the_weaver

okres Praha

1 bod

<< předchozí 1 2 3 4 6 9 11
    • 20.7.2018  00:06

Znovupoužiteľná raketa à la Krtek alebo Ako Elon Musk na revolúciu letov do vesmíru prišiel

• 18.7.2018  20:57

Asi každý mal takého namachrovaného spolužiaka či kolegu, čo sa nevedel na seba vynadívať v zrkadle, všade sa pchal a ku všetkému sa s namyslenou grimasou vyjadroval, že to dokáže vyriešiť ľavou zadnou. A keď prišlo na lámanie chleba, tak mal viac šťastia než rozumu a všetko sa mu nejak prepieklo. Tak taký bol Han Solo za mlada a o ňom je tento film. Našťastie nie len o ňom, sú tam aj postavy s charizmou - hoci i záporáci, ktorým môžete fandiť. Dokonca i robot L3 má neporovnateľne väčšiu charizmu. Na prvý pohľad je to film pre puberťákov, kde každú situáciu vyriešite buď zbesilou streľbou alebo šikovným blufovaním, podľa toho, na čo máte práve náladu a výzbroj. Ani zápletka nie je nijak zapamätaniahodná, film buď ťaží z nostalgických scén (zvlášť s Millenium Falconom) alebo predstavuje nové tváre, ktoré by mohli byť základom pre ďalšie diely série. Najzaujímavejšou scénou preto pre mňa paradoxne bol zvrat, keď záporák vo vedľajšej roli Enfys Nest uprostred vypätej situácie zložil masku a urobil krátky príhovor.

• 25.6.2018  01:49

Krtek kúzelne podľahol kultu automobilizmu.

• 15.4.2018  23:47

Dve postavy z McGeeho pripravovanej fiktívnej detektívky sa zhmotnia do mŕtvol v skutočnom svete. Predmetom vyšetrovania sa tak stáva jeho kniha, v ktorej prostredníctvom postáv nápadne podobných jeho kolegom z NCIS fantazíruje aj o vzťahoch medzi nimi.

• 29.3.2018  08:25

Reportážní konverzační drama - pre hlúpe husičky s nereálnymi očakávaniami od života!↵  Neviem totiž, kto iný by mohol oceniť prepálenú prvoplánovú moralizáciu o tom, ako túžba po rýchlom zbohatnutí vedie len ku krachu a samovražde a ako iba poctivá práca vedie ku šťastiu. Akokoľvek by to aj bola pravda, nie je účinné to podávať tak otrocky doslovne, ako Vávra. Na bláznivej naivite Nataše Gollovej sa síce ešte dá aspoň pobaviť, ale tie zbohatlícke orgie patria medzi vrcholné momenty vávrovsky oslej trápnosti, oproti ktorej sú i perly z Troškových filmov intelektuálnou zábavou. Táto scéna by bola jasným laureátom Maliny z kalenej ocele v kategórii "Zhovaď si svojho buržuja" i na filmovom festivale pracujúcich v družstevnej živočíšnej výrobe.↵  Vávrovi sa ale počíta k dobru, že z továrnika urobil raz aj kladnú postavu - a zase to s ním (tj. ľudomilom a majstrovským detektívom, ktorý vypátra celú minulosť vyvolenej, aby ju argumentami primäl ku vzťahu) trošku prehnal. Takúto postavu už by si netrúfol navrhnúť ani ako vtip o pár rokov neskôr z toho zadku, kam sa komunistom napchal.↵  ↵  Keby som hviezdičky prideľoval za jednotlivé príbehy, tak ako jediný si hviezdičku zaslúži práve príbeh Anny Walterovej a továrnika, konkrétne za civilný výkon Jiřiny Štěpničkovej.

• 3.3.2018  23:03

O mŕtvych len v dobrom↵  Film o samoľúbom tlstom mocibažnom politikovi, ktorý rád fajčí, bez pohárika tvrdého ani nevstane z postele, po bonmot nechodí ďaleko a novinárom dáva najavo, že mu môžu vliezť do zadku. Ukazuje, ako využiť náladu spoločnosti vo svoj prospech a nečakane tak získať vysoký politický post. Keďže film (vďakabohu) nie je o Emanovi, vykresľuje hlavného hrdinu celkom ľudsky a zrejme v lepšom svetle než v skutočnosti (trebárs výstupu v metre som úplne neveril). Napriek tomu je film napínavejší než druhé kolo voľby prezidenta medzi Emanom a Drahošom. Špeciálne scéna, kde Churchill na pokraji kolapsu diktuje reč pre Outer Cabinet bola strhujúcejšia než mnohé akčné scény áčkových thrillerov.↵  Divák neznalý histórie je vo výhode, keďže nevie dopredu, ako sa udalosti vyvinú.

