Báďa

homepage

1 bod

• 3.10.2012  09:30
    Horká kaše (1988)

Váhal jsem, jestli dát filmu Horká kaše tři hvězdičky. A to proto, že je ve snímku skryto mnohé - od protestu mládeže proti autoritám a systému (věčné téma), hledání místa ve světě a společnosti, neschopnost identifikovat se s okolím a lidmi, hledání cesty. Velmi se mi líbil představitel hlavní role, jeho přirozený a spontánní projev, bez snahy herecky zaujmout s trhnou na sebe pozornost. Vůbec mladí herci (a neherci) jsou podstatně lepší než jejich starší herečtí profesionálové (výjimkou je Daniela Kolářová). Celé to ale posunul špatným směrem scénárista a dílem i režisér. Některé režijní nápady jsou tam dobré (prostřihy do několika se odvíjejících situací podkreslené metalovou hudbou, jejíž nadbytek vůbec nevadí).

• 2.10.2012  19:50
    Silný kafe (2004)

Občas to zabrzdí a zaskřípe, chyba je podle mě ve scénáři, ale jinak zajímavý film, přesné dialogy, přirození herci. Mám slabost pro tyhle vztahový komorní hrátky.

• 27.9.2012  07:39

Co je film? Umění? Zboží? Vyvolávač emocí? Oddech?Jiné životy? Nástroj propagandy? Manipulátor? Všeho jsem si u trilogie Nikity Michalkova užil a nelituju osmi hodin ze svého života :-)

• 25.9.2012  10:41

Podle mě nejpovedenější filmová podoba Hrabalova díla od roku 1989.

• 21.9.2012  22:17

Je to filmař a je jedno komu poklonkuje. Už se zbavme ideologických výkladů a hodnocení.

• 16.9.2012  18:54

Hodně čechovovské. Michalkov působivě rozvíjí, co Čechov naznačoval ve svých hrách.

• 16.9.2012  18:46

Je to po všech stránkách dokonalý film. Má všechny atributy, co film má mít - řemeslo, estetiku, dobré herecké výkony, výpověď. Avšak existuje ještě jeden prvek, a tím je naléhavost.. Námětově podobný film Poslední expres ho má.

• 14.9.2012  13:30

Je to neučesané, impulsivní, poetické, erotické...

• 14.9.2012  13:29

Každý záběr je výtvarným dílem.

• 5.9.2012  18:53

Byl to dobrý film, standardně vyprávěný, kluci dobře hráli, žádný teen blbnutí, ale věrohodné postavy. Občas něco přitažené za vlasy a zjednodušené.

• 2.9.2012  18:48

Sedl jsem, shlédl jsem , šel jsem spát.

• 1.9.2012  13:03
    Babel (2006)

Mám tahle příběhová střetávání rád, líbí se mi složitější kompozice. Jsou to silné příběhy, dobře a uvěřitelně napsané. Filmařsky se mi snímek také líbil (detaily, umírněný střih). Opět a zase... v jakém světě to žijeme? Je tento systém ten jediný možný, ba dokonce - nejlepší a spavedlivý?

• 31.8.2012  10:33
    Děti noci (2008)

"Děti noci" mi připomínají autorskou tvorbu české nové vlny. Citlivý výběr herců, kteří jsou přirození, styl vyprávění, delší záběry, umírněný střih.

• 31.8.2012  10:30

Myslím, že dnes je snímek zajímavý (pokud někdy zajímavý byl) už jen pro hereckou souhru Dany Medřické a Karla Högera.

• 31.8.2012  10:28

Lidský příběh napsaný s LEHKOSTÍ. Zdeněk Svěrák by se mohl inspirovat...

• 24.8.2012  19:06
    Noc nevěsty (1967)

Lidská pýcha je největší zlo, kterým si zamořujeme svůj život. Není to film o zrůdnostech padesátých let v Československu.

• 23.8.2012  19:01

Rozhodně nadčasové! Na některých místech dialogy šustí papírem, někteří herci (Kačer) občas bezradní.

