Angustia (1987)

Příliš jsem netušil do čeho jdu a možná právě proto se dostavilo velmi příjemné překvapení. Parádní hra s divákem, kterého režisér celou dobu vodí za nos. Drsný, napínavý a neprávem opomíjený "osmdesátkový" skvost. Vidět to v kině, zážitek by byl ještě mocnější :-)

The Changeling (1980)

Vynikající duchařina z dob, kdy se stavělo na kvalitním scénáři, hereckých výkonech, strašidelné hudbě - tím myslím skutečné hudbě, ne to dnešní nemelodické hučení. Z tohodle by si všechny Annabelly a spol., které se nezmůžou na víc než pár hlasitých lekaček, měly brát příklad.

Rychle a zběsile 8 (2017)

S touhle sérií se to má asi tak, jako by se z podvyživeného sympaťáka stal po 16ti letech steroidy vytuněný golem... ale pořád sympaťák. Jsme v osmém díle a je moc fajn sledovat, jak se tvůrci snaží vyhnout stereotypu. Promixování postav a stavění je do nových pozic je osvěžující nápad nesoucí s sebou především humor (vzájemné špičkování Johnson / Statham). Akčních scén je dost, jsou dlouhé, parádně natočené... a ano, naprosto absurdní, což je klíč k tomu, jestli se budete bavit nebo ne. Zápletka už je vyloženě z ranku bondovských a jediný rozdíl mezi těmito dvěma značkami je ten, že Bond (zvlášť poslední Craigovy díly) má umělecké (až oscarové) ambice, kdežto Torettova banda ne a je jim to jedno. Kdo nehledá nic víc než dvě hodiny špičkové akční zábavy, je na správné adrese. Kdo k tomu potřebuje sofistikovaný scénář a dodržování fyzikálních zákonů, odejde s pláčem.

Amadeus (1984)

Viděl jsem to mockrát a říkám si, čím je ten film tak skvělý, že se už léta drží na vrcholu mého osobního žebříčku. Vždyť historická kostýmní dramata pro mě obvykle ani nejsou vyhledávaným žánrem. Předně je to geniální scénář se silným příběhem, který se sune neustále dopředu. Herecké výkony všech jsou famózní a přesto jeden nad všemi vyčnívá - Salieri (a zvláště jeho stará zpovídající se podoba) v podání F. Murray Abrahama je absolutní výkon - takto má být definováno herectví hodno Oscara. Nápaditá a precizní Formanova režie. A v neposlední řadě samozřejmě boží soundtrack :-) Toto je FILM!

Whiplash (2014)

Když si tak člověk přečte o čem to je: "devatenáctiletý kluk jde za svým snem stát se světoznámým bubeníkem", tak to působí jako něco, co tu bylo mockrát, v různým variacích (ať šlo o tanec, zpěv, atd...). Whiplash se ale nenechává zaškatulkovat a vymyká se hned v několika směrech. Má inteligentně napsaný scénář, střih a záběrování kamery se může směle rovnat s filmy Davida Finchera, má dobré herce a hlavně má J.K.Simmonse (např. uřvaný šéfredaktor z Raimiho Spidermana). Film je celou dobu velmi dobrý, ale když je na plátně Simmons, je vynikající - a že je tam často! Takhle výraznou zapamatováníhodnou vedlejší roli si nevybavuji snad od doby plukovníka Landy Christophera Waltze. P.S. Film se mi líbil opravdu velice i přesto, že nejsem fanda do jazzu.

Kingsman: Tajná služba (2014)

Matthew Vaughn znovu dokazuje, že patří mezi režisérskou (a především akční) špičku. V choreografii akčních scén nemá konkurenci (z poslední doby se mu přiblížil snad jen John Wick a jeho disco kreace). Kingsman si je dobře vědom, že se nevyhne srovnání s Bondem a sám na to několikrát naráží. Přitom se nejedná o parodii, ale o naprosto samostatnou žánrovou směs, ve které všechno funguje přesně jak má. Fantastický casting (záporák Samuel L. Jackson nemá chybu :-)), technické zpracování, skvělý soundtrack a hlavně humor. Kingsman je špičková zábava!

V hlavě (2015)

A tady se superlativy šetřit nebude! Filmem V HLAVĚ se studio Pixar vrací do špičkové formy jakou mělo naposledy snad začátkem milénia (v mých očích je to jejich nejlepší počin od Úžasňákových z roku 2004). Neuvěřitelně vypiplaný scénář plný úžasných nápadů (skoro by se chtělo říct, že jde o pixarovský Počátek :-)). Nenechte se zmást trailerem, že by šlo o neustálé konfrontace emocí různých lidí. Téměř celý film se odehrává v hlavě 11leté holčičky a hlavním tématem je přechod z dětství do dospívání. Emoce v řídícím centru, celý systém získávání, udržování i ztráta vzpomínek - to vše je dokonale vymyšleno i ztvárněno; zábavně i dojemně. Zasloužený animovaný Oscar!

Zootropolis: Město zvířat (2016)

Výborný animák, který si užije stejně tak dítě jako dospělý. Dokonce si myslím, že dospělý divák víc, protože děcko zřejmě úplně nepobere celkem sofistikovanou detektivní zápletku (týkající se mj. DNA), předpokládám, že většina dětí neviděla Kmotra a možná se budou divit, proč se mamka s taťkou tak řehtají u scény na úřadě. Animace je skvělá, postavy sympatické a převedení lidských povah do podob zvířat přesně a vtipně zvoleno. Vyjímečně se povedl i český dabing. Jediný drobný škraloupek je v lehce předvídatelném finále, kdy je v posledních pár krocích divák před filmem. Nicméně to nijak nekazí celkově parádní dojem z filmu.

Vlk z Wall Street (2013)

Scorsese se ve svých jedenasedmdesáti letech urval ze řetězu takovým způsobem, že to už zřejmě čekal málokdo. Film má poctivé tři hodiny, ale odsýpá to neskutečně. Režisér přináší na jedné straně nekompromisní a drsný, na druhé straně místy neuvěřitelně vtipný pohled na život člověka jehož smyslem života jsou pouze prachy, drogy a sex. DiCaprio potvrzuje, že je hereckou špičkou své generace, ale pozadu nezůstává nikdo z ostatních. I McConaughey dokázal na velmi malém prostoru své role vystřihnout jednu z vrcholných scén. V příštím roce nás jistě čeká řada komedií a já už teď nevěřím tomu, že něco překoná DiCapriovu etudu na téma "v totálně vyfetovanym stavu sejít schody a nasednout do auta" :-D

Vetřelec ³ (1992)

Před lety jsem tento díl neměl moc v lásce. Dnes, po 18 letech od vzniku filmu, jsem si pustil o půl hodiny delší SE a bylo to vynikající! David Fincher měl nejlepší kousky teprve před sebou, ale za svůj debut se stydět rozhodně nemusí.