DR.SZ

okres Brno
student

<< předchozí 1 2 3 4 5 6
    • 22.6.2016  16:30

Neuvěřitelné vzkříšení již dávno zaniklého žánru.. varietního muzikálu. Mé oči byly po celou dobu upřené na obrazovku a buď slzely smíchem anebo přívětivě pomrkávaly v rytmu přenádherných a (doufám že věčných) melodií. Perfektně vystavěné dialogy nádherně korespondují s výpravným příběhem plným paradoxů. Odbourává tu většinové myšlení o předstírání, sexualitě a o postavení žen a mužů vůbec. Mezi Julie Andrews a Jamesem Garnerem to jenom jiskří. Tohle byl vůbec poslední její muzikál, poté bohužel ztratila hlas, ale také tu podala nejvíce tragikomický, pěvecký i taneční výkon. Dalo by se mluvit o vyvrcholení její nádherné a záviděníhodné kariéry. Ovšem i další herci se zasloužili o tuhle panoptikální podívanou stejně skvěle: ať už Robert Preston jako charismatický a zkušený homosexuál, Graham STark jako otrávený číšník anebo vůbec nejkomičtější a nejstupidnější žena historie v podání Lesley Ann Warren. Kompaktnost a přirozenost tohoto muzikálu kazí jen pocit, že není zasazen so správného prostředí. Co si budeme povídat, ale takhle to v Paříži v meziválečném období opravdu nevypadalo. Přesto se hluboce klaním Blakeovi a celému týmu a lehce tomuto zázraku nadržuji. 90%

• 22.6.2016  16:05
    Love Story (1970)

V raných sedmdesátých letech byl žánr psychologických a sociologických dramat v USA na svém vrcholu. To dokázal i hluboký, ač jednoduchý příběh dvou mladých zamilovaných vysokoškoláků, kteří si nedokáží život bez sebe představit. Hudba Francise Laie je tu téměř okouzlujícím způsobem rozvrstvena do malých tlivých hloučků, které vždy přidávají na postupné dramatičnosti. Kdo by se po prvních pár minutách nudil, zaručuji, že o další nudnou teenagerovskou komedii nepůjde. Tady jsou postavy precizně zachyceny při jejich dospění a počátcích ve společné domácnosti. Žádné rychlé tempo, žádná drásavost, holt normální intenzivní vztah. Pár motivů se tu opakuje, zejména hlavní protagonista před bruslařským kluzištěm na začátku a na konci, což naznačuje, že pravá láska může člověka zaskočit i vícekrát. Přesto pro mě plynul příběh příliš pomalu na to, abych mu dal větší hodnocení. 83%

• 18.4.2016  09:09

Fred Zinnemann nám v tomto naoko velkolepém válečném filmu již ze začátku dokázal prostředí a postavy popsat tak dokonale, že se do děje vtáhnete okamžitě bez ohledu na okolní vlivy. Ryze maskulinní snímek s dvěma ženskými femme fatale má sice tendenci občas sklouzávat do milostného melodramatu, avšak hned jej odráží sílící napětí a výborně vystavěné dialogy. Hudba zde spíše navazovala mezi jednotlivými obrazy tísnivou a nostalgickou atmosféru tehdejší doby, než že by se jednalo o nějaký velkolepý umělecký výtvor (ač havajská hudba domorodců či popěvky vojáků se určitě použily ve filmu ve správnou dobu). A ač se to nezdá, všichni herci byli přesně vybráni na role, které ztvárňovali - a to role velmi komplikované, plné otázek a neduhů. Samozřejmě vizuální parametry zvládnuty na výbornou, zejména se to potvrdilo při zachycování vojenského útoku na Pearl Harbor. Film ve výsledku dovolil bych si říct i přesněji než kniha poukázal na problém neužitečnosti vojáků v normálním životě, těžké časy jejich žen a přítelkyň a zejména zakomplexované americké důstojníky s velmi omezeným pohledem na život. Paráda. 90%

• 10.12.2015  20:36

Takhle má vypadat pravý dokument o tajemství, které skutečně škube s nervy. Občasné opakování zainteresovaných se postav lze přehlédnout, neboť dokument o geniální umělkyni je mistrně zpracován i sestříhán. 88 %

• 19.5.2015  14:24

100%ní odvaz... Co víc dodat?

