• Romantický

Rebelové (2001)

Je to čudný, preexponovaný, gýčový, farebný film s chabým scenárom, a ja ho cez to všetko zbožňujem :-) Najmä Betka Stanková a Ľuboš Kostelný boli výborní, pesničky sadli takmer dokonale, dokonca rada pozerám aj film o filme, a vždy po zhliadnutí Rebelov si ešte niekoľko týždňov spievam. Holt, šedivá je teorie, zelený strom praxe :-)

Stmívání (2008)

Jedinečný zážitok. Prvý krát ma totiž chceli vyhodiť z kina, tak som sa smiala a nevedela prestať. Príbeh je stupídny a slaboduchý ako množstvo ďalších, ale v tom nespočíva jeho devíza. Tá je hlavne v špeciálnych momentoch, ktoré neviem vymazať z pamäti. Napríklad trblietajúci sa Edward („Si krásny!“) pôsobil ako z reklamy na telové mlieko s kvapkou samoopaľujúcej látky. Bella na Edwardovom chrbte spolu letia lesom – vtedy som sa začala zamýšľať, či som si omylom nekúpila halucinogénny popcorn. Chvíľu som zvažovala možnosť prečítať si predlohu, aby som mohla objektívne posúdiť, kde udělali soudruzi chybu, ale po slovách mojej kolegyne „čítala som to, a tá kniha je ešte horšia ako film“, som to radšej v záujme zachovania duševného zdravia vzdala. Bullshit na druhú. Jednu hviezdu dávam za soundtrack.

Anne of Green Gables: The Continuing Story (2000) (TV film)

Absolútne filmové sklamanie a kult rozbitý na kúsky. Anna je mojou najobľúbenejšou fiktívnou postavičkou ever, či už knižnou alebo filmovou, žeriem ju aj s navijakom a všetky jej hlášky poznám naspamäť, a toto bolo naozaj ako dýka do srdca. Odklony od knižnej predlohy pri Anne of Green Gables: The Sequel sa ešte dali odpustiť, aj keď nerozumiem ich účelu. Anna však ostala Annou, čo sa o tejto minisérii povedať nedá. Iritujúci americký spisovateľ Jack, invalid Fred, nezvestný Gilbert a zdevastovaný Zelený dom, to všetko sú nuansy, ktoré fanúšik knižnej predlohy jednoducho nemôže predýchať. Z celého tohto veľdiela priam kričí túžba zarobiť na legende. Lucy Maud Montgomery sa musí v hrobe obracať. Jednu hviezdu dávam jej a jednu za Megan Follows. Zaujímavý koment: Sofia_Straw

Divoška (2008)

Príjemný filmík na sobotňajšie popoludnie. Rozhodne to nie je žiadna intelektuálna pastva, ale ani sa tak netvári. Rozmaznanú americkú devu nasraný otecko odprace do anglickej internátnej školy, za čo mu teda veľmi vďačná nie je („And I hope your bags end up in Kazakhstan!“) a nečakane sa z nej pred našimi očami stáva skromné a rozumné stvorenie. Áno, film je v jadre jednoduchý a predvídateľný, Harriet je taká hnusná hnusná hnusná a Freddie taký super super super, až to kole oči, ale napriek tomu som sa bavila. Emma Roberts hrá obe svoje polohy uveriteľne, až by ju jeden potľapkal po hlave, aké dobré dievča sa z nej stalo, jej anglické kamošky sú milé, riaditeľka Natasha Richardson výborná („Well, my personal library seems to be missing the book version of Freaky Friday“) a vôbec, kľudne by som sa dala ešte raz prehovoriť. Bonusom je prekvapivo príjemný soundtrack, ja som vďaka nemu objavila Chasing Pavements.

Kopačky (2008)

Film, ku ktorému som sa dostala náhodou a začala ho sledovať s dávkou skepsy...až po štvrťsekundový záber na penis Jasona Segela. Učaroval mi sarkastický humor, búranie všetkých možných hollywoodskych klišé a jedna prekvapivá scéna za druhou od nahého objatia, famózneho vystúpenia Russela Branda s jeho „Inside you“ cez orgazmickú súťaž až po bábkového Draculu, ktorého by som si naozaj rada pozrela :-) Mila Kunis je očarujúca (potvrdené mojim gay kamarátom) a jej Rachel je jednoducho skvelá, top scéna je pre mňa stretnutie s bývalým na pláži. Kristen Bell ako Sarah Marshall je krásna, občas trocha nudí, ale má svetlé momenty, najmä akrobatické vystúpenie po Petrovom „But I know Sarah, and I'm pretty sure I just ruined her day“. Čerešničkou na torte je mnoho roztomilých vedľajších postavičiek, ktoré dotvárajú kolorit filmu (ryšaví mladomanželia, učiteľ surfovania, barman...), ale pre mňa je favoritom Petrov brat so svojim dokonalým manželstvom, ktorý je tak krásne iritujúci, až by som mu rozbila hlavu ananásom :-) „Jak to prosím tě mluvíš? Ty snad ani nejsi můj nevlastní bratr. Jsi nevlastní cizinec!“

Vicky Cristina Barcelona (2008)

Pre mňa toto „milostné psaníčko z Barcelony“ funguje minimálne na 95% a zatiaľ mám pocit, že nikdy neomrzí. Herecké obsadenie vyšlo výborne a postavy sú krásne nedokonalé a svojské. Počula som názory, že hraničia s fantasmagóriou, ale ja im verím každú emóciu. Usadlá konzerva, ktorú zlákajú teplé španielske noci k veciam, o ktorých sa medzi slušnými (a zasnúbenými!) dievčatami nahlas nehovorí, zvodný a bohémsky maliar s neuveriteľne sexy prízvukom, ktorý len veľmi sporadicky dáva najavo svoju neistotu, excentrická exmanželka s psychopatickými sklonmi a úchvatnými španielskymi monológmi a pseudointelektuálka, ktorá si vyskúšala byť neviazanou milenkou, poetkou, fotografkou, latentnou lesbičkou a bohémkou, ale v kútiku duše je rovnakou konzervou ako jej kamarátka. To všetko, namaľované na prekrásnom plátne menom Barcelona, dotvára gitarou môj obľúbený Paco de Lucia. Voňavý letný koktejl, z ktorého nebolí hlava.