Co je nového, kotě? (1966)

Tedy Woody, toto dílo jsem zcela nepobral a možná si to myslel dobře, ale já se ztrácel a nechápal oč Ti jde a neměl z toho takovou radost jako Ty... Promiň.

Nepijte vodu (1994) (TV film)

Brilantní konverzační komedie, které krásně zapadá do Woodyho světa a může se srovnávat s Woodyho filmy pro kina. Velmi jsem se bavil a jsem rád, že mohu oslavovat společně s manželi Hollanderovými svatbu jejich dcery na ambasádě v Praze... :-)

Vicky Cristina Barcelona (2008)

Woodyho velmi letní film, který nejvíce fascinuje pečlivě vybranými herci a jejich uhrančivými výkony. Penélope Cruz je okouzlující a divoká, všechny postavy spojuje a zároveň rozděluje, zasahuje do několika životů najednou a nikdy nenajde pokoje. Možná chtěl Woody Allen tímto filmem říci, jak je láska nejednoznačná a unikavá, možná chtěl jen vyprávět životní příběh malíře, který hledá koření života a pojítko ke svému bývalému svazku s neuchopitelnou ženou, která ho přitahuje a zároveň odpuzuje, právě proto s ní musí jakýmkoli způsobem být a nemůže na ni zapomenout. Ale dílo můžeme uchopit i jinak: život je už takový, co má být? Vztahy se rozpadají a dávají opět dohromady, lásky pláčou, lásky se smějí, život je paradoxní, my život žijeme v radosti i v trápení a Woody se na něj divá a dokáže mu dát krásný filmový tvar, teď byl ten tvar velice žhavě španělský, příště bude přísně britský a jindy zase umělecky francouzský. Tak to má být.

Nadaný žák (1998)

Ve vypjatých chvílích života se stává, že člověk je strháván k činu jiným člověkem a stává se, že člověk člověku předá zlo. V tom okamžiku zasáhne Bůh a vše se ubírá v jeho šlépějích. Mám z tohoto filmu tento pocit. Nadaný žák převezme to zlé ze svého učitele a učitel ukončí svoji pozemskou cestu a žák má na výběr: zlo či dobro? Jak se rozhodne? Chce být takový, jaký je jeho učitel? Odolá pokušení? Tento film má neurčitý a otevřený závěr a v tom je jeho síla. Mnou obdivovaný tvůrce natočil skvost: o dobru a zlu, o odvaze a zbabělosti, o životě a smrti a za to ze srdce děkuji. ... Po druhém shlédnutí vše třikrát podtrhuji!

Tajemná vražda na Manhattanu (1993)

Velice zajímavý Woody Allen v bláznivě absurdní krimi komedie, úžasné propojení Woodyho humoru a kriminálního dramatu. Diane Keaton má moc krásnou roli, které ji neuvěřitelně dobře sedí a připomněla mi Annie Hall, kterou mám tak rád. Film mě bavil, i když v některých pasážích trošku nudí, ale vše napraví úžasný závěr, hlavně přestřelka u zrcadel v závěru filmu. Moc pěkně vymyšlené. :-)

Užívej si, co to jde (2009)

Tak nevím, co si o tomto Woodyho díle myslet? Chce od nás, abychom sledovali proud negativního myšlení a názorů celých 90 minut, které se v posledních dvou minutách změní v happy end? Máme být opravdu rádi za Borise a jeho nenávist k lásce a životu? Jsem zklamán a zároveň pobaven, jsem v rozpacích a oslavuji s hlavními postavami Nový rok a tudíž oslavuji vítězství tvůrce, který nás dostal do úzkých, aby nás poté ze slepé uličky zase vyvedl? Všechny tyto rozpory se propojí a vznikne z nich průměrné hodnocení! Je mi líto, Woody.

Povídky z New Yorku (1989)

Woody Allen je jednička a jeho povídka je nejlepší: kdo by neměl noční můry z matky velké jako New York. :-)