Útěk do divočiny (2007)

mne sympatický Emile Hirsch v role človeka ktorý sa rozhodne zmeniť svoj život a no ešte väčšmi ho zmení mnohým iným okolo seba. v skutku krásny, dojemný road movie film ku ktorému som sa dostal ako slepé kura k zrnu, no po ktorého skončení som nadmieru spokojný, hlavne akým spôsobom je tento film zostrihaný je už cez film veľmi príjemné nerušivé a na veľmi vysokej úrovni(o čom svedčí aj oscarová nominácia), PS: veľmi sa teším na Jenu Malone v jej ďalších filmoch, hoci v tomto filme je častejšie počuť ako vidieť, tak aj tak v ňom hrala významnú rolu ktorá značne ovplyvnila z môjho pohľadu tento film

Dvanáct rozhněvaných mužů (1957)

uau. čo dodať...? film ktorého dej sa odohráva len v jedinej miestnosti no aj napriek tomu prináša všetko čo má mať výborný film. základom je skvelý scenár, obsadenie porotcov na čele s Henrym Fondom(aj jeho biely oblek symbolizujúci rolu jediného "spasiteľa" medzi supmi),a zrežírovanie tohto komorného príbehu o moci ktorú majú ľudia v rukách no zaobchádzajú s ňou bezohľadne, hľadiac len na vlastné dobro, vlastný úžitok, o bagatelizovaní významu ľudského života, predsudkoch, uponáhľanosti...je toho veľa čomu nás môže tento film naučiť poukázaním na to, čo robíme nesprávne a preto má tento film v mojich očiach výnimočné miesto

Četa (1986)

nezmyselnosť vojny nám tu Oliver Stone servíruje v jej plnej "kráse", zobrazenej cez ľudské utrpenie, strach, beznádej, odpor, hnus ktoré cíti Stone a dáva nám ich možnosť spoznať. ukazuje prehodnotenie hodnôt cez postavu Ch. Sheena a jeho ideálov a napokon skutočnej reality čím v skutočnosti vojna je. výborný film ako celok ktorý vás dostane svojím fantastickým zvukom a kamerou ktorou sa Stonou prerýva vietnamskou džungľou a vďaka ktorej priam na vlastnej koži môže človek cítiť útrapy vojakov v tomto vojnovou konflikte. Sheen ktorý ma prvý krát presvedčil že skutočne vie hrať a takú nenávisť akú vo mne vyvolal Berenger stvárnením svojej postavy som už dlho nezažil. najlepší vojnový film

Volání o pomoc (2007)

film o sile priateľstva a snahe pomáhať si navzájom v podaní Dona Cheadla a Adama Sendlera ktorí tiahnu celý tento (do značnej miery komorný) film vlastnými silami a darí sa im to nad očakávania. výkon môjho obľúbenca Dona, s jeho nesmiernou charizmou v každom zábere bez väčšieho snaženia, ma neprekvapil no to, že Sendlera budem v tejto snímke považovať za toho (hoci o chlp) lepšieho som nečakal ani vo sne. 11. september poňatý z pre mňa doteraz (bez zhliadnutia United 93) z najlepšieho a emocionálne najsilnejšieho uhla.

O myších a lidech (1992)

Gary Sinise má aj v tomto filme(síce časovo predchádzajúcom) svoho "Foresta", Malkovich rovnako ako Hanks hrá svojho hlupáčika excelentne, precítene, realisticky a Gary rovnako v ničom nezaostáva a pod jeho réžiou sa dostáva Steinbeckova novela na filmové plátna v podobe krásneho diela. filmom sa nesie zákaladný motív vyslobodienia, vyslobodenia z útrap, neslobody, obmedzovania, rovnako ako nám ho ponúka autor lietrárneho diela na papiery, ktoré sa podarilo režisérovi týmto výtvorom priblížiť aj fimovým divákom. film ktorý ma chytil za srdce