• 21.2.2018  00:12

Nixon ich za zverejnenie kompromitujúcej analýzy vietnamskej vojny poslal na súd a vykázal z Bieleho domu. Urazený Trump ich nepúšťa na tlačovky. Fico im za kritiku jeho vlády neodpovedá na otázky a nazýva ich "špinavé protislovenské prostitútky". Putin dostáva k narodeninám ich hlavy, ak sa príliš vŕtajú v zločinoch jeho vládneho aparátu. Nemajú to vôbec ľahké tí žurnalisti z nezávislých médií. No tento film nie je len o tom. Či len o kauze Pentagon Papers alebo o vzostupe The Post. Je najmä o kľúčovej úlohe novinárov pri kontrole vládnucej moci, vďaka čomu tú moc môžeme vystriedať lepšou. A za takýto počin má Spielberg veľké plus. Jasne, cieľovkou nie sú hihňajúce sa puberťáčky ani nagelovaní frajeri na ojazdenom BMW. Ale žiaden aspoň trochu angažovaný divák sa nemusí báť, že by sa v kine musel od nudy špárať v nose. Rozbeh je možno pomalší, ale napätie filmu nechýba, a nielen Hanks či Streepová, ale všetci hrajú ozaj prirodzene. Áno, Spotlight je ešte lepší. Ale to neuberá na kvalite The Post. Ako reálií neznalý divák som nepochopil niektoré detaily, ale celkový dojem to prakticky nekazí.

• 29.12.2017  00:25

Keby mal tento film podtitul "Oficiálna paródia", tak by som sa divil iba tomu, že na paródiu obsahuje i celkom slušné množstvo nenásilných sociologických zamyslení. Snáď viac než postretne bežného návštevníka multiplexov za celú sezónu.↵  Drobný háčik tkvie v tom, že boli úspešne prebité záplavou parodických gagov počínajúc od primitívnych (streľba žetónmi) cez sebaironické (konverzácia s Huxom, Chewie a porgovia) až po úplne uletené (vyradenie Dreadnoughtu X-wingom) a bizarné (pristátie žehličky). A mňa teda bavili, len neviem, koľko zostáva Hviezdnym vojnám času, než ich všetci prestanú brať vážne, keď si zo seba robia srandu takýmto tempom. Aspoňže vďaka Rey, ktorá miesto dorazenia bezvedomého Kyla utiekla, nám zostáva prinajmenšom jeden diel.

• 25.12.2017  01:28
    Čára (2017)

Ako psíček s mačičkou (p)o hrubej mafii hrubú čiaru robili.↵  Hneď na začiatku do nej vysypali všetky pikantné erotické scény, potom do nej mleli kusisko celkom surovej gangsterky, ktorú spestrili zvyškami dokumentu o CHKO Východné Karpaty. Nakoniec ju zaliali bláznivou balkánskou komédiou, ktorá schová do vrecka aj Kusturicu.↵  Na môj vkus tam ale dali o pár zbytočných vrážd viac (konkrétne starej pani a Jonu) a nechutila mi ani nezmyselná krutosť pri vypočúvaní parťákov - po takom zážitku by som si ja poriadne rozmyslel (aspoň tak dvadsať minút), či zachránim takého bossa pred utopením.↵  Výsledný produkt bol síce z kvalitných slovenských surovín, ale mám pocit, že ani tvorcovia netušili, čo na plátno nakoniec servírovali - či gangsterku na divoko (k nej sa ale nedáva funnyend) alebo kusturičnú kašu (ktorú omylom zaliali krvou).

• 25.11.2017  20:20

Rozina mi dala nečakanú odpoveď na otázku, či boľševická propaganda je neoddeliteľnou súčasťou Vávrovej réžie - ide to aj bez nej a veľmi dobre! Najlepšie to vidieť na tom, že žiadna z množstva postáv nie je jednofarebná - a Otakar to zvládol dokonca bez použitia farebného filmu! Čo je až trochu škoda, pretože na dobu okupácie bol celkom výpravne natočený. A aj herecké výkony trošku predbehli dobu - a čo sa týka výrazu očí, tak až o 70 rokov, pretože každá dôležitejšia postava tu aspoň raz vypúli oči ako Kaliňák, keď sa ho pýtajú, či by pre obchodovanie s miliónovým daňovým podvodníkom nemal odstúpiť z postu ministra vnútra.

