merlin, co se od mladého Spocka neliší ušima, ale tím, že se směje, mě prostě dostal. Samozřejmě je na hony vzdálený původní legendě, spíš jen čerpá z některých epizodních událostí a hlavně postav původního příběhu. Rozhodně nejde porovnávat s reálnou historií (Guinevera coby saracénka afroamerická, které říkají Gwen ;o)). Tenhle Merlin je úplně nová story a James Hawes, který vytáhl z popela doktora Who, je proklatě dobrý rejža, BBC aby ho plotila zlotem. Je to zábavná podívaná, která nenudí, místy rozchechtá, místy dojme, okouzlí nejen kouzlením a všichni herci jsou stoprocentní - tak i já dávám 100%.

Night Stalker (2005) (seriál)

Temná paranoia opravdu ne nepodobná X-Files. Jak dalece je horší nebo lepší, než byl původní Kolchak ze 70. let, můžu posoudit jen z fotek, na kterých je pán s legrační hučkou, co mu sedí jako praseti cylindr. A zase je mi líto, že to skončilo moc brzo - dalších minimálně 20 dílů by bodlo. Ovšem nějakej pan manažer s kravatou od stolu a od koláčů rozhod, že končíme.... Moc pěkná je i znělka od krále hudebního minimalismu Philipa Glasse (nezaměňovat minimalismus za módní bz bz ssss minimal house...:o)).

Tajemství Pravdy (2008) (seriál)

Velmi dobrý fantasy seriál (a že jich vskutku není mnoho, že...) kterému k dokonalosti sice pár věcí chybí, ovšem zaplaťpámbu za něj. Měl jsem celkem problém s castingem - Kahlan výborná, Zeddicus ujde, i když mi celkem vadilo, jak neexistující basy v hlase dohání takovým tím přehrávaným chrochtáním, ovšem Craig Horner se svým charismatem staženého králíka pro mě prostě není "true seeker", i kdyby strávil v posilovně zbytek života. Ale zábava to je - pořád se mečuje, kouzlí jak o život, intrikuje jakbysmet a story občas nabírá přímo omračující zákruty. Bylo mi docela líto, když přišel konec...