• Mysteriózní

Zálesák (1966)

Vizuálne krásny a drsný dobrodružný film o zálesákovi, ktorý si kúpi nemú manželku a ktorú odvedie do svojej chaty hlboko v horách a mimo civilizácie. Manželka nie je žiadne "tintítko", má svoj charakter a tak sa môže začať romanca.... Mnohí tu kritizovali vizuálne efekty, ako bitku s vlkmi alebo splav rieky, ale na to, že je to natočené v roku 1966, je to podľa mňa docela realisticky spracované a kvalitné dielo... Oliver Reed exceluje, jeho hurónsky smiech pri splave na začiatku filmu a štýl konzumácie jedla je na nezaplatenie :-) Rita Tushingham dodáva filmu jemnosť a nežnosť.. Pre mňa je to dielo par excelance :-) plný počet bodov.

Děrsu Uzala (1975)

Nádherný a smutný príbeh o ľudskosti a priateľstve v nehostinnej ruskej tajge, ktorý mi zobral slová aj dych. Nádherné a citlivé dielo, veľmi hlboké, krásne.... smutné a krásne.

Hvězdy nám nepřály (2014)

Dojímavý príbeh o umierajúcich teenageroch z dielne amíkov. Metrážovo dosť dlhý, prvá polovica úprimne sympatická a milá, ááno, aj slza mi vypadla.. Ale tá druhá polovica filmu mi prišla ako zbytočne natiahnutá, zbytočne dlhé scény, klišé a citovo znasilňujúce. Dorazila sa scéna (spoiler) návštevy domu Anny Frankovej... To ako vážne? Nestačí dvojhodinové mučenie rakovinou, treba to ešte doraziť a všetko tri krát podčiarknuť spikleneckou fraškou.. Des. V tomto momente film pre mňa skončil a to sa mi dovtedy ako tak páčil.

Oculus (2013)

Príspevok obsahuje SPOILER. Dosť neobvyklý psycho ride, oproti Absentii omnoho viac napínavý, prelínanie dvoch časových rovín, udržovanie napätia priemerné. Koniec predvídateľný a v podstate celý film bol o tom, čo sa hneď na začiatku vysloví. Tatko zabije mamku, a tatka synáčik pred očami sestry. S asistenciou zrkadla. A sestru po desiatich rokoch brat. A? A? A s asistenciou zrkadla. A o tomto to celé je. Stále dokola, z pohľadu každého člena rodiny. A zrkadlo si len pokojne visí za zvuku šepotu a kvázi napínavej hudby. Dej neprinesie nič nové, za horor by som to nepovažovala. Žiadne bububu sa nekonalo, čakala som aspoň náznakovo vysvetlený pôvod prekliatia zrkadla...

Jak jsem poznal vaši matku (2005) (seriál)

Z povodnych 4 hviezdiciek som prave ubrala len na tri a to z dovodu 9. serie.. WTF? To akoze vazne sa bude celu seriu vliect monotema svadba? Desne, zleee! Prve styri serie boli super, potom sa to mierne vlieklo dole vodou, aj ked sa este stale obcas objavila vtipna scenka... Ale deviata seria? Nic moc :-( A prave na koniec by som ocakavala dat zo seba maximum, ako rekapitulacia toho najlepsieho a este lepsieho a nie dlhu umornu smrt plnu trapnosti.

Žena v Berlíně (2008)

Zdrvujúci pohľad na dobitie Berlína sovietskými vojskami. Znásilnenia, boj o prežitie, zbytky humoru v zúfalstve, objavenie nečakaných citov aj v neočakávanejšej situácii... Troška natiahnutý ale stále veľavravný film, Biela masajka je v ňom na jedničku s hviezdičkou. Treba vidieť.

Na vlastní nebezpečí (2007)

Celé zlé. Nebyť tej prírody, tak to dehonestujem na odpad. Scenár skazený, dialógy zlé, herci najhorší. Načo zháňať tlupu debilov do raftu, keď tam chcete ísť indi-vindi? Langmajer chce ísť po stopách zmiznutého otca splavovať rieku v Bosne, preto tam ide s tlupou debilov. Starým a trápnym učiteľom, sliepkou a jej primitívnym frajerom, sprievodcom...atď. Prvoplánovo zobrazení Bosniaci ako prízemní blbci, incestná zápletka, vražda.... och... Renč by už konečne mohol prestať s tými drogami. Mohol by to byť docela dobrý film, nebyť toho primitívneho spacovania. Strata času. Bodka.

Rozbitý svět (2012)

Pohľad do života troch rodín očami 11 ročného dievčaťa. Rodiny ktoré spojí jedna udalosť, na základe ktorej sa všetko začne lavínovým efektom dávať do pohybu... Nie je to film pre deti o deťoch, je to realistický pohľad na spoločnosť, na vzťahy.. deprimujúca atmosféra severolondýnskej mestskej štvrte, vrakovisko na ktorom sa hrajú deti a skrývajú sa pred svetom, smutné oči Skunk. Vydarená dráma, plná flash-backov a dobrej hudby. Pačilo sa mi, treba vidieť.

Dech (2007)

Troška slabší príbeh podvádzanej ženy a vraha v cele smrti, ktorí nadviažu absurdný vzťah.. Dosť nepravdepodobné prvky ako umožnenie návštev (kontaktných!) cudzej žene, vyzdobovanie návštevnej miestnosti, spevácke vložky... mi prišli viac ako absurdné. Nemé prihliadanie manžela, dieťa ktoré ako keby ani nebolo.... Na Kim Ki-duka dosť slabé ale aj tak dávam dve hviezdy. Jednu za snahu, druhú za ten biely jeep, ktorý sa opakovane objavuje v jeho filmoch :-)

Pieta (2012)

Dráma s motívom pomsty, troška mi pripomínala Park-Chan Wooka a jeho trilogiu, aj keď zásadnejšie s menšou akciou. Smutné a hlboké zároveň, od Kim Ki- Duka som síce videla aj silnejšie diela. Mierne zvrhlý vzťah matky a syna, ktorí sa stretli po tridsiatich rokoch. Syn Kang-Do je vymáhač dlhov s brutálnymi praktikami (klientov mrzačí a zabíja) a matka je strojcom pomstychtivého plánu za smrť svojho syna/Kang-Do-ovho brata.. Hm, ľudské vzťahy, metafora kapitalizmu.. dobre, ale tá roztrasená kamera v niektorých scénach......