• 22.11.2017  21:08
    Miranda (TV seriál) (2009)

Nenechajte sa odradiť prvými dielmi, a druhá a najmä tretia séria sa Vám odvďačia bláznivou zábavou a vydarenými pointami.↵  Aby ste boli úplne v obraze, budete potrebovať anglické titulky či prepisy epizód: https://subsaga.com/bbc/comedy/miranda/

• 22.11.2017  20:40
    Miranda - Série 4 (série) (2014)

Dôstojné ukončenie seriálu pokračujúce v tradícii tretej série.↵  Prepis jednotlivých epizód: https://subsaga.com/bbc/comedy/miranda/specials/

• 22.11.2017  20:39

Ďalšia porozchodová terapia nenásilným a o to zábavnejším britským humorom s využitím všetkého, čo Mirandu robí Mirandou. Bavili jsme se ostocet.

• 22.11.2017  20:38

Trošku šaškovania na úkor vtipu, ale inak výborne zahraté, plné emócií a s napínavým koncom.

• 21.11.2017  22:32

Moje očakávanie, že sa tvorcovia poriadne pozrú na zúbok Barnevernetu, bolo zrejme prehnané - pre cudzincov s minimálnou znalosťou prostredia to je asi nemožné. Miesto toho ide o malú svojpomocnú sondu toho, ako je Barnevernet v Nórsku vnímaný bežnými ľuďmi a čo dobrého a zlého prináša.↵  Oceňujem triezvy prístup bez predsudkov, ale chýbali mi vyjadrenia fundovanejších obhajcov a kritikov Barnevernetu.↵  Celkové vyznenie - Barnevernet koná množstvo dobrých vecí, ale až príliš ľahko môže dôjsť k pochybeniu a zneužitiu možnosti odobrať dieťa - je aj tak znepokojujúce. Z pozoruhodných vyjadrení ma asi najviac dostalo to o malajzijskom kŕmení rukou, ktoré môže prispieť k odobraniu dieťaťa (!)

• 18.11.2017  18:48

Skvele a s ohromným citom zvládnutá romantická línia, ktorú môžu telenovely len nemo závidieť.

• 8.11.2017  09:03

Nolan begins↵  Veľmi presvedčivé pojednanie o tom, kde sa v Bruceovi Wayneovi vzal Batman, ihneď nasledované prvým zápasom Batmana o životy jeho spolumešťanov z Gothamu proti Spolku tieňov (žiaľ, jedná sa o ešte horšiu družinu než tieňová vláda SMERu).↵  Súboj s Ra's al Ghulom je ostrý tréning - pre Batmana i pre Nolana. A to celkom náročný - ale ťažko na cvičisku - ľahko na bojisku (čo ďalšie dva diely do bodky potvrdili).↵  Už na tomto cvičisku je však akcia impozantná a napínavá - misky váh sa nakláňajú každú chvíľu na inú stranu. Obdivuhodné je, že sa pri tom ešte stíha ešte rozoberať otázka kolektívnej viny a reformy skorumpovanej spoločnosti s ohromne prorockými presahmi (napr. Kotleba či SPD ako League of Shadows). Akurát vyvrcholenie zápasu je až moc komiksové, ale tak čo som čakal od filmu s licenciou DC Comics?↵  Naopak poteší, že Nolan to neberie 100% vážne a vie si občas urobiť srandu aj zo svojich postáv.↵  ↵  If you devote yourself to an ideal, then you become something else entirely: legend, Mr. Nolan / Mr. Zimmer.

• 9.7.2017  22:27
    Miranda - Série 3 (série) (2012)

Tretia séria ešte prevyšuje druhú v jej pozitívnych stránkach - má ešte grandióznejšie dejové zvraty a lepšie postavené humorné momenty (vrátane tých plynúcich z úletov a trápnosti), čomu asi pomohlo výraznejšie zapojenie Stevie. Daňou sú významne zvýšené nároky na znalosť angličtiny a anglických reálií, takže cudzinec sa nezaobíde bez anglických titulkov a slovníku a niektoré vtipy ho aj tak minú.↵  Prepis jednotlivých epizód: https://subsaga.com/bbc/comedy/miranda/series-3/

• 9.7.2017  21:15

Dostali jste kopačky? Tato epizoda Vás postaví na nohy!

