Halloween (2018)

Prvý Halloween a dve jeho pokračovania (II. a H20) patrili v mojom detstve k tomu čo som najviac na tomto žánri miloval. Je asi jasné ako som sa tešil... Napokon mám však veľmi zmiešané pocity. Áno, odsýpa to parádne, kamerové kúzla a pocta originálu sú skvelé, hudba taktiež. Ale ten scenár občas zabolí. Postavy často konajú príliš hlúpo a protikladne k tomu čo hovoria ( o niektorých dialógoch pomlčím) a niekedy to proste nejde zbaštit. Jamie Lee by som uvítal na plátne viac... Od Shape-a som však čakal trochu viac. Tento Halloween totiž nie je ani avízovanou charakterovou štúdiou PTSD a ani atmosférickým či nebodaj strašidelným filmom. Je to hlavne fan service film. Potešiť však potešilo.

Carol (2015)

Nádherný, magický film založený na pohľadoch a emóciách ústrednej dvojice. Film, ktorý nie je o lesbickej láske, ale o láske ako takej. O tom čo prináša, čo s nami robí. Úžasná nedynamická a hlavne ne-melodramatická, ale pomaly a s citom budovaná réžia. A tá hudba! Príklad dokonalého filmu, ktorý formou nemá šancu zostarnúť. Nádhera!

Comet (2014)

malý klenot, ktorý donúti prejsť zákutím vlastných spomienok na lásku.

3096 dní: Příběh Nataschi Kampuschové (2013)

Zlý film, ktorý absenciu akéhokoľvek napätia či gradácie ospravedlňuje tým, že sa jedná o skutočný príbeh. Strata času. Rozhovory s Nataschou či dokument sú lepšou investíciou.

Ismaelovy přízraky (2017) odpad!

Nie, nie a nie. Ohavný onanický bulšit, ktorý pôsobí ako improvizovaná stupidita, z ktorej v strižni nebolo čo urobiť. Charlotte super ako vždy. Tomuto sa vyhnite oblúkom, aj keby ste mali free lístky - čas je cennejší.

Cukrář (2017)

Bál som sa. A dostal som do držky. Avšak v tom najlepšom. Film sa nikdy nedostáva do prvoplánového emocionálneho vydierania, naopak necháva vzduch čistý a pomalé oťukávanie hlavných postáv vrství v elegantných kompozíciách a silnom herectve. Jediné čo by som dokázal vytknúť bol nezvládnutý záver (sekol by som to dobrých päť scén pred ním). Tu, že ide o režijný debut? Skvelý zážitok, kde som ani na chvíľu nezapochyboval o motiváciách hlavných hrdinov. Sarah Adler je úžasná!

Anihilace (2018)

Hypnotické, nákazlivé a pedantne režírované. Nastavené pre diváka, ktorý je ochotný vyplniť si to vlastným strachom a emóciami. To, že to experti na CSFD nechápu ma neprekvapuje. Obrovský zážitok.

Tomb Raider (2018)

Pomalé, miestami až nudné nič. Film nemá vlastnú identitu. Všetko sa prevára z iných (a výrazne lepších filmov). Nie je to nevyhnutne zlé, ale absencia akéhokoľvek napätia, nevydarená hudba a Alicia (ktorá si to užíva, ale ja ju ako Laru Croft vnímať napriek jej kvalitám nedokážem) mi na zážitku nepridávajú. To, že scenár kombinuje zápletku posledných dvoch videohier tiež zamrzí ( v hrách bol dej šťavnatejší. Toto bude v US kinách jeden z najväčších prúserov roka... BTW len na CSFD môže mať takýto film vyššie hodnotenia ako Annihilation. Československá mentalita je mimo.