• 18.5.2015  19:08

"THERE'S NO PLACE LIKE HOME!" Fenomenální kus servíruje ve svém alegorickém podání filosofické základy života tak jemně jako krájení másla. Přesně tak! Přitom není skladba filmu jednodušší než kdejaké jiné pohádky. Ovšem díky tomuto a mnohým dalším aspektům (absolutně přirozené propojení mluveného slova a vynalézavých hudebních kousků, impozantní vyobrazení a popsání rolí a jejich altereg, hudba, výprava, kostýmy a masky, vizuální efekty a vytříbená barevnost snímání kamery) je tohle svým způsobem nadčasový snímek. Netřeba mluviti o kultovních hláškách a scénách umožněných také díky výběru jedinečné hollywoodské budoucí hvězdy Judy Garland v roli Dorotky. A jasně, i díky Margaret Hamilton v roli Zlé čarodějnice ze západu. 98%

• 13.5.2015  18:43
    Funny Girl (1968)

Pravý hollywoodský biák! Barbra Streisand byla snad i fenomenálnější než Liza Minelli v Kabaretu, neboť s každé dramatické chvilky dokázala nevytříbeným způsobem udělat komický skeč. V druhé polovině se už sice začal dostávat ke slovu její manžel, a film nabral zcela jiné obrátky, ale Barbra v podání Fanny vše udržela ve své tónině tak, že jsme se spolu s ní smířili s odchodem manžela v písni My Man, naopak, že jsme vše hodili za hlavu v rychlém tempu Don't Rain on My Parade anebo jsme se prostě smáli sami sobě, tak jako ona při dokonalých výstupech na pódiu. Ve skutečnosti je tento snímek velmi inspirující a úsměvný, jelikož celou tu melodramatickou (občas patetickou) biografickou zápletku jen jedna žena s vytříbeným vkusem dokázala zvednout nahoru. 87%

• 12.5.2015  19:44

Srdcová královna je jedna z nejlegračnějších záporných postav nejen v disneyovských filmech, ba i v kinematografii vůbec. Jinak: totální blázinec! 87%

• 12.5.2015  19:30

Zřejmě se tento kousek stane jedním z mých nejoblíběnějších filmů a hlavně nejlepším muzikálem. Teď se ovšem nejedná o nějaká hudební čísla, ale o spojení několika aspektů muzikálu do jednoho. West Side Story se drží od Shakespeara a vůbec všech klišé klasických romantických děl co nejdál. Už od počátečního choreografického luskacího partu viselo něco ve vzduchu, co nepřipomínalo typické dobrou náladou hýřící muzikály. Vůbec celková nesnášenlivost dvou gangů byla vyjádřena alternativní taneční a hudbení cestou, díky níž by jim uvěřil snad každý. Lze ve filmu najít i návaznost na dobu dnešní i nadcházející, jelikož rasová nesnášenlivost a zkaženost odpadlých teengarů je dosud prováděna akorát s jiným obalem. Díky skvělému VEDLEJŠÍMU castingu lze odolat patetickým řečičkám zamilovaného páru dokonce tak, že se budete usmívat při písních Tonight a Somewhere. Ovšem podsvícení Tonyho v podání R. Beymera akorát přispělo k jakési distantci od jeho hrdinství. Celá nálada byla vystihnuta vášnivým řáděním obou gangů (hlavně Rita Moreno - jedinečná a energická), dynamickou symbiózou střihu, kamery a dalších technických záležitostí, barevností od studia Technicolor a hudbou. Tohle vše zajistilo nezapomenutelnou a originální podívanou s koncem, který bez doslovnosti poučí ...97%

• 29.4.2015  19:32
    Kabaret (1972)

Mistrovský počin s beznadějně chytlavými písněmi, jemuž škodí jen občasná doslovnost! 95%

• 27.2.2015  09:48

Z tohoto filmu vyzařovala naprosto přirozená a uvolněná atmosféra nejen díky dobré výpravě a kameře, ale hlavně díky způsobu natočení snímku a napsání příběhu, který bez kázání a bez nějakých očekávaných dějových zvratů ukazoval svým způsobem čirou radost ze života, který má každý vžitý. Rovněž kvituji parádní výkon herečky Meliny Mercouri, která z prosté komedie uměla udělat i lehce dramatické filosofické zamyšlení. I ostatní casting nebyl špatný, leč se občas přehrávalo, když srovnáváme právě s rolí prostitutky. Největší radost mě ovšem udělala autentická řecká hudba ...86%!

