• Pohádka

Máj (2008)

Tak tohle bylo opravdu zklamání. Po Kytici, která se povedla na jedničku Máj působí jako ledová sprcha, obzvlášť, když se na oba dva filmy podíváte krátce po sobě. Z romantické básně film vyrval jen základní kostru a co mě nejvíc dorazilo z Jarmily udělal kurvu, která dá každýmu, (její bábrdle jí v tom ještě vehementně podporuje) je po většinu svého vystupování nahá (nebo téměř nahá) a nemluví (nechápu proč). Jasně, nebyla žádný zlatíčko, ale udělat z ní tohle? To je až moc. Dlouho jsem váhala nad hodnocením, ale nakonec dvě hvězdy. Jedna za krásnou přírodu a prostředí, ve kterém se natáčelo a za skvělou hudbu od Support Lesbiens a tu druhou za Jana Třísku (v každé roli charismatického) a částečně i za fešného Viléma.

Fantom opery (2004)

Pokud jste (tak jako já) zastánci toho, že dříve, než zhlédnete film, musíte si přečíst knihu, u tohoto filmu to nedělejte. Z obsahu se vám akorát zamotá hlava a s filmem je váže akorát název. Mladá zpěvačka Christina dostane svou příležitost zazářit, načež se do ní zamiluje její znovuobjevený přítel z dětství, nyní však vikomt. To se ale nelíbí jejímu učiteli, Fantomovi, který svou žačku miluje a považuje ji za své vrcholné dílo. Přemíra testosteronu dvou nápadníků, z nichž dívka jednoho miluje a ke druhému cítí náklonnost, která se lásce velmi blíží, ve které je Christina uvězněna je doslova hmatatelná. V polovině filmu přichází očekávaný souboj a po něm už Schumacher nasazuje rychlé tempo, které vede k dramatickému vyvrcholení. PLUS: Nádherná hudba, a to nejen pro milovníky opery. Výběr hlavních postav parádní. Tichá, zasněná Emmy Rossum. Ďábelský, avšak v skrytu duše citlivý Gerard Butler a zaláskovaný hrdinný rytíř na bílém koni Patrick Wilson jsou perfektní trojice. Prostředí opery dotváří skvělý obraz tajemného, ale přesto i pohádkového prostředí. MINUS: ať se koukám, jak se koukám, nemohu najít žádnou chybu...

Producenti (2005)

Byla jsem v divadle J. K. Tyla v Plzni na tomto muzikálu a velmi jsem se bavila. Logicky mě tedy zajímalo, jak bude vypadat filmová podoba. A výsledek? Lehké zklamání. Hudba a texty jsou sice pěkné, velmi mě pobavila scéna se stařenkami a lehce přiteplení asistenti režiséra jsou třešnička na dortu. Broderick jako ustrašený, labilní úředníček, Ferrel v roli náckovského esesáka (btw. jeho scény jsou nejlepší ve filmu) a ten holub Adolf je i přes to hajlování zkrátka boží + věta – „Odložili byste si prosím klobouky, kabáty a svastiky?“ Mě složila. Bohužel, Uma Thurman se mi jako Ula vůbec nelíbí, její zpěv je zvláštní a řeč s napodobováním švédského přízvuku je jedna velká katastrofa. Jediné, co je na ní ucházející je její postava, která však na začátku jejího vstupu na scénu působí také zvláštně, když je vyšší, než oba hlavní protagonisté. Říkám to na rovinu, divadlo nad filmem tentokrát zvítězilo na celé čáře!

Eragon (2006)

Všechny čtyři knihy jsem zhltla jedním dechem, těšila jsem se na film, řka si, že je to sice těžké na zpracování, ale přece by studio nepodepsalo smlouvu s nějakým režisérem žabařem! Po shlédnutí filmu jsem se cítila jako kdyby mi někdo chrstnul ledovou vodu do do ksichtu. A mé nejhorší obavy se potvrdily. Co to sakra je? Začátek filmu je sice poměrně přesný, vše jde podobně jako v knize, ale od smrti Gera jde film z kopce. Velkého. Jeremy Irons by měl mít víc prostoru ve filmu, vždyť Brom je nejdůležitější postava celé tetralogie! (samozřejmě s výjimkou Eragona a Safiry) Kde jsou postavy Horsta a Kathriny? Kde je alespoň náznak začátku výcviku, který Brom praktikuje na Eragonovi? Nic. V polovině filmu diamantová hrobka, moc hezký trik a v závěru filmu prostory vardenského ležení jsou velmi působivé, zvlášť poté, co jsem se dočetla, že se točilo ve vyhaslém kráteru sopky! Z knihy je ve filmu tak něco kolem 45 - 55% a pochybuji, že bych jeho obsah pochopila, kdybych knihu nečetla. PLUS Maskování raz´zaků a Urgalů parádní, triky úžasné, kostýmy nádherné, zvlášť na konci Aryina zbroj a oblečení, ve kterém odjíždí do Ellesméry. Vykreslení dračice Safiry jako živé, výběr natáčecího místa ucházející a hudba, to se nedá slovy popsat, fantastická! MÍNUS film se většinou odehrává v noci, takže se film špatně sleduje za denního světla. Chabý scénář a alespoň pro mě slabé herecké výkony Sienny Guilroy (Arya) a Garetta Hundlonda (Murtagha) Doporučuji si před zhlédnutím filmu přečíst knihu, objasní vám některé nejasnosti ;)