Ve jménu vlasti (2011) (seriál)

Jeden z nejlepších seriálů, které jsem kdy měla tu čest vidět. Homeland se na seriálovém poli vymyká všemu, co znáte. Zaprvé téma terorismu je neotřelé a neprobádané. Zadruhé každý díl má moc na vás působit jako herecká, scénáristická a akční smršť hodná stříbrného plátna. Nikdy nevíte na čem jste, nikdy nevíte komu a čemu věřit a ani v nejmenším nemůžete tušit, kam vás dalších 55 minut posune dál. Zato jedno víte s naprostou jistotou - nemůžete si to nechat ujít.

Michael Clayton (2007)

Opravdu hodně nudný film, který ani trochu nenaplnil moje očekávání. Podobný typ filmů mám ráda, ale u Michaela Claytona jsem celou dobu jen čekala na něco, co nepřišlo, a abych byla upřímná, s odstupem času už ani nevím, o čem tenhle příběh vlastně byl. Velmi monotónní podívaná, která jako by uvízla v pochmurnosti a odtažitosti všech věků. George Clooney si ale pochvalu zaslouží i tentokrát.

Nic nás nerozdělí (2012)

The Impossible (Opravdu by se aspoň pro jednou čeští překladatelé nemohli přestat tak moc snažit?) je filmový skvost, a to především proto, že je skrz na skrz jiný. Není to katastrofický film plný hrdinů s promyšleným plánem a jasným cílem. Je to autentický reálný snímek plný nejistoty a strachu. Právě tím tak dokonale vykresluje skutečný dopad katastrofy takových rozměrů jako je tsunami, a sice dopad na jednotlivé lidské životy. Co dělá příběh ještě výjimečnějším je rodinné pouto, které nedokáže přetrhnout ani nejistota a strach ani obrovská mořská vlna. A těch slz, co mě to stálo... Jen jedna oscarová nominace je ostuda! Stejně tak skutečnost, že jsem až doposud nedokázala patřičně ocenit herecké kvality Naomi Watts. Vlna je dechberoucí, rodina dojemná a filmový zážitek mocný.

Hra o trůny (2011) (seriál)

HBO vede. A bez debat! Konečně něco rozvířilo monotónní seriálové vody. Originalita Game of thrones spočívá především v nemilosrdném fantasy světě, v několika dějových liniích, v působivé výpravě a geniálních dialozích. Člověk tak častokrát zapomíná na fakt, že se jedná ,,jen" o televizní produkci. Kdyby někoho přece jen neuchvátili tyto nesporné kvality seriálu, pořád je tu ještě postava Tyriona Lannistera, která vše jistí. Malé nepatrné mínus představuje jen vzrůstající kvantita děje, která občas způsobuje, že se divák ztrácí.

Impérium - Mafie v Atlantic City (2010) (seriál)

Seriálová produkce HBO je bezkonkurenční a tento seriál společně s Game of thrones v současné době představuje vrchol svého žánru. Úvodní sekvence je stylová a brzy si jí přímo zamilujete, ostatně jako celý seriál. Atmosféra 20. let je zde dokonale vykreslena a mafiánské prostředí je přesně tak drsné, jak drsné být má. První díl, který režíroval sám velký Martin Scorsese, se mi paradoxně jeví jako nejslabší (přesto stále skvostný), a to není jediná zvláštnost tohoto seriálu. Tou další je fakt, že druhá série, co do kvality děje, převyšuje sérii první, což u seriálů nebývá příliš zvykem. Postava Jimmyho je pak tou, která baví ze všeho nejvíce. Jediným drobným negativem tak může být místy pomalejší tempo, které se ovšem v záplavě všech pozitiv dá zcela odpustit.

Koupili jsme ZOO (2011)

Dojemný - to je asi slovo, které nejlépe vystihuje tento film. We bought a zoo nepatří mezi běžné hollywoodské komedie, na které jsme zvyklí, o to víc je ale vítána. Místy je to možná trochu cukrová vata, která je s každým kousnutím sladší a sladší, ale z nějakého zvláštního důvodu to vůbec nevadí. Snad je to tím, že Crowe není citový vyděrač, ale citlivý režisér. Všechno plyne nenásilnou cestou, všechno je jak má být, a proto si snímek mezi obrovskou zásobou nepovedených kýčovitých komedií rozhodně zaslouží plný počet hvězdiček.

Nebezpečná identita (2011) (seriál)

Seriálový svět je nespravedlivý. Zatímco seriály typu OC nebo 90210 se drží na výsluní nezaslouženě dlouho, ty jiné, o poznání kvalitnější, nedostanou od diváků šanci. Ringer patří do druhé skupiny. Velmi chytrý a důsledný seriál precizně budující atmosféru napětí a ozvláštněný noirovským stylem, by si rozhodně zasloužil více než jen jednu sérii. Pro mě rozhodně rafinovanější než třeba podobně laděný Revenge, který směle pokračuje dál. Velká škoda.

Černobílý svět (2011)

Velmi silný a emotivní příběh plný společenských předsudků, křivd a životních pravd. Po formální i obsahové stránce perfektní obraz důležité součásti americké historie. Vyzdvihnout musím zejména herecké obsazení, které se opravdu vydařilo a oscarových výšin dosáhlo právem. Nesprávný český překlad filmu pak kupodivu není na škodu, ba naopak. Snad je to mým sklonem k patosu nebo láskou k jižanskému světu, ale The Help se pro mě stal největším filmovým zážitkem uplynulého roku.

Nedotknutelní (2011)

Beze sporu velmi dojemný film s úžasným hereckým obsazením. Ústřední dvojice se skvěle doplňuje, moc jí to sluší a je vtipná. Jen jsem se po celou dobu nemohla ubránit dojmu, že tenhle příběh už znám.

Dokonalý trik (2006)

Mistrovské dílo podle precizního Priestova románu. Bratři Nolanovi vytvořením této hádanky jen potvrdili svůj kolosální talent. Divák nedostane jednu jedinou šanci vydechnout a odpočinout si od rafinovaného a všemi triky omotaného vyprávění. Je neustále šokován a překvapován poutavým příběhem a po dobu více jak dvou hodin zcela zapomíná význam slov jako nuda nebo ztráta času. Herecký koncert dua Jackman/Bale, které doslova přetéká charismatem a talentem, je pak tou správnou třešničkou na dortu. Jeden z největších klenotů světové kinematografie a jeden z mých nejoblíbenějších filmů.