Kanibal! Muzikál (1993)

Dovedu si živě představit, ze leckterý konzervativní konzument vypne DVD po pár minutách jakožto amatérsky natočený film (no, počkejte, ta indiánská vesnice...!?) s ujetým humorem, který mu nesedí. Do stejné skupiny nepatřím, ale na druhou stranu se nemůžu ani zařadit mezi okamžité fanoušky, na to je tenhle Parkerův a Stoneův pokus příliš nedotažený. Jde o celkem milou podívanou, kterou osvěží sem tam nějaký povedenější vtípek, hudební čísla jsme naopak přetrpěl, což je u avizovaného muzikálu na pováženou (Jen dupák Let´s build a Snowman jsem si pustil ještě jednou). Ansámbl se ovšem během natáčení viditelně bavil a hlavně Parker a Stone si film střihli jen jako takovou krotkou bokovku, dost vzdálenou ostrému humoru jejich vlajkové lodi, South Parku. "Vraťte se! Čeká vás zkáza. Zkáza!! Zkáza!!! (chvilka zdvořilého ticha) Děkujeme. (skupinka pokračuje v cestě)"

Klíšťata (1993)

Ideální film před víkendovým výletem do přírody, obzyvlášt do nějakého toho lesíka s bujnou vegetací a vysokou trávou. Filmy s útočícími zvířaty (velrybami, vlky, brouky, žížalami atd.) jsou většinou k smíchu a ani tenhle kousek, málo platné, strach nevzbuzuje. Za to ovšem vyvolává nepříjemné pocity a jisté znechucení, protože je, co si budeme povídat, krapítek odpudivý. Příjemně civilní skupinka, jejíž jádro je složené pečlivěji než bývá v podpůměrných béčkách (Alfonso Robiero, jinak také nahrávač Wila Smithe z Freshprince, mladý, dnes již etablovaný Seth Green, viz např. Austin Powers nebo Peter Scolari) se ocitne v lese, kde se kromě steroidy nadupanými klístaty pohybuje taky ujetá dvojka zloduchů a chlapík, co dozoruje tajnou pěstárnu mariujany. Slušne poskládané béčko, kde se nikdo nechová jako vyložené jelito a kde se klíštata likvidují správně ohněm, je poněkud degradováno legračními trechnickými nedostatky (u klíštat lezoucího po hlavě vidíme provázek, u scény, kdy doktorka pitvá psa zahlédneme v záběru kývyaící se mikrofon zvukaře) a očekávaným koncem s přehnaným přerostlým hmyzím exemplářem.

Nahota na prodej (1993)

Vlastne si tu atmosferu doby, kdy staly prostitutky vsude, kam se clovek podival (centrum Prahy, Teplic, Usti, Plzne, Brna..), kdy se clovek neznaly (uz tenkrat) postupujici korektnosti mluvy setkaval s pohorslivymi pohledy zahranicnich prichozich a kdy byli Jonaci hvezdami spolecnosti, pamatuju dost podobne tak, jak to film ukazuje (az na ty samopaly, samozrejme). Z pohledu zpet se mi nezda filmove jako takovej prusvih, Olmer se propadl do podivínství až později (zvedl jsem dokonce hodnoceni), Olmeruv pohled je zvlastne pokrouceny, radoby americky a na dnesni pomery neprijatelne a agresivne vulgarni.i I presto je zajimavy, minimalne jako unikátní vypoved doby. PS pokud jde o rasisticke komenty, nektere francouzske nebo britske filmy te doby nebyly lepsi, to jen pro vysvetleni milenialum..

Na Hromnice o den více (1993)

Tahle komedie se dá vidět znovu...a znovu...a znovu..."Mc Dowell: Studovala jsem francouzskou poezii 19. století. Murray: Chacha, taková ztráta času. Střih. McDowell: "Studovala jsem francouzskou poezii 19. století. Murray (procítěně recituje francouzskou básen). McDowell: Vy mluvíte francouzsky? Murray (skromně) Oui." Krásný film.