Frajer Luke (1967)

malý Shawshank čo sa týka veľkosti väzenia, no rovnako úžasný čo do kvality filmov Darabonta a Rosenberga...staré filmy vo mne vzbudzovali obavy z aktuálnosti ich odkazu aj pre dnešnú dobu, no čím ďalej tým viac si uvedomujem že tieto obavy sú úplne bezpredmetné. fantastický Paul Newman ktorý sa stáva mojím obľúbencom odohral svojho "frajera" majstrovsky, vďaka nemu dokonale rozumiete a viete sa vcítiť do pocitov hlavného hrdinu, no rovnako aj G. Kennedy jeho "parťáka" stvárnil bravúrne. film ktorý vás pobaví, dojme, ukáže vám krásu ľudského života a radosť z neho aj v drobnostiach ktoré si človek uvedomí a užíva si ich až v istých momentoch, ukáže nezlomnosť vôle človeka a to že niečo človeku nemôže byť ukradnuté ani vzatím slobody,film ktorý vás chytí za srdce svojou ľudskosťou. proste krása

Marie Antoinetta (2006)

Pop star 18. storočia a jej príbeh zachytený týmto filmom Sofie Coppoly. Príbeh mladého dievčaťa prichádzajúceho z Rakúska aby sa vo Francúzsku stala ženou a kráľovnou. Neuveriteľne kvalitne natočený film v ktorom ma réžia Sofie skutočne dostala. Film ktorý sa až na malé odchýlky drží skutočného života Márie Antoinetty a do istej miery príliš idealizuje a stavia na piedestál, je aj napriek uvedomeniu si týchto účelových aspektov skutočnou lahôdkou ktorá nepôsobí na diváka násilne. Možno by mu síce neuškodilo v určitých pasážach hlavne prvej časti filmu trochu zostrihať a v druhej naopak odstrániť prílišnú skratkovitosť no v celku ak sa odosobním od skutočnosti je tento film vynikajúci. Skvelá kombinácia hudobných motívov a ich striedanie od situácie na filmovom plátne, doplnená krásnymi kostýmami a prostredím. Hoci vo filme nie je množstvo dialógov, Sofia Coppola nám predostiera tento životný osud cez pocity a emócie ktoré sa zračia na tvárach a v konaní hlavých postáv a darí sa jej to majstrovsky. Kirsten Dunst bola v skutku geniálnou voľbou pre obsadenie hlavnej hrdinky a majstrovsky sa dokáže vcítiť do svojej postavy a „predať“ ju tak aby sme ju milovali takú aká bola. Film pre mňa vo všetkých smeroch úžasný...

Butch Cassidy a Sundance Kid (1969)

skvelý western! skvelí, navzájom sa dopĺňajúci herci(tento film bol pre mňa jednou z prvých možností zhliadnuť duo N+R no už sa neviem dočkať na ďalšie filmy, na ktorých obaja participovali) u ktorých sa dá 100 percentne hovoriť o dokonalej chémii pred kamerou, skvelá réžia opierajúca sa o skvelý scenár a dokonale vybrúsené dialógy hlavne medzi Butchom a Sundancom(neviem kedy som sa tak dobre naposledy z chuti zasmial na takto kvalitnom filme, ktorý v sebe skrýva neuveriteľne veľa "hlášok" ktoré by ste čakali skôr vo výbornej komédii, no ony dokonale zapadnú do tohto nevšedného westernu a práve vďaka nim má toto dielo svoju neopakovateľnú atmosféru). záverečná scéna je klasikou samou o sebe, Hill-klobúk dole...TOP WESTERN. ten kto ich neobľubuje (nie sú ani mojou šálkou kávy) nech si okamžite pozrie Butcha Cassidyho a Sundance Kida a hneď prestane hádzať všetky do jedného vreca

Transformers (2007)

skutočný akčný "náter" ako sa patrí. Bay tu opäť ponúka to čo sa širokým masám páči a zaberá na nich a má to stále skvelú úroveň. Bay sa tu dokonale ukojil pri všetkých vizuálnych efektoch ku ktorým pridáva perfektný zvuk a hudbu, v kombinácii s LeBeoufom neskutočne sexi Megan Fox, nejakou tou intergalaktickou strieľačkou a záchranou sveta ako čerešničkou na torte sú Transformers perfektnou zábavou ktorú vrele odporúčam

Memento (2000)

to najlepšie, čo v rámci tohto žánru vzniklo, vynikajúci scenár a Nolanova réžia. skutočná zamotaná lahôdka