Star Trek: Discovery (2017) (seriál)

Nemôžem si pomôcť, ale pre mňa je to len lepšia inscenácia. Niektoré časti fajn, iné vyslovene slabé a chýba mi kontext, ktorý by tomu všetkému dal nejaký väčší zmysel.

Ježek Sonic (2020)

Je to taká roztomilá blbosť, že by som nemala to srdce dať menej ako tri ale ani súdnosti dať viac :))

Zodiac (2007)

Film, pri ktorom si vychutnáte samotné rozprávanie. Náročný a realistický. Pre niekoho práve preto nie úplne stráviteľný, ale pre mňa veľmi zaujímavý. A mimochodom, takto má vyzerať flmová hudba!

Bosé nohy v parku (1967)

Minimalistická komédia, ktorá si v tom najlepšom zmysle slova vystačí s dôvtipným scenárom, výbornými hercami a skutočne rozkošnou neodolateľnou Jane Fonda. Musím uznať, že ona pre mňa ťahala celý film, hoci Robert Redford bol zas neodolateľne pekný a upjatý a už asi ani netreba veľa dodať. Veľmi milá záležitosť.

Rodinné sídlo (2017) (seriál)

Rodinné sídlo, hoci na prvý pohľad vyzerá ako austenovská vzťahová romanca, je v skutočnosti dosť realistickým až krutým obrazom anglickej spoločnosti na prelome 19. a 20. storočia. Čaro tejto štvordielnej adaptácie spočíva v detailoch, ktoré som si uvedomila až postupne a o to viac ma fascinujú. Napríklad scéna so zámenou klobúkov hraničí s genialitou. Ide na prvý pohľad o bežnú situáciu, avšak v kontexte príbehu je takmer dokonalou: v načasovaní, hereckých výkonoch a v psychológii. Nie, táto adaptácia nebude mať veľký ohlas, pretože si vyžaduje veľké sústredenie a diváka, ktorý tieto detaily zapadajúce do celku dokáže oceniť. Nie je to romantická oddychovka, ani tragédia antických rozmerov, je to úžasná štúdia ľudských charakterov v ich bežných a jedinečných životoch.

Kytice (2000)

Niektoré filmy musím chtiac nechtiac prehodnotiť, keď ich vidím po rokoch. Naozaj mimoriadne odlišným spôsobom som vnímala Kyticu pred dvadsiatimi rokmi.. Mojich päť hviezd by som rozhodne ponechala jedine epizóde "Svatební košile" predovšetkým za perfektné herecké stvárnenie a skutočne krásnu hororovú atmosféru. Celkom pútavo je tiež riešený "Vodník". Žiaľ, ostatné básne sa nepodarilo spracovať rovnako pôsobivo, dokonca by som povedala, že po Svatební košili ide film dramaturgicky strmhlav nadol. Nemôžem ani zdieľať nadšenie z hudby, ktorá mi pripadá veľmi nevyrovnaná, niekedy výborná, inokedy veľmi gýčovitá. Takže ostanem radšej pri knihe.. :)

Návrat na Brideshead (2008)

Problém tohto filmu ani tak nespočíva v hereckých výkonoch či réžii. Problémom je preniesť do filmového priestoru tak ťažkú problematiku katolíckej spirituality, ktorú si autor predlohy zvolil za svoju "hlavnú postavu", aby nevyznela teatrálne alebo falošne. Na jednej strane tu máme zbožnosť matky, ktorá je vo svojich prejavoch veľkorysá a vystavená na obdiv, zatiaľ čo vo vnútri je bezobsažná. Na strane druhej zbožnosť dcéry, ktorá je navonok udusená a takmer popieraná, ale zato vnútorne silná. Tak silná, že hlavná hrdinka si zvolí svetom nepochopenú cnosť namiesto svetom ospevovanej lásky. Je takmer nemožné ukázať tieto intímne stránky viery vo filmovom príbehu. Filmu sa to ani nepodarilo, to by ho musel mať v rukách zrejme niekto, kto s danou látkou dokáže pracovať dôslednejšie..

Rebeka (2020)

Nemyslím si, že Rebecca dopadla tak zle.. Lily James sa zhostila hlavnej úlohy veľmi sympaticky, dobre sa pozerá na ňu aj na Armieho Hammera, nehovoriac o nádherných lokalitách, v ktorých sa pohybujú. Kristin Scott Thomas je skvelá, až fyzicky nepríjemne démonická a príbeh príjemne odsýpa, hoci mohol byť oveľa dramatickejšie postavený. Ťažko povedať, či niektoré pre mňa nelogické ľudské reakcie, ktorých sme svedkami, vyplývajú z knižnej predlohy, keďže, priznám sa, knihu som nečítala. Na nedeľné odpoludnie celkom príjemná oddychová záležitosť. 3,5 *.

Ve stínu věží: Stuyvesantská střední 11. září (2019) (TV film)

Škoda, že bol film taký krátky a nešiel ešte viac do hĺbky. Ale jeho perspektíva bola pre mňa veľmi zaujímavá, lebo vychádzala z osobnej skúsenosti mladých ľudí, ktorí videli na vlastné oči strašné divadlo odohrávajúce sa pár blokov od nich. Tá spolupatričnosť, ktorá sa zrodila medzi nimi po 11. septembri, by mala byť pre nás veľkým príkladom. Odporúčam tento film najmä mladým.