Psycho (1960)

Je zde předvedena precizní práce s napětím a i přes jakousi komornost a počáteční rozpaky řadím snímek jakožto nejlepší horor a komorní snímek de facto též. Musím se přiznat, že narušený maniak, je nejpůsobivější pointou a rozuzlením, které jsem viděl. Ke všemu navíc výborně točí kamera, hrají herci a na atmosféře přidala i všem známá hudba. 94%

Mamas & Papas (2010)

Netuším moc, co si o tomhle snímku mám myslet. Mám takový pocit, že si Alice Nellis hodlala vybírat mezi povídkami o pertnerech, kteří se občas střetnou, nebo o silných příbězích (v tom případě by postačil ten nejlepší se Zuzanou Bydžovskou v TV verzi). Takhle skorát režisérka dostala zkomoleninu s občasnými retrospektivními záběry. Oceňuji autentičnost skrz na skrz, protože vím jak je těžké improvizovat a zejména Zuzana Bydžovská, ale i manželský pár Čapková-Čapka zvládli své role výborně na podmínky. I intimita zde opravdu nebyla navíc a byla celkem vhodná. Bohužel ostatní dva příběhy nebyly silné, vůbec nemluvím o tom s Ukrajinkou, kde neherci zřejmě nevěděli, co mají dělat. Hudba je zde opravdu použita brilantně, s kamerou to bylo horší. 58%

Smrt si říká Engelchen (1963)

Působivé protiválečné drama mě nadchlo nejen zajímavým příběhem a fascinujícím provedením, ba i veškerými skvěle odehranými rolemi a pocit jakési uzavřenosti před válkou také okouzlí. Samozřejmě se setkáváme v 60. letech s dalším lehce táhlejším filmem a někdy ještě není jasné, co se děje, ovšem parádní atmosféra v čele výborného Jana Kačera zapůsobí snad i na dnešní generaci. Jenom malá technická: Když uvádíte hezké titulky, tsk je hlavně pište pořád při mluvě cizince. 87%

Jean od Floretty (1986)

Zajímavý příběh u mě vzbudil nečekaný pocit. Vše začalo tak hezky naivně a v komediálním žánru se pokračovalo dál, ale pak ke konci byl film změněn na drama. Já jsem čekal, že hrbáč (skvělý Gerard Depardieu) se nakonec pomstí svým nepřejícím sousedům, ale místo toho se zblázní a zemře, a to je v kinematografii originální svého druhu. Sice jsem měl ze zežátku pochybnosti, které ale rázem po příjezdu onoho hrbáče vyprchávaly. A přes lehkou zpomalenost film udržovala venkovská dráždivá hudba i nádherná krajina. 86%

Síla lásky (2009)

Síla lásky je snímek, který misí opět všechny nápady z jiných filmů, byť je to životopis. Oceňuji dobrý nápad hraného vyprávění Charlese Darwina, ale mělo se držet radši u toho. Neoriginální film s neoriginálním příběhem zahrál neautenticky herec Paul Bettany, který jen skomíral a psychicky narušeného hrdinu nezvládl zahrát. Škoda, že jako v Čisté duši, tak i teď zde nedostala větší prostor herečka Jennifer Conelly a její emoční rovnováha, i když už by to bylo okopírováno. Kostýmy, masky a výprava jsou slušivé a děj (ač ohraný) neomrzí. 53%

Sedm statečných (1960)

Kultovní western se u mě dočkal jenom obdivu. Filmař John Sturges se nepokusil o dojemnost osudů westernových hrdinů, ale o zkomedializování postav četností hlášek. Právě díky tomu je ku prospěchu všem divákům, i kdž ke konci větší polovina zemře, podívanou si nelze nechat ujít, upoutá už od začátku. Byť se setkáváme s převzatým námětem, zřejmě je dle hodnocení lepší než předchůdce. Hudba a výprava navíc udaly filmu svěží tempo bez typických dobových zastávěk a zdržování. 95%

Škola života (2009)

Snímek od Hornbyho není ryzím romantickým filmem, ale má díky skvělému herectví i prostotě příběhu opravdu skvělý podtext, že něco není v pořádku. S koncem srovnán nejsem, Carey Mulliganová hraje opravdu fantasticky, ale tak rychlou změnu kvůli klasickému zvratu prodělat nemůže; a i když snímek nepůsobí zrovna zábavně a vedlejší herci ze "školy života" nejsou zrovna přesvědčiví, děj s kulisami je zajímavý a ustaraní rodiče, jež se oddali životnímu stereotypu skvěle sekundují brilantní herečce. Dokonce i v prostředí školství se neodehrávají klišoidní záležitosti, studentka bojuje s učitelkou (skvělou O. Williams) a s ředitelkou (výbornou E. Thompson). 76%

Tobruk (2008)

Takhle syrové vyprávění války bych nečekal od českého tvůrce. Pan Marhoul by se sice měl rozhodnout mezi vtipnými historkami a rozprávkami vojáku za druhé světové války, anebo výpravného válečného dramatu, ovšem svoji roli splnil dobře. K pochvale spěje nízkorozpočtový snímek díky dokonalé symbióze zvuku a kamery, kterou jsem snad neviděl v takovém stavu při výbuších a při střelbě ani u vojína Ryana. Snad by se mohl více pak soustředit na charaktery vojáků, jelikož takhle působil Jan Meduna i Jakub Vaněk slabě. Ovšem kdo by si měl zasloužit Lva, kdyby se byl zde víc objevoval, je Robert Nebřenský v roli velitele svého pluku, který nenávidí nikoho a nic. Je mi líto, že se Václav Marhoul nevěnoval více plynulosti děje a dalším nedostatkům, ale snímek je působivým zejména technicky, a proto dávám s klidným svědomím 68%.

Legenda o vášni (1994)

Od Edwarda Zwicka jsem čekal a dočkal se opět dojemného příběhu, který byl ovšem zde hodně rozpatláván tak, že žádný z herců nedostal opravdový prostor k většímu prosazení se. Ač dějová struktura nikoho neomámila a působí klišoidně, zpracování je nádherné, zejména pak atmosféra montanského venkova, kamera, hudba a výprava. Snímek opravdu ukazoval jen etapy života tří bratří, ale ctil žánr pevného dramatu a nijak neuškodil. Bylo očekáváno to, co se opravdu stalo. 80%

Muž ve stínu (2010)

Byť se jedná vcelku o napínavý politický thriller, má velmi slabá místa, když se dlouze vyjednává a vyptává, přitom vše důležité by se stačilo vysvětlit daleko rychleji. Tady se omývalo zbytečně vše dokola, i když Pierce Brosnan a Ewan McGregor hráli hlavní postavy skvěle, každý se monitoroval vzájemně jinak a nakonec oba zemřeli. Neříkám, že námět je neoriginální, svým způsobem inovuje, ale provedení o tom někdy nedokáže přesvědčit. Obzvlášť dobře vyznívají scény s nespokojenou manželkou expremiéra, kterou bravurně ztvárňuje Olivia Williams, a hrdinovo putování po pustině za pravdou, ale rázem ji střídá útěk dlouhá vyptávání se a ve výsledku ke konci ani moc nepochopíme, oč hrdinovy šlo. Škoda pro jinak dobrý snímek ...63%