• Pohádka

Král sokolů (2000)

Ty dvě hvězdy jsem dal především za (čtrnáctiletého?) Tomáše, chlapce jako pannu, co zastínil i krásnou princeznu Kláru. A za šéfování Vorlíčka svým šarmem a umem vytvořil neuvěřitelnou historii o zvířátkách a lidech.

Zatracená práce (2021)

Téměř dramatický příběh, zcela zanedbatelné skupinky (jak ostatně přiznává hlavní hrdinka) nepřátel ruské vlády. Oslava téhle dvouset-tisíciny ruského národa dala bezesporu Britsko-Německým dokumentaristům fušku a za to dávám jednu hvězdu. Televize DOST získala šedesát tisíc abonentů, což je na ruské poměry tak jeden moskevský blok domů a uplést z toho ho*na bič, se prostě nemohlo podařit. Asi něco jako když komančové udělali kdysi z Magora Jirouse mediální mezinárodní hvězdu českého odboje.

Lidi krve (2021)

Dvě snad jen za ty dvě s holýma kozama. Jinak nevím, co se těm diskutujícím na tom líbilo. Snad jen to, že to je ART a když tomu nerozumím, tak je to správný a skutečný Art.

Jánošík - Pravdivá historie (2009)

Na filmu mne především fascinuje název - "Pravdivá historie ..." . I když co čekat od Agnieszky Holland. Už od Hořícího keře filmy jak z Ameriky ve stylu Váka bohů či Thor. Co si nevymyslí, dovymyslí za ni jiní. Takže všechny ty dva body leda za krásné Tatry (pokud to Tatry byly a Agnieszka je nenechala na krásno jen namalovat).  Podivnou směsici nářečí, počínaje moravskou češtinou krásného Juraje, přes ty další škoda slov. A já trouba na to šel málem do kina (i když tam by ta příroda a panoráma , možná přidala u mne ještě třetí rudou hvězdu).

Smrtihlav (2017)

Dvě hvězdičky jsou příliš, ačkoli takový Američan by dal sedm, dávám jednu. Další komentář snad ani není nutný. Ti dvouhvězdičkáři to říkají za mne. Jen nemohu najít způsob, jak na té inovované stránce tu hvězdičku vložit.

Dabing Street - Ženské zbraně (2018) (epizoda)

Dabing street je na poměry ČT něco naprosto neskutečného. Podobně jako Čtvrtá hvězda. Hledat tady nějaké mouchy, může leda trouba. Je to tak krásná krávovina, že řešit jestli má Tereza pihu jinde než na obočí, nebo pravou botu na levé noze a naopak je fakt malichernost. Četl jsem tu ty obligátní blafy našich ÁRTařů, o kolik to mohlo být lepší a že nebyl využit potenciál všech herců. To nebývá nikdy. Lepší to být mohlo. Ne na ČT. A nikdo není dokonalý. A ČÍM BY TO BYLO LEPŠÍ tím by nejspíš byla menší sranda. Dávám jen čtyři, protože scény se zaseklým tlusťochem ve dveřích, byly víc než trapné. Skoro nechutné.

Útok v Salisbury (2020) (seriál)

Britové oné bajce dali správný komediální nádech. Asi je to tím že tam dodali ten lidský rozměr. Ti co rozšířili onen smrtelně jedovatý Novičok z kliky bytu přežili díky geniálním lékařům okresní nemocnice a představitelům obce, ale běda těm kdo se jich dotkli jen pohledem. A to klidně i bez specialistů Bodyho a Doyla z Mi5, z podobného britského seriálu. Mezi námi i kdyby to nepodali jako rekonstrukci Bajky ze Salisburry, jako sci-fi by to bylo slaboučké už jen kvůli tomu Novičoku o kterém všichni ví, co způsobuje. To by tam museli dát neznámý jed, nebo virus. Nejkrásnější byly hlášky o tom, že tohle je stopa jedu, hned vedle to už není jed.

Národní třída (2019)

Proboha, co to bylo? Leckdo by asi napsal "Sra*ka o Vandamovi, rváči z pražského sídliště". No o tom rvaní se tam skoro celý film jen hovořilo a taková slova navíc nemusím. Mně spíš připadal jako vypatlanec a proč se o takových troskách točí filmy fakt nechápu. On ten Vandam je vlastně v jádru duše sympatický, něžný dobrák. Díky Čermákovi. Dlouho jsem tápal kdo to hraje tu Lucku. Až teprve pohled na její poprsí v oné dojemné postelové scénce poplatné českým filmům mi pomohl.

Krajina ve stínu (2020)

Film byl černobílý, ne že by mi ten fakt vadil, ale on byl takový skrz naskrz. Nechápu proč se po třiceti (možná i 80lety) vracíme ke komunistickým agitkám naruby. Fakt mne vracejí do doby hrdinných Němců, vesničanů (postrádal jsem jen hrdinné Rusy), z filmů let padesátých. Ano stalo se. To je moje hodnocení a víc k tomu? Zdá se mi, že takoví se dnes přemnožili. Kdopak dnes řekne neblbněte lidi, vždyť jsme sousedé? Stejně jde o parafrázi dávného Haškova Švejka - Co blbnete, vždyť jsou tady lidi! A co podobných agitek se dnes rojí a vydávají za ART. Přeslavná Agnieszka Holland by o tom mohla pořádat semináře. A tyhle - jó to byly kruté časy, mi začínají připadat spíš směšné.

Šarlatán (2020)

Je možné o takovém člověku natočit špatný film? Agnieszka to dokáže. Ta si své fabulace neodepře, i kdyby šlo třeba jen o frontu na toaleŤák. Počítám, že líp by to natočil asi i Arichtejev. A kdyby byla ještě v módě (jako jednoho času za komančů) ta předmluva, kdy nám vysvětlili oč ve filmu jde (člověk pak přemýšlel, jestli je nutné ještě dál sedět hodinu dvě, když už všechno ví), tak by asi mohlo být kratičké. Natočit životopis, ve kterém nesedí ani kostýmy, natož děj, je specialita režisérky Holland. Scénář nemohu hodnotit, nečetl jsem ho. Herci? Podle českých Lvů byli všichni genitální. Mám dojem že dokonce i ti gayové. Hledám spíš kde je důvod renovace těchhle agitek z let padesátých (a že se jich vyrojilo). Stojí to umělcům za to, přesvědčit těch pár (jak se dnes traduje) seniorů co se jim dnes režim nelíbí, vložit kvůli tomu do toho tolik energie a milionů? Nebo spíš pozvednout dnešní netečnou mládež k velkým myšlenkám tehdejších svazáků?