• 22.8.2012  19:46

Něco holt stárne. Limonádový Joe taky, i když (naštěstí) pomaleji.

• 19.8.2012  17:52

Šest hvězdiček!

• 19.8.2012  08:10

Takto se převádí divadelní hra na filmové plátno! Filmařsky doplnit výtečně napsané drama. Dusná atmosféra, hudba, kamera vytváří tísnivost...

• 19.8.2012  08:08
    Profesionál (1981)

Přesný, čistý, neokázalý. Sedí to. Vtipný a nesmlouvavý.

• 19.8.2012  08:02

Film byl pro mě zklamáním. Příliš lineární, bez výraznějších zvratů a komplikací, do určité míry předvídatelné. Postavy vesměs ploché, načrtnuté. Zhlédl jsem ho navíc s technicky mizerným dabingem :-(

• 29.7.2012  19:26

Jak mnozí tady píší: co k tomuto filmu dodat... Každý něco za sebe. Je to skutečně filmový Olymp. Nemá to hluchá místa. Je to starý... ale právě proto krásný! Ty nekonečně dlouhé, unavující záběry, to divadelní aranžmá. Scéna trvající patnáct i více minut, odehrávající se na jednom místě. Přesto strhující ve smyslu vnitřního prožívání.

• 29.7.2012  13:02

Filmařsky mě snímek příliš nestrhl, byť musím pro úplnost poznamenat, že druhá půle filmu je lepší. A to i myšlenkově. V první půli mě iritovalo "znevažování" jedné historické etapy západních evropských zemí, které si prošly různě intenzivními vlnami levicového radikalismu, často spojeného s komunistickým blouzněním. Režisér Moland balancuje mezi "levicovou taškařicí" (tak na mě působí celá první polovina filmu) a pokusem o pochopení takových hnutí. Bohužel dnešní divák, ten mladý neznalý, ale i ten, který je každodenně manipulovaný lží o "zvrácenosti" levicových myšlenek a o nesmyslu zvaného sociálně spravedlivá společnost bude film vnímat ve smyslu: "ještě že je to za námi" nebo "ještě že jsme to nepoznali!" Je to vina režiséra (literární předlohu neznám), že si nedokázal ujasnit žánrové vymezení, a tím formu. Myšlenka filmu "Středoškolský profesor Pedersen" nakonec vyznívá, jako že myšlenka (jakkoli často nešikovně uskutečňovaná a idealizovaná) je odsouzená k tragédii a patří do zapomenutí. Přesto, možná nechtěně, má film mrazivé okamžiky; scény, v nichž dělníci jsou vlastně spokojení se stavem věcí!

• 22.10.2011  14:09
    Hraběnky (TV seriál) (2007)

Jeden z mála (možná dva tři) porevolučních seriálů, kde se pracuje.

• 19.9.2011  18:25
    Dobrá čtvrť (TV seriál) (2005)

Dobrý český seriál, dobře využité motivy, které vytvořilo poslední dvacetiletí "demokracie"...

• 19.9.2011  18:22
    Archangel (TV film) (2005)

Velmi nosné téma, nesmírně zajímavé a dráždivé. Mě dráždila nedotaženost televizního zpracování.

• 7.9.2011  15:25
    Místo v životě (TV seriál) (2006)

Místo v životě mě drželo v napětí a pozornosti od začátku, vč. první "smyczkovské" série. Smyczek jistě ovládá seriálové postupy lépe, Chlumský má leccos okoukané odjinud k neprospěchu výsledku (předěly mezi scénami v podobě pohledu na město nebo dům, kde se bude následující scéna odehrávat), avšak scénář je napsaný přesně v duchu žánru ("co si žánr žádá"). A co si žádá? Shovívavost diváka.

• 7.9.2011  15:21

Neokázalý film, komorní drama, jemně se dotýkající nevděčného tématu.

• 24.1.2011  09:48
    Kukačky (TV film) (2008)

To raději Ženu za pultem společně s Okresem na severu...