Chvilky (2018)

Chtěl jsem původně dát 4 hvězdy, ale pak jsem si uvědomil, že vlastně nevím, proč bych měl jednu ubrat. Film je to výborný a určitě se na něj ještě někdy podívám. Nejlepší scéna je ta u psycholožky.

Chata na prodej (2018)

Myslím, že většina hodnotitelů tady je jako paní Synková v roli babičky (pozor drobný spoiler) s jejím: "A co jsem jako měla chápat??". Ano, ten film je o atmosféře, která je perfektně a do nemenšího detailu vystavěná včetně typických a všem známých zvuků jednotlivých prostředí - motorová pila, vrtání, cinkot tramvaje, vše nenásilně proložené nostalgickou hudbou 70. a 80. let linoucí se ze starého gramofonu. Ale to ještě není všechno: na tomto pozadí se odehrává drama, místy úsměvné, ale rozhodně drama, tří generací jedné rodiny s postavami, které jsou psychologicky propracované a mají na míle daleko k pouhým karikaturám. Ty jsou navíc perfektně zahrané (a zrežírované), kdy často hercům k tomu správnému dojmu stačí jen drobné gesto či pohled. Svým úsporným civilním hereckým projevem válí hlavně David Vávra, bravurní je i Václav Kopta v roli jeho soka z mládí. Všechno doplňuje plejáda hlášek a drobných gagů. Abych to zakončil: pro mě jde o jeden z nejlepších českých filmů vůbec.

Jak si nepodělat život - Nonstop lahůdky (2019) (epizoda)

Zatím těžko nacházím slova - takovou pecku bych opravdu nečekal, i když už minulý díl série byl dobrý. Skvělý scénář, pointa, dialogy, vývoj postav...všichni herci ve svých rolích výborní. Hodně lidí se v tom myslím poznalo. Nejlepší Hřebejkův film...o parník! Je to však především zásluha autora scénáře a také režiséra Tomáše Pavlíčka, který umí napsat ikonické scény jako třeba tu u pumpy, které se divákovi vryjí hluboko do paměti. Téma tápajících a hledajících lidských bytostí (což je koneckonců snad každý z nás) umí vyjádřit brilantně se skutečným porozuměním. To stejné se mu podařilo i v jeho Chatě na prodej natočené rok před touto lahůdkou.

Rebelové (2001)

Nevím, co (špatného) na tom kdo vidí. V daném žánru výborně natočený film, dobře napsaný a pečlivě zrežírovaný. Rebelové jsou v dobrém smyslu oddychovka, tedy nijak hlubokomyslný, přesto kvalitně natočený film nepostrádající humor, napětí, ani romantiku, který je svou energií schopný diváka opravdu zaujmout. Není tak moc porevolučních filmů, o kterých se dá říci něco podobného.

MOST! - Epizoda 8 (2019) (epizoda)

Zdařilé finále. Přes vážnější notu, nebo možná právě díky ní, nejlepší díl.

MOST! - Epizoda 3 (2019) (epizoda)

Chvílemi to mělo až takový skoro tarantinovský náboj..:-)

Vratné lahve (2007)

Napadá mě jen, co bude, až Svěrák nebude...

Adam všechno zkazí (2015) (seriál)

Skepse a humor se výborně doplňují a tento pořad toho využívá. Jsem z toho celkem nadšený, protože krom toho, že je to vtipné, rozvíjí to právě skeptické (kritické) myšlení, které dnes většině lidí schází.

Případy 1. oddělení (2014) (seriál)

Je to opravdu dobrý seriál a možná dokonce čím dál lepší. A přitom stačilo tak málo - zalidnit obrazovku uvěřitelnými charaktery, což se ovšem žádnému jinému českému seriálu (nejen v žánru krimi) z poslední doby ne a ne podařit. Snad jsou Případy 1. oddělení předvojem pro další podobné počiny.