Prostřihy (1993)

Miliony lidí tráví večery na kapačkách komerčních televizí ,kde den po dni vstřebávají po kapkách svou pravidelnou dávku umělých a nadto naředěných emoci, aniž tuší, ze by si mohli šlehnout jednorázovou końskou dávku, která by je emočně vybavila na léta dopředu. Pravdou je, že pro notnou část divácké obce by Prostřihy byly přiliš silnou infuzí. Altman rozjiždí zapletené osudy opatrne, ale postupne pritvrzuje a zaver necha divaka ve vylozene zadumcivem rozpolozeni. Ćástečné pointy jednotlivých příběhů přitom nekončí v nějakém zřejmém vyvrcholeni, režiser proste vyseknul časový usek, ten divákovi předhodil a po třech hodinách ho ukončil. Klidně by mohl natočit dalsi tři hodiny, ve kterých by případný zájemce mohl ubezpečovat o tom, že život dovede být pěkně svinskej..Komu se libila Magnolia, bude mit slabost i pro Prostřihy, ktere jsou podobne dobre obsazeny (osobni poteseni z Toma Waitse), nemaji sice tak silne momenty, na druhou stranu nevydiraji patosem a plačtivými scénami. Příjemna je neustálá přítomnost jazzové hudby, některé živé skladby z klubu by klidně mohl zpívat zminovaný Waits (nezpíval, nenapsal). Za čtyři proto, ze neštěstí v závěru bylo na můj vkus až přiliš..

Simpsonovi - Homer jde studovat (1993) (epizoda)

Zloděj: "Kontrola peněženek". Nerdové : "Prosím, tady jsou, ale myslím, že jsou v pořádku." Zloděj (odchází). Homer (překvapeně) "To byl falešný kontrolor!"

Simpsonovi - Homerovo pěvecké kvarteto (1993) (epizoda)

George Harrison a celkově jeden velký odkaz na Beatles (obaly desek Meet the Beatles a Sgt Pepper, Yoko, koncert na střeše). Ovšem když hraje mladý Homer v jiném dílu rock ze Seattlu, je zábavnější..

Simpsonovi - Šáša Krusty je zrušen - Šáša Krusty má padáka (1993) (epizoda)

Ve zlaté éře seriálu překvapivě nudný a utrápený díl, a to přesto, že se to v něm jen hemží přizvanými celebritami (Bette Midler, Luke Perry aj). Speciální poznámka pro překladatele: Uvádět Red Hot Chilli Peppers jako Papričky a nadto nadabovat jejich originálni Give It Away (navíc s raritně změněným textem) může jen totální ignorant

S nasazením života (1993)

Všechno leží na Eastwoodovi a Malkovichovi. A to je dobře.

Tajemná vražda na Manhattanu (1993)

První film po rozchodu Allena s Farrow dopadl úžasně. Odlehčená konverzační detektivka se zhruba v polovině filmu, tedy v době, kdy Larry Lipton, Allenova postava, aktivně vstoupí do objasnování záhady, změní v komediální smršt, která mě úplně odbourala. Tohle je Allen v plné formě, a to ve všech směrech (scénář, režie, herec), navíc má po boku Diane Keaton, se kterou tvoří bezchybný a svkěle sehraný pár. Obsazení Diany Keaton do role, kterou měla původně hrát Mia Farrow dalo filmu ten správný švih, Allen ji roli upravil na tělo (Allen: "Jakmile to převzala Diane, stala se komickým středobodem, protože je tak zábavná. Mia uměla hrát v komediích a má bezvadný smysl pro humor. Ale já jsem výraznější komik než ona. Diane je zase výraznější komik než já, na plátně z ní vyzařuje větší magnetismus a komika."). Skvělý jako vždy jak Alda, výtečná je jazzová hudba, krásný New York pomalu v každém záběru. Závěrečná scéna je inspirována koncem Wellesovy Dámy ze Šaghaje, odkaz na Vertigo u projíždějícího autobusu je podle samotného Allena jen náhoda, které si při natáčení nevšimnul. "Mrtvola a zastavený výtah. Neurotikův sen"