• 16.10.2014  21:14
    Hra o trůny (TV seriál) (2011)

100000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%

• 29.8.2014  14:45

Jamesi Cameronovi po zkušební jedničce s větší podporou oprášil hodnotu akčního filmu, a to ne jenom díky precizní prací s triky a speciálními efekty, ale protože se do bezvýrazného obličeje žánru vtiskly emoce, mateřské i milostné city a pár komických scén (třeba v blázinci). Arnold Schwartenegger v kladné roli ne

• 20.7.2014  19:43
    Terminátor (1984)

Snímek, jenž mi utkvěl v paměti, očistil žánr akčního sci-fi thrilleru. Sice pár hlášek, triků a bezchybná mimika Arnolda Schwarzeneggera působí nepatrně zábavně, ale z námětu vyslání z budoucnosti a následné zpracování z pojetí lidského úniku před smrtí víří temnota. Zpomalenost a lehká zbytečnost romantických melodramatických řečiček bezvadnému snímku bohužel škodí! 86%

• 19.7.2014  22:50

Tak bezvadně a originálně propracovaná tradiční westernová zápletka si i můj vděk zaslouží. Musím se přiznat, že jsem na počátku váhal, zda-li pak není snímek moc zdlouhavý a pak, jak se promísily všechny příběhy jsem pochopil, že takhle riskem vyjadřuje emoce a atmosféru na západě. Stejný prostor má zde brilantní hudba a procítěný scénář. Nejlepší western, co jsem kdy viděl, obzvlášť když tu jsou nejednoznačné hlavní postavy - Jill, Harmonika, Čejen, Morton i Frank; někdy vyplave na povrch a zakončí dějství jejich dobrá strana. jindy špatná ...97%

• 10.7.2014  08:28
    Sherlock (TV seriál) (2010)

Precizně udělaný a provedený snímek prostřednictvím scénáře, hudby, zvuku a střihu efektů a hlavně hlavními postavami v rolích Benedicta Cumberbatche a Martina Freemana. Veškeré případy jsou geniálně zpracované do moderní doby, zejména pak s autentickými ukázkami Sherlockovy mysli a dalších skript. Jeho postava má díky své originální podstatě právem fanouškovský kult ...98%

• 10.7.2014  08:24
    Luther (TV seriál) (2010)

PO 3. SÉRII: Luther není klišoidní záležitost, ovšem praktiky, které vykonává už trochu jsou. Někdy je díl napínavý, někdy méně napínyvý, horší je že poté se vždy usekne kousek pro lepší napětí. Idris Elba hraje bezbranného policistu vskutku dobře a ostatní mu skvěle sekundují, především stojí za zmínku Ruth Wilson v roli geniální vražedkyně. A právě díky tomu se dočkáme profesionálního provedení různých způsobů vražd, které Luther vždy jinak vyřeší. 91%

• 10.7.2014  08:19
    My Fair Lady (1964)

I když tento muzikál ve vás zrovna nevzbuzuje pravý romantický klid (jako v Mary Poppins či Za zvuků hudby), oprávněně byl zařazen jako nejlepší film v Oscarech. Snímku občas nerozumím a rychlá přeměna Lisy z buranky na dámu je podezřelá, ale z filmu číší naprostá čistota, že se i občasné kvílení Hepburnové dá odpustit. Rex Harrison také získal za svůj psychický boj zaslouženě Oscara a vůbec i všichni ostatní. Dočkáte se několika poučení (zejména změna profesora způsoběná změnou květinářky), originálního námětu, jenž pak převzaly ostatní filmy a samozřejmě parádních písniček a hlášek. 87%

• 10.7.2014  08:07
    Rok ďábla (2002)

