Lovec trolů (2010)

Nečekaně dobrý film, který upoutá především svojí originalitou. Na jednu stranu zde máme komedii o naprostých nesmyslech, u které se občas pěkně zasmějeme, na druhou stranu je vše pojato dokumentárním stylem s takovou vážností a precizností, že by to vlastně klidně mohla být pravda. A tento rozpor dělá film zajímavým. Jsou zde dva drobné problémy způsobené dokumentárním pojetím filmu. Jedním je "laická" kamera (celý film je točen jakoby přímým účastníkem), která je díky tomo roztřepaná a občas z ní bolí hlava. Druhým je občasná rozvleklost (neboť má jít o nalezený nesestříhaný záznam). Je pravda, že bez těchto dvou aspektů by to nebyl až takový dokument, ale občas je to lehce přehnané.

Útěk ze Sibiře (2010)

Film založený na skutečné události, který ovšem často připomíná spíše dokument tvářící se jako film. Netuším, kolik věcí je skutečně pravdivých a kolik vymyšlených, ale film je často až příliš dokumentární. Bez napětí, bez silnějších emocí. Někdo umře, někdo přežije, aniž by to na diváka nějak zapůsobilo. A pokud za tím stojí National Geographic, čekal bych výrazně zajímavější snímky krajiny. Zde se nic zajímavého nekoná. Jakýkoliv jiný film, který se v příslušném prostředí odehrává, má záběry zcela srovnatelné.

Rychlejší (2010)

Velký tvrďák zabíjející z momsty jednoho grázla za druhým bez přemýšlení a bez ohledu na vlastní bezpečnost. když to dělal Schwarzenegger ve starších filmech, slintali jsme u toho blahem. Teď je to jakési vyčpělé. Možná proto, že tvrďák není tak tvrdý, ale spíš už chceme od akcí větší dynamiku a promyšlenost, než se tady ukazuje. Krom toho závěrčné "překvapení" je spíše rutina, že si skoro přejete, aby to takhle nedopadlo.

Západní vítr (2010)

Akční film s velmi jednoduchým dějem odehrávající se během pár desítek hodin. Jde vlastně o jednu dlouhou honičku s několika pauzami a přesuny. Na začátku je mírně zmatený úvod, ale po pár minutách se vyjasní, kdo koho a proč honí, a to už vydrží až do konce. Nemusel by to být špatný snímek, ale vůbec nevyužívá potenciálu, který má. Obsadit Jackyho Wu a nechat ho koupnout v jedné krátké nezajímavé bitce (i když hraje přes celý film) je prostě plýtvání schopnostmi. A ani jiné souboje a přestřelky nejsou nijak zajímavé, takže výsledkem je akční film bez zajímavých akcí. Není to vysloveně nuda, spíš takové prázdno.

TRON: Legacy 3D (2010)

Na jednu stranu důstojné pokračování starého dobrého Trona s lepšími triky a dynamičtěším zpracováním, na druhou stranu ve srovnání s takovým Matrixem je zde téměř nulová logika a promyšlenost. Celý film je vlastně postaven na tom, že když něco bylo v původní verzi, tak to tady taky ukážeme, jen to mnohem lépa namalujeme. Kdo se chce dívat na dobře vyrobený zajímavý digitální svět doprovázený solidní hudbou, pro něj to bude zážitek, kdo by chtěl i nějaký příběh, ať hledá jinde.

Mechanik zabiják (2011)

Akční film s jedním drsňákem a jedním nahazovačem, který je možná dobrý na jeden odpočinkový večer, ale tak strašně průměrný, že druhý den si z něj nevybavíte prakticky žádnou scénu.

Cesta samuraje (2010)

Opět jedno tradičně netradiční propojení westernu s východními bojovými filmy. Nepříliš zajímavý příběh zde nehraje příliš podstatnou roli a film se zaměřuje hlavně na komedii. A v tomto směru mu to celkem jde. Nejedná se o klasické prvoplánové a přeháněné vtipy, ale spíše úsměvné situace, při kterých není cílem popadat se za břicho. Jen škoda, že souboje jsou zde řešeny spíše komiksovým způsobme (tedy létáním rozsekáváním třech soupeřů na jedno mávnutí meče atp.), jinak mohl být film o stupínek lepší. Reálné předvedení bojových umění zde nečekejte.

Zrádce (2008)

Film o teroristech a nastrčených špiónech mezi nimi. I když se v některých věcech snaží řešit terorismus obecně jako celosvětový problém, tak v tomto směru dost pokulhává až selhává. Pokud však na film koukáme jako na příběh jedné drobné skupiny teroristů, tak jde o příjemnou a občas napínavou podívanou.

Shaolin (2011)

Neurážející příběh o tom, kterak se jeden zlý vojenský velitel po několika osobních tragédiích napravil díky náboženství. Samo o sobě by mohlo být na dramatický snímek, ale díky tomu, že tato "náprava" je činěna v Shaolinském chrámu, je snímek zaměřený hlavně na bojové umění. Zde bohužel taky pochází největší nešvar filmu - bojové scény jsou sice dobře natočené, poměrně realistické, ale nijak extra nezaujmou. Na to, co např. Jacky Wu předvádí v jiných filmech, tak zde je to jen slabší odvar. Ale na druhou stranu to není nijaká tragédie či ostuda, jen zde nečekejte 720° otočky a jiné nádhery, kterými nás zásobuje např. Thajwan. A nakonec někoho snad může potěšit (a někoho urazit) Jackie Chan, jehož postava byla k ději tak nějak přidaná, aby byla přesně jeho charakteru (tedy lehce pitomoučký šašek) a která se ke zbytku příliš nehodí, ale má tu tak akorát prostoru, aby nepřekážela (a přidaná byla asi hlavně proto, aby mohli Jackieho napsat do titulků).

Vejdi do prázdna (2009) odpad!

Touha režiséra bylo zřejmě natočit porno, které by ovšem mohlo jít v kinech, takže jej točil z pohledu feťáků, kteří se snaží fylozofovat o Budhismu. Hádejte, jak toto celé mohlo dopadnout. Navíc používat klasickou kameru je také zřejmě podprůměrné, takže zde máme spousty experimentálních záběrů, které v prvních 15 minutách mohou být zajímavé, ale když se s nimi načíná již třetí hodina, tak je to úděs. Obvzláště přejíždění mezi místy jednotlivých scén pomocí zrychleného letadlového záběru všech zdí je hrozně zdlouhavé, nudné a u slabších jedinců může vyvolávat epileptické záchvaty. Doporučuji raději se podívat na nějakej jinej film o feťácích a pak si pustit pořádné porno. Výsledek bude výrazně lepší.