• 6.7.2017  17:49
    Vinnetou (1963)

Western, ktorý sa vydá plnou parou vpred a už ho nezastaví ani zrážka s poschodovým hostincom.↵  S nezabudnuteľnou hudbou na pozadí tu prestrelka strieda naháňačku, hneď zas oslobodzovanie zajatca, obliehanie nasleduje kanoistika o život.↵  Sympatický greenhorn s ideálmi vládne každej scéne - či už päsťami, pod ktorými banditi padajú ako podťatí, alebo ľsťami v prípadoch, ktoré nevyrieši silou. Tento Chuck Norris Divokého západu sa tak zanietene venuje boju za spravodlivosť, že sa pritom ani nestihne vyznať svojej utajovanej osudovej láske pred jej náhlym odchodom do večných lovíšť. Napriek tomu má viac než dôstojného súpera v osobe Santera, ktorý svojou charizmou zatieni i dona Corleoneho a neúctou k pravidlám i slovenských privatizérov. Jeho desivé posledné sekundy života mi zamlada privodili nejednu divokú nočnú moru.

• 6.7.2017  17:03
    Masaryk (2016)

Kto by to bol povedal, že biografia 70 rokov mŕtveho českého politika môže byť taká dramatická?↵  A to pritom nejde o žiadneho kmotra utekajúceho pred zákonom či zvrhnutého diktátora. Dráma pochádza z vypätej predvojnovej situácie, v ktorej sa Jeník márne pokúša uchrániť Československo pred Hitlerovou nenásytnosťou. Okrem zákulisných hier vysokej politiky tu vidíme najmä Masarykovu oddanosť republike a jeho útrapy z toho ako jeho snahy zlyhávali. Zobrazenie jeho psychických problémov navyše skvele zamotáva zápletku jeho záhadnej smrti.↵  Škoda, že tento film, ktorý dokáže zaujať i nezainteresovaných, si pod sebou píli konár chaotickým skákaním v čase, čo je dosť mätúce pre ľudí, ktorí nepoznajú presný dátum Mníchovskej konferencie, vyhlásenia Slovenského štátu či útoku na Poľsko. Pritom by stačilo len uviesť kontext popisom "XX dní do Mníchovskej konferencie".

• 6.7.2017  00:02

Názov a komentátor predznamenáva vážnu zápletku, ale prvú hodinu si tvorcovia akoby chceli vystreliť z diváka. Trebárs maskovaním natiahnutého drôtu nenápadným ako Sagan na Tour de France alebo Vinnetouovým koňom so zabudovanou navigáciou. Stretnutie s banditmi v stajni bolo číslo ako z cirkusu a na grotesknú potýčku v telegrafnej miestnosti by boli hrdí i Laurel s Hardym. Schopnosti banditov pri streľbe na Vinnetoua boli nápadne podobné Stormtrooperom v prestrelkách s Obi-Wanom. Tí by ho trafili, len keď by sa im sám hodil do strely. Zato Shatterhand asi ovládal umenie teleportácie keďže pri prenasledovaní Vinnetoua sa dokázal i so svojou henryovkou zjaviť presne na tom opustenom brale, kam Vinnetou utekal pred banditmi. Najtragickejší však boli vedúci syndikátu, ktorí hrali do bodky podľa komunistickej šablóny západných imperialistov z päťdesiatych rokov.↵  Po natočení prvej hodiny sa producenti asi spamätali a vtipkárov pri kormidle nahradili skutoční filmári. Od vraždy Mrštného Pantera sa totiž z naivnej komédie šmahom stal mrazivo dobrodružný western, pokiaľ teda práve nehoreli banditom za pätami ohňové efekty, ktoré ozvláštňovali tento diel. Dokonca i scenérie mi prišli ešte krajšie než v prvom dieli.

• 12.6.2017  02:24

Den, kdy emocionálně ucpaná Miranda s vášní vyzná lásku dvěma mužům a zulíbá třetího - inu, jejími slovy: "That's never going to happen."

