Báďa

snad člověk

homepage

1 bod

• 4.10.2012  06:59

Režijně sice konvenční snímek, avšak má velmi dobrý scénář a dobré herecké výkony (neokoukaná Libuše Geprtová).

• 19.1.2009  16:55
    Kalamita (1980)

Výtečné zpodobnnění syrovosti normalizace, dialogy s podprahovými narážkami, skvělá hudba L. Deciho, sví herci a krásná krajina Jizerských hor.

• 3.1.2013  12:04

V tomhle dětském snímku všechno sedne.

• 19.8.2016  12:25
    Královská hra (TV film) (1980)

Jasný důkaz o tom, jak divadelní přístup měl na TV inscenace pozitivní vliv. Jasný důkaz o tom, jak zhoubný je často čistě filmový přístup na vznik TV inscenací dnes.

• 5.2.2018  19:38
    Nezralé maliny (TV film) (1980)

Nezvratný důkaz, že Miloš Nedbal byl největším hercem své generace!

• 23.5.2013  10:59
    Romaneto (1980)

To nejlepší z českých filmů o historických osobnostech! Spolu se Záchvěvem strachu a Lvu s bílou hřívou.

• 20.5.2013  06:37

Byla to pro mě nuda. Ne bez důvodu mi kdysi jedna významná česká herečka, členka Divadla Na zábradlí, říkala: "Bartoška z nás byl nejhorší, ale na zájezdových plakátech bylo jeho jméno napsáno největším písmem, i když nehrál hlavní roli..." Potěšil jsme se aspoň kamerou a dobrým střihem a některými vtipnými (polidšťujícími) momenty.

• 19.8.2012  08:02

Film byl pro mě zklamáním. Příliš lineární, bez výraznějších zvratů a komplikací, do určité míry předvídatelné. Postavy vesměs ploché, načrtnuté. Zhlédl jsem ho navíc s technicky mizerným dabingem :-(

• 4.4.2013  11:40

Nevím, co vedlo českého distributora ke zkrácení filmu. Film má všechny atributy italského filmu sedmdesátých let: teatrálnost, hysterii, trocha toho přehrávání, patetickou hudbu, včetně výpomoci operním zpěvem, ale také grotesku a pitoresknost. Necitlivý střih je bohužel poznat a já jsem vnímal hodně nedořečeného. Je to smutné, když vezmu v úvahu, že dabing je na současné poměry v DVD produkci dobrý. Vilma Cibulková je hlasově i herecky dobře disponovaná dabovat Sophii Loren. Stejně tak obstáli Etzler a Stránský a samozřejmě režisér české verze Žák, který vybral citlivě tyto hlasy. Někdo teatrálnost, hysterii a přehrávání bere jako body dolů, já ne. Takto jsem většinu filmů italské provenience vnímal vždy a přistoupil jsem na "hru". Vezměte si Felliniho, Viscontiho atd. ...

• 14.12.2013  11:56

Celek nepůsobí na první pohled vyrovnaně; vyrovnaný film to rozhodně není. Silná stránka snímku je v jednotlivých scénách, kterých ale není málo. Ivan Vyskočil, Jana Brejchová a Eduard Cupák!

• 15.3.2014  12:09

Dobrý film s vtipnou zápletkou. Kombinace humoru a vskutku drsnými praktikami zločinců funguje. Přesto jakási zkratkovitost mi vadí.

• 3.11.2012  18:47
    Nikola Šuhaj loupežník (TV film) (1977)

Poetizace románu (scénář Lidvík Kundera) se vinou režiséra Sokolovského nezdařila.

• 27.11.2014  11:19
    Žena za pultem (TV seriál) (1977)

Je to všechno možné, ale "odpad" to rozhodně není!

• 4.4.2013  11:56
    Muž na radnici (TV seriál) (1976)

Už s těmi "odpady" je to stereotypní. Dívat "odborně" bychom se měli... Muž na radnici je tematicky blízký Okresu na severu, ale nemá jeho scénáristické kvality. Je víc statičtější, nemá švih. Což Pláteník a jeh parta rozhodně má. A Zdeněk Buchvaldek nebyl hercem takových kvalit, aby utáhl hlavní postavu.

• 30.1.2007  13:25
    Chalupáři (TV seriál) (1975)

Normalizační slátanina s perfektními herci. Šokuje mě, že tento seriál se stal kultovním. Měli jsme se dobře, všeho bylo, nic se nám nedělo a ta naše vesnička česká byla samá veselost a radost. Už jsme zapomněli....

