Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Komedie
  • Drama
  • Dokumentární
  • Pohádka
  • Krátkometrážní

Poslední hodnocení (895)

Na cestě - Na cestě po Lednicku a Valticku (2008) (epizoda) (S05E07)

05.01.2019

Proč nevidíme tohle v reklamách na mléko a sýry? (2008)

16.05.2015

Milionář z chatrče (2008)

odpad! 16.05.2015

Mámové a táty (2007)

01.05.2015

Šéfové na zabití 2 (2014)

29.04.2015

Moby - Disco Lies (2008) (hudební videoklip)

29.04.2015

Století létání - Příběh vítězství člověka nad vzduchem (1997) (TV seriál)

08.04.2015

Rosamunde Pilcher - Zvláštní láska (1996) (epizoda) (S01E14)

08.04.2015

Na plovárně (1998) (TV pořad)

08.04.2015

Reklama

Poslední deníček (5)

„Bez pocitu nadřazenosti "

 

„Ve vztahu ke zvířatům jsou všichni lidé nacisty ..."

 

Občanské sdružení Otevři oči  se touto formou rozhodlo podpořit celosvětovou kampaň, kterou začali 2. října 2012 tři mladí aktivisté v Izraeli. Ti se nechali veřejně označkovat rozpáleným železem, které se v některých částech světa běžně používá pro značení dobytka.

Číslo 269, které si nechali vypálit na svá těla, znamená identifikační číslo jednoho z telat ve velkochovu mléčného průmyslu. Stovky lidí byli  touto demonstrací šokovány a vyjadřují svou podporu třem odvážným aktivistům a jejich myšlence. Rozhodnutí nechat si vytetovat číslo 269 je podle aktivistů formou symbolické solidarity a jejím zvěčněním. „Všichni jsme si v utrpení rovni, a pokud má lidstvo nějakou šanci na přežití a vývoj, musíme si připustit, že útlak slabých – ať už omlouván pohlavím, rasou, nebo druhem – postrádá jakoukoli racionální a zásadní citlivost vůči těm, kteří nemohou křičet naším jazykem, ale cítí bolest stejně jako my", říká jeden z izraelských aktivistů.

Aktivisté doufají, že budou schopni rozšířit povědomí o utrpení miliard zvířat, která jsou obětmi lidské necitelnosti. Na rozdíl od ostatních kampaní, tito aktivisté volají po celkovém ukončení zneužívání zvířat v industrializovaných velkochovech a upozorňují na to, že podmínky, v jakých jsou zvířata chována, vychází ze stejného pocitu nadřazenosti, ze kterého v minulosti pramenilo otrokářství, či holocaust.

Právě nacisté se nechali inspirovat velkochovy a jatkami pro praktiky s lidmi, ať už šlo o transport, ubikace, či zabíjení. I otroci, židé a další byli pro nadřazené pouhá čísla, bez nároku na osobní potřeby, rodinné vazby a nakonec i na život jako takový. Počet obětí holocaustu za druhé světové války se odhaduje až na 12 milionů, podobný počet Afričanů byl dovlečen do Ameriky v době otrokářství. Stejný počet zvířat ztrácí svůj život rukou člověka každých několik desítek minut - pro potravu, laboratorní experimenty, lov, zábavu či módu.

 

Aktivisté apelují na všechny lidi: „Nebuďme k těmto alarmujícím počtům nadále lhostejní. Nezapomínejme, že otrokářství i holocaust byly ve své době naprosto legální a velkým množstvím lidí přijímány stejně, jako je tomu v dnešní době s velkochovy, laboratořemi či kožešinovými farmami."

 

„V dnešním konzumním světě nás často ani nenapadne zamyslet se nad tím, odkud se berou věci, které denně kupujeme zabalené v úhledných balíčcích, mnohdy s usměvavými zvířátky na obalu. Málokdo ví, jak ve skutečnosti vypadá život hospodářských zvířat. Že například kráva mléko sama od sebe nedává, jak je nám vštěpováno ve školách. Kráva je nejprve většinou uměle oplodněna, musí porodit tele a teprve pak je schopna vytvářet ve svém těle mléko pro své mládě. Telátko je jí však krátce po porodu odebráno a mléko využíváno pro lidskou potřebu. To se opakuje každých zhruba 14 měsíců, než skončí za pár let vyčerpaná na jatkách. Kohoutci jsou pro produkci vajec nepotřební, a proto se záhy po vylíhnutí usmrcují plynem nebo ve speciálním mixéru." dodávají organizátorky akce Petra Šindelářová a Vratislava Zibová.

Reklama

Reklama