• 27.5.2017  23:27

Traja poctiví seniori - dobrí kamaráti - zisťujú, že doba je zlá, už ani dôchodky nik negarantuje, ale bez peňazí sa žiť nedá, a tak sa rozhodnú naplniť svoje právo na dôstojnú starobu a zadovážiť si nejak slušné peniaze. Keďže majú bystrého ducha, tak sa neuchýlia k bankovej lúpeži, ale dohodnú sa, že využijú ešte raz svoje slávne mená a radšej len o bankovej lúpeži natočia film. Aj to ešte pomerne komorný, niekde na pomedzí sociálnej a vzťahovej drámy. Takže medzi jeho najzaujímavejšie momenty bude patriť svadobná reč, moralizovanie nad vzťahom spoločnosti k seniorom, dojčenie šteniatka ale predovšetkým alzheimerovské výstupy jedinečného Christophera Lloyda. Pánom hranie samozrejme ešte ide, kamaráti sú to presvedčiví, prekvapivo vyčnieval najmä Alan Arkin, ale žiaden veľký štýl sa nekonal. Je jasné, že nádejní lupiči si z tohto filmu veľa príkladov nevezmú, ale aj tak mi prekážala morálna relativizácia lúpeže v banke tým, že banky vo finančnej kríze predsa obišli omnoho lepšie ako ich dlžníci.

• 6.5.2017  13:42

Dve línie deja - banálny prvý kontakt a nemastný-neslaný boj s Borgami↵  Začať film vesmírnou prestrelkou Hviezdnej flotily s Borgami a po pár rýchlych záberoch mať po nej je trestuhodne premárnená príležitosť. Čakal by som epický súboj ako na začiatku Pomsty Sithov, o ktorom by trekkies rozprávali ešte svojim vnúčatám a miesto toho vidíme len pár výstrelov s výbuchom na konci.↵  Rozum zostáva stáť aj nad tým, že v nej Hviezdna flotila nepoužije svoju najlepšiu loď len preto, že nimi ustanovený veliteľ by mohol byť "zaujatý". To je asi tak vierohodné ako predstava, že Američania by sa rozhodli nezhodiť na Japonsko atómovku len preto, že pilot, ktorý mal mať v ten deň službu, bol zamlada šikanovaný japonským spolužiakom.↵  Borgovia sa ukázali ako ozajstní pôžitkári, keď si vo svojom úli udržujú presný tlak, vlhkosť a teplotu 39,1 °C, ale keď treba, tak bez frfľania a hlavne bez skafandrov makajú v otvorenom vesmíre a v žiari slnka. Chcel by som vedieť, akú značku opaľovacieho krému a štupľov do uší používajú!↵  Pasivita Borgov pri hájení svojich pozícií (napr. pri inštalácii vysielača) je tiež zarážajúca. Aj blbý pes vie, že keď sa niekto blíži k jeho kosti, tak ho treba odohnať skôr než mu tú kosť uchmatne, ale kolektívne mysliaci Borgovia sa snáď domnievali, že Picard im ide na pomoc. BTW, zriadiť si centrálu v miestnosti so zásobníkom žieraviny a pozvať si tam neprispôsobivého protivníka je tiež veľmi duchaplný nápad, ktorý si vyslovene žiada o pokus o vyvrátenie motta "Resistance is futile".↵  Borgovia zjavne z oka vypadli tvorcom filmu, ktorých predstava o výskume a vývoji revolučnej "raketovej" techniky končí pri permanentne ožratom ziskuchtivom sukničkárskom kutilovi v garáži za jeho obľúbenou krčmou, ktorému k dokonalosti chýbal už len v ruke joint alebo pixla s riedidlom. Skvelý idol pre mladé nádeje fyzikálnej vedy v publiku. O NASA/ESA/Roskosmos s mnohomiliardovými rozpočtami zrejme tvorcovia nikdy nepočuli.

• 1.5.2017  23:25

4 v 1: rodinné balenie partnerských drám↵  Ak by mal film mať meno v štýle epizód Big Bang Theory, tak by som ho nazval Akcelerácia evolúcie partnerských vzťahov. Pozdáva sa mi najmä zobrazenie konfliktu medzi tým po čom túžime a tým, čo v skutočnosti máme a akí sme, ktoré bolo tak reálne a sugestívne, že ma mrzel každý Martinov hlt pálenky, jeho ženu by som zas hneď naložil na fúrik a odviezol na najbližšiu zastávku autobusu, zato s Helenkou by som sa len veľmi ťažko lúčil. Menej známi herci veru príjemne prekvapili!↵  Film nemá konkrétnu pointu a jediný happyend si užilo JRD.

• 30.4.2017  23:28

To najlepšie na