• 27.4.2013  16:15

Oživlé obrazy. Ale řemeslně velmi dobré.

• 20.4.2013  13:58
    Páni kluci (1975)

Ta tvůrčí lehkost je obdivuhodná!

• 8.12.2018  15:18
    Byl jednou jeden dům (TV seriál) (1974)

Umění.

• 8.4.2013  19:58
    Den Šakala (1973)

Film trochu zestárnul, i když na střihovou složku nemůžu zapomenout. Jednotlivé úhly pohledu téže akce jsou lahůdkou. Jakási preciznost ve vyprávění už, podle mě, snímek přibržďuje. Jistě nebylo jednoduché najít vhodnou filmovou řeč pro Forsythovo detailní "povahopis"...

• 22.7.2015  11:02

Velmi dobře strávený filmový večer. Režisér Balík byl dobrým režisérem, který se nevnucoval a uměl si vybrat dobré spolupracovníky (tady to jsou skladatel Mareš a kameraman Čuřík, stejně tak architekt filmu). Nenásilná a nepodbízivá podívaná. Kdo tam bude chtít vidět propagandu, uvidí ji tam, protože bude chtít.

• 11.1.2014  15:37
    Motýlek (1973)

Není co dodat... Vše už bylo napsáno, vyřčeno, posouzeno, zhodnoceno.

• 3.1.2013  23:09

Chce se mi zvolat:Paní Šimková-Plívová, vraťte se k režii! Ten naivismus je možná nechtěný, ale pro mě je jednou z předností filmu. Stejně jako přirozenost dětských představitelů a písničky. Ani se nechce věřit, že na takových filmech vyrostla jedna generace Čechoslováků. Jsem rád, že k ní patřím. Takto si i já pamatuju, že to v létě na vesnici žilo, když "přijela k nám pouť".

• 14.12.2013  12:09
    Kmotr (1972)

Coppolova empatie mě ujistila, že něco na systému je špatně.

• 7.7.2013  19:48

Chytil jsem se až v druhé půlce, která je, oproti táhlé a nejasné první půlce,dobré.

• 16.11.2013  18:36
    Kat nepočká (TV film) (1971)

Námětově strhující drama, však ledabyle natočené (reálie, kostýmy).

• 1.11.2012  10:46
    Kočka (1971)

Je to klenot? Rozhodně je, už proto, že se téma stáří ve filmu zpodobňuje většinou laskavým úhlem pohledu. Neznám v české kinematografii podobné téma jako je v Kočce: stáří, vyprchání citu, nenávist. A že jsme měli herce! Ale odvahu ne...

• 7.3.2009  18:03
    F. L. Věk (TV seriál) (1970)

Scénárista Zelenka a režisér Filip si vytáhli z Jiráskova "Věka" ty nejnosnější motivy a neodklonili se od poselství tohoto autorova silného díla a dokázali ho aktualizovat k dobovému kontextu. Působivé a stále emotivní televizní dílo,kterých není zas tak mnoho.

• 9.2.2013  12:14
    Heroin (1970)

Strhující film, který dneska už ale tolik nestrhne. Filmová poetika je dnes zcela jiná a napětí se navozuje zcela odlišnými prostředky. Jen mě nesnesitelně štval dabing; Alois Švehlík byl naprosto mimo Gabinovu postavu. Zprznil ji, jako prznil Nicholsona. Ta jeho umělá a stokrát omílaná drsnost v hlase se prostě míjí s postavami, které dabuje.

• 3.1.2013  12:09

Tohle není bezstarostný dětský film, mísí se tu vážná témata s dětským světem. Realita s dětskou fantazií. Paní Šimková-Plívová se jistě s nostalgií poohlížela do svého dětství a současnost roku 1970 je hodně upozaděná. Ruku na srdce, kolik z nás se dívá nostalgicky za svým dětstvím... Například já se dnes nostalgicky ohlížím za dobou, kterou paní režisérka se snažila v tomto filmu potlačit.

• 4.2.2009  12:26

Klidný tok vyprávění s probleskujícími silnými emocemi. Sequens dokázal jako jediný český filmový režisér atmosféru Prahy třicátých let. Opět skvělá Bohdalová, nejlepší roky jejího herectví.