Ďáblův advokát (1997)

Výborné obsazení, ovšem dýchá z tohoto snímku pocit neskutečnosti. Film občas nahání hrůzu a občas nabízí záběry střídající nechutnost a groteskní situace. Při vší objektivitě bych dal 50%, jenomže za tímto kouskem se skrývá jakási genialita. Kdo ji aspoň trochu objeví, najde za snímkem krimifilm nebo krimithriller s příměsí jisté mysterióznosti, ještěže jen v mysli hlavního hrdiny, a s poselstvím o ješitnosti a její příčinách, což se málo vídává. Určitě se tento film stal ve své době průlomovým a já se k němu také se zdráháním přikláním. 80%

Dobrý člověk (2009)

Zajímavé psychologické drama ..., jako by ani nebylo natočeno ve Španělsku. Akorát to moře jsem někdy zahlédl. Ovšem film byl slabšího rázu kvůli špatné kameře a kulis, zbytečně prodlužovaným záběrům a herci občas omývali zbytečně to stejné dokola. Ovšem zápletka byla osvědčovaná a zaručovala jakousi stabilní kvalitu a emoční sílu celého tohohle snímku. 60%

Můj milý, můj drahý (2009)

Tento snímek se zdá na první pohled dokonalým, ale za dokonalé se může jen považovat ztvárnění role Ann v podání Renée Zellweger, která svoji rétorikou a celkovým postavením z filmu zvládla udělat slušnou tragikomedii. Tento žánr by mohl snímku prospět více, bohužel několik prvků to kazí. Jako třeba že režisér se snaží, aby hrál titulní roli jaksi jeden syn Ann, což je špatně zvoleno. Navíc ty pokusy Renée zapadnout do okolí jsou přerušovány jejího pubertálního synka až moc, čili nakonec z toho vzešla průměrná komedie! P.S. Proč tvůrci nedali vůbec prostor tomu druhému synovi? Jako by tam nebyl ...52%

Pulp Fiction: Historky z podsvětí (1994)

Na vlastní styl vyprávění a přehazování dějů Quentina Tarantina si je nutné zvyknout. V morbidních situacích se ocitají všechny zápletky, které spolu souvisí jen lehce a přesto si navzájem změnili životy a vlastní postoje. Nejlepší je na tom to, že vám to vraždění a gangsterství připadá po chvíli normální jako životní standard. Ale pozor! Režisér to nebral s nadsázkou. Kultovní je zde všechno, především zaperlil Samuel L. Jackson v roli mafiána, který se zabývá každou maličkostí, poté poklidná manželka VELKÉHO ŠÉFA Uma Thurmanová a samozřejmě i první pomoc v podobě důvěřivého Harveyho Keitela. Kdo snímek neviděl, nic nepoznal. Za "nejkultovnější" film dávám 96%.

Kladivo na čarodějnice (1969)

Napínavý film až do konce celý systém a průběh děje je promyšlen až do konce. A moc lidí nenapadne, že za to všechno může vlastně maličká krádež jedné dobrácké žebračky, jíž přihrávaly špatné mravy a zvyky celého tehdejšího obyvatelstva. Výborně obsazený snímek s autentickými záběry plné krutosti, krve a mučení. Příběh by se dal dosadit do každého těžkého období nejen v dějinách naší země ale i v historii lidstva. Omezil bych někdy trochu jen rozpravy inkvizitora s jeho pomocníkem, ovšem i tady nic neselhalo. Pan Vávra natočil na tu dobu unikátní počin se skrytým poselstvím. Chválím také propojeni naši středověko-barokní hudby se skladbami Antonia Vivaldiho. 93%

Lemony Snicket: Řada nešťastných příhod (2004)

Úžasně vytvořený rodinný film pro děti, svým černým humorem zaujme malé i velké. Jenom o té smrti by se tam nemělo tak rozpravovat. Vynikající výkon Meryl Streep, Jude Lawa, všech dětí a především Jima Carreyho, který svoji snahou možná občas vypadá trapně. Proto se občas stane, že se děti ani ostatní role divákům nezalíbí v daném okamžiku. Ale je to potrhlá podívaná! 77%

Na druhý pohled (2014) (TV film)

Tento TV film hodnotím krátce: nevýstižný, zbytečně zdlouhavý, špatně využitý scénář, slabé role a předvídatelný děj. Ovšem něco málo na tomto snímku bylo, a vtipná Vanda Hybnerová s režisérem panem Nikolaevem to jakžtakž zachraňovali. Film ale nebyl úplně oddychovou záležitostí, poněvadž bylo nutné sledovat ty střípky z minulosti a okolnosti 49%

Až vyjde měsíc (2012)

Snímek není pro nenáročné diváky, jelikož v sobě skrývá spoustu morálních ponaučení, které nenápadně vyplývají ze scénáře. Dětské i dospělé obsazení nemohlo být lepší. Opět zazářila hlavně Frances McDorman a konečně i Edward Norton. Oceňuji především propracování až do posledního puntíku, ale scénář by mohl být lepší. A teď je nutné klást zásadní otázku. Proč není dokonalý film mezi nejlepšími? Protože je příběh téměř nereálný, neuchopitelný a hlavně - divák se úplně nevžije do filmu, ač se jedná o dětinskou melancholickou zábavnou podívanou. Mně se ale film celkem zalíbil, čili 79% ode mně.

Jedna ruka netleská (2003)

Nemožně vtipný a potrhlý film je jedním z prvních kvalitního režiséra Davida Ondříčka. Je zde hodně zvráceností, na které se moc neklade důraz, a to je naštěstí dobře. Hudba je kvalitní, ale styl vyprávění lehce kolísá a Marek Taclík je většinou nepříjemný a působí, že v té době ještě neuměl hrát. Ale snímek se již stal klasikou, takže dávám 73%. P.S. Výborný výkon podal kromě Ivana Trojana Jan Tříska svým komickým výstupem.

Hořící keř (2013) (TV film)

Film Agnieszky Holland hluboce oceňuji nejenom pro jeho absolutní propracovanost a téměř dokonalost, ale hlavně proto, že nám ukázal pravdu a správnost průběhu toho, co se dělo okolo upálení Jana Palacha. Líbivé je vše - hudba, zvuk, střih, kamera, scénář, režie atd. Sice bych někdy tu hudbu lehce ztišil a zmírnil, ale to je pouze detail. Stejně tak bych lehce ubral záběrů ze soudní síně, jelikož nemusí každého diváka nadchnout. Jinak na české poměry v této době obzvlášť je film jeden z nejdokonalejších a může se měřit s ostatními nejlepšími filmy z celého světa. Děkuji za něj! 92%