Dokonalý pacient (2019)

Zúfalá snaha získať divákov viedla distributéra k tomu, aby tento film naprosto klamlivo označil nálepkou "Thriller / Krimi". Krátkozraké rozhodnutie vedie ku sklamaniu a nedôvere voči Film Europe, čo je škoda, lebo distributérov, ktorí privážajú kvalitné európske filmy, nie je u nás veľa. Dokonalý pacient je slušná psychologická dráma s prvkami drámy novinárskej, nemá kriminálnu zápletku ani žánrové znaky thrilleru.

Důvěrný nepřítel (2018) odpad!

Ten film - okrem toho, že vykráda Simpsonovcov - je taký blbý a zle napísaný, zahraný, sfilmovaný aj postrihaný, že na vysokom hodnotení (aktuálne 54) sa zreteľne odráža, ako naši producenti a distributéri dokážu manipulovať hodnoteniami na CSFD cez fejkové profily. Druhá možnosť je, že ľudstvo blbne rýchlejšie, ako sme si mysleli...

Everest (2015)

Everest, ktorý otvoril tohtoročný benátsky festival, je viac vizuálna atrakcia, ponúkajúca divákovi silný vizuálny zážitok, bezprostredné vtiahnutie do dramatického deja na najvyššej hore sveta, menej už originálna zábava, tobôž umelecky ambiciózna výpoveď. Režisér priznal, že chcel „ponúknuť divákom najautentickejší možný zážitok, zobrať ich na vrchol Everestu a ukázať im hory, ako ich ešte nepoznali – a to všetko spolu so zaujímavými postavami, podrobne vykreslenými vzťahmi a silným filmovým príbehom.“ To prvé sa mu podarilo. Obraz pôsobí pravdivo, presvedčivo a sugestívne. Veľkofilmový príbeh v podaní hollywoodskych hviezd mu však vôbec nesvedčí, ba je voči nemu v kontraste a uberá mu na presvedčivosti. Postavy nevyznievajú sympaticky a nevzbudzujú súcit či záujem. Film spája aktuálne obrazové možnosti modernej filmovej techniky so staromódne poňatými postavami, neinovatívnym ťažkopádnym rozprávaním a otrepaným príbehom.

Ex Machina (2014)

Sci-fi rozprávka o tom, ako robotická Líza Doolittleová obabrala profesora Higginsa aj plukovníka Pickeringa. Shawov Pygmalion, ako by ho napísal Čapek, keby žil v 21. storočí. Ženy sú rovnaké bez ohľadu na to, či ich stvoril Boh, darwinizmus alebo Nathan Bateman: idú si svoje, nikdy netušíte čo si myslia, neváhajú vás obetovať - a vám sa to ešte aj bude páčiť, lebo si nahovárate, že láska.

Hodný dinosaurus (2015)

Pri nakrúcaní sa čosi škaredo pokazilo, nasledoval vyhadzov scenáristu a režiséra, prepisovanie, "vylepšovanie" preobsadzovanie hlasov. Výsledok je smutný. Cez tuctový príbeh so zle animovaným a hlúpo výtvarne riešeným hrdinom presvitajú momenty naznačujúce, že pôvodný (nerealizovaný) projekt mal vysoké ambície a krásne kráčal za ich naplnením. Výsledok je smutnou a nevyváženou zmesou rôznorodých foriem, príbehov, výtvarných koncepcií, animátorských rukopisov i myšlienkových posolstiev. Všetko prebíja zúfalá snaha zachrániť z miliónových investícií čo sa dá. Nie, toto mal radšej Pixar odpískať ako stratu a nepúšťať do kín...

Hurá na fotbal (2013)

Čím pestrofarebnejšie a naleštenejšie na povrchu, tým prázdnejšie vo vnútri. Oživené hračky v štýle Toy Story, lenže napokon bez zmysluplného odôvodnenia. Zloduch, kráska a outsider. Dynamický začiatok aj koniec, medzi tým bezradnosť a nuda odnikiaľ nikam. Fajn, takže už aj Latinoameričania vedia robiť digitálne animáky ako Belgičania, Španieli, Juhoafričania, Juhokórejci, Rusi, Česi a Indonézania. Ešte tak vedieť o čom a ako to porozprávať...

Jurský svět (2015)

Iste, v IMAXE je to skvelá zábava bez hluchých miest, ale tento film je tak trochu ako jeho hlavný hrdina: v génoch má okrem Jurského parku aj Godzillu, Indiana Jonesa, vojnové filmy, videohry a fúru kadečoho iného. Mutant, ktorý musí byť väčší a zubatejší, aby zaujal znudené publikum. Uznávam, darí sa mu to. Ale všetkých, ktorí mu dávajú plný počet hviezdičiek, by som sa rád opýtal, čo prináša nového, prelomového, revolučného?

Když zvířata sní (2014)

Metafora dospievania? Možno. Pochmúrna severská balada o nešťastnej láske? Snáď. Kamerové cvičenie na tému šerosvit? Pravdepodobne. Ale horor? V žiadnom prípade!

Koza (2015)

To, čo začal pred dvomi rokmi Danis Tanović Epizódou zo života zberača železa, vybrúsil Ostrochovský takmer do dokonalosti. Super, len škoda, že sa uspokojil s epigonstvom a nepokúsil sa radšej o niečo originálne.

Králíček Jojo (2019)

Pôvodne som dal tri hviezdy, ale keď som si prečítal tuto nižšie tú verbálnu diarrheu, musím zvýšiť na päť!