Perfektní originální snímek je vyznačován jako fiktivní dokument. Mně ale jako fikce po chvíli nepřijde a ukazuje se jako realita díky přesvědčivým výkonům zpěváků a písničkářů (hlavně Nohavicy) po všech stránkách. Bylo to riskantní uvést na trh, ale od Petra Zelenky bych nečekal ani něco jiného. Navíc zde bezvadně moralizuje a lidskost jes praktikována na pozoruhodných experimentech. Od českých tvůrců bych nečekal něco takového. Sice nerozpoznám, kdy se točí "dokument" a kdy jsou muzikanti v realitě, ale přesto tento experiment i přes chybičky oceňuji. 85%

• 10.7.2014  07:58

Mě nevadí na filmu tak ta aristokracie a lehká komunistická propagace, jako uzavřenost všech postav v zámku. Ale tyhle malé nedostatky a chybičky rázem promíjím, jelikož na scénu vstupuje charismatický Jan Werich jako císř a pak Jan Werich podruhé jako pekař, a oboje názory na vladařství a rozdíly jsem si náramně užíval. Navíc se tu objevilo nesmírné množství génia hodných hlášek (tedy Wericha). Nesmrtelná historická komedie, i díky výbornému provedení tohoto typu zápletky! Další obsazení a parádní výprava s kostýmy navíc dodávají vtipnosti lesk. 89%

• 10.7.2014  07:49
    Psycho (1960)

Je zde předvedena precizní práce s napětím a i přes jakousi komornost a počáteční rozpaky řadím snímek jakožto nejlepší horor a komorní snímek de facto též. Musím se přiznat, že narušený maniak, je nejpůsobivější pointou a rozuzlením, které jsem viděl. Ke všemu navíc výborně točí kamera, hrají herci a na atmosféře přidala i všem známá hudba. 94%

• 10.7.2014  07:44

Netuším moc, co si o tomhle snímku mám myslet. Mám takový pocit, že si Alice Nellis hodlala vybírat mezi povídkami o pertnerech, kteří se občas střetnou, nebo o silných příbězích (v tom případě by postačil ten nejlepší se Zuzanou Bydžovskou v TV verzi). Takhle skorát režisérka dostala zkomoleninu s občasnými retrospektivními záběry. Oceňuji autentičnost skrz na skrz, protože vím jak je těžké improvizovat a zejména Zuzana Bydžovská, ale i manželský pár Čapková-Čapka zvládli své role výborně na podmínky. I intimita zde opravdu nebyla navíc a byla celkem vhodná. Bohužel ostatní dva příběhy nebyly silné, vůbec nemluvím o tom s Ukrajinkou, kde neherci zřejmě nevěděli, co mají dělat. Hudba je zde opravdu použita brilantně, s kamerou to bylo horší. 58%

• 10.7.2014  07:35

Působivé protiválečné drama mě nadchlo nejen zajímavým příběhem a fascinujícím provedením, ba i veškerými skvěle odehranými rolemi a pocit jakési uzavřenosti před válkou také okouzlí. Samozřejmě se setkáváme v 60. letech s dalším lehce táhlejším filmem a někdy ještě není jasné, co se děje, ovšem parádní atmosféra v čele výborného Jana Kačera zapůsobí snad i na dnešní generaci. Jenom malá technická: Když uvádíte hezké titulky, tsk je hlavně pište pořád při mluvě cizince. 87%

• 10.7.2014  07:28

Zajímavý příběh u mě vzbudil nečekaný pocit. Vše začalo tak hezky naivně a v komediálním žánru se pokračovalo dál, ale pak ke konci byl film změněn na drama. Já jsem čekal, že hrbáč (skvělý Gerard Depardieu) se nakonec pomstí svým nepřejícím sousedům, ale místo toho se zblázní a zemře, a to je v kinematografii originální svého druhu. Sice jsem měl ze zežátku pochybnosti, které ale rázem po příjezdu onoho hrbáče vyprchávaly. A přes lehkou zpomalenost film udržovala venkovská dráždivá hudba i nádherná krajina. 86%

• 10.7.2014  07:19
    Síla lásky (2009)

Síla lásky je snímek, který misí opět všechny nápady z jiných filmů, byť je to životopis. Oceňuji dobrý nápad hraného vyprávění Charlese Darwina, ale mělo se držet radši u toho. Neoriginální film s neoriginálním příběhem zahrál neautenticky herec Paul Bettany, který jen skomíral a psychicky narušeného hrdinu nezvládl zahrát. Škoda, že jako v Čisté duši, tak i teď zde nedostala větší prostor herečka Jennifer Conelly a její emoční rovnováha, i když už by to bylo okopírováno. Kostýmy, masky a výprava jsou slušivé a děj (ač ohraný) neomrzí. 53%

• 9.7.2014  22:59

Kultovní western se u mě dočkal jenom obdivu. Filmař John Sturges se nepokusil o dojemnost osudů westernových hrdinů, ale o zkomedializování postav četností hlášek. Právě díky tomu je ku prospěchu všem divákům, i kdž ke konci větší polovina zemře, podívanou si nelze nechat ujít, upoutá už od začátku. Byť se setkáváme s převzatým námětem, zřejmě je dle hodnocení lepší než předchůdce. Hudba a výprava navíc udaly filmu svěží tempo bez typických dobových zastávěk a zdržování. 95%

• 9.7.2014  22:54

Snímek od Hornbyho není ryzím romantickým filmem, ale má díky skvělému herectví i prostotě příběhu opravdu skvělý podtext, že něco není v pořádku. S koncem srovnán nejsem, Carey Mulliganová hraje opravdu fantasticky, ale tak rychlou změnu kvůli klasickému zvratu prodělat nemůže; a i když snímek nepůsobí zrovna zábavně a vedlejší herci ze "školy života" nejsou zrovna přesvědčiví, děj s kulisami je zajímavý a ustaraní rodiče, jež se oddali životnímu stereotypu skvěle sekundují brilantní herečce. Dokonce i v prostředí školství se neodehrávají klišoidní záležitosti, studentka bojuje s učitelkou (skvělou O. Williams) a s ředitelkou (výbornou E. Thompson). 76%

• 9.7.2014  22:38
    Tobruk (2008)

Takhle syrové vyprávění války bych nečekal od českého tvůrce. Pan Marhoul by se sice měl rozhodnout mezi vtipnými historkami a rozprávkami vojáku za druhé světové války, anebo výpravného válečného dramatu, ovšem svoji roli splnil dobře. K pochvale spěje nízkorozpočtový snímek díky dokonalé symbióze zvuku a kamery, kterou jsem snad neviděl v takovém stavu při výbuších a při střelbě ani u vojína Ryana. Snad by se mohl více pak soustředit na charaktery vojáků, jelikož takhle působil Jan Meduna i Jakub Vaněk slabě. Ovšem kdo by si měl zasloužit Lva, kdyby se byl zde víc objevoval, je Robert Nebřenský v roli velitele svého pluku, který nenávidí nikoho a nic. Je mi líto, že se Václav Marhoul nevěnoval více plynulosti děje a dalším nedostatkům, ale snímek je působivým zejména technicky, a proto dávám s klidným svědomím 68%.

• 9.7.2014  22:20

Od Edwarda Zwicka jsem čekal a dočkal se opět dojemného příběhu, který byl ovšem zde hodně rozpatláván tak, že žádný z herců nedostal opravdový prostor k většímu prosazení se. Ač dějová struktura nikoho neomámila a působí klišoidně, zpracování je nádherné, zejména pak atmosféra montanského venkova, kamera, hudba a výprava. Snímek opravdu ukazoval jen etapy života tří bratří, ale ctil žánr pevného dramatu a nijak neuškodil. Bylo očekáváno to, co se opravdu stalo. 80%

• 9.7.2014  22:07

Byť se jedná vcelku o napínavý politický thriller, má velmi slabá místa, když se dlouze vyjednává a vyptává, přitom vše důležité by se stačilo vysvětlit daleko rychleji. Tady se omývalo zbytečně vše dokola, i když Pierce Brosnan a Ewan McGregor hráli hlavní postavy skvěle, každý se monitoroval vzájemně jinak a nakonec oba zemřeli. Neříkám, že námět je neoriginální, svým způsobem inovuje, ale provedení o tom někdy nedokáže přesvědčit. Obzvlášť dobře vyznívají scény s nespokojenou manželkou expremiéra, kterou bravurně ztvárňuje Olivia Williams, a hrdinovo putování po pustině za pravdou, ale rázem ji střídá útěk dlouhá vyptávání se a ve výsledku ke konci ani moc nepochopíme, oč hrdinovy šlo. Škoda pro jinak dobrý snímek ...63%

<< předchozí 1 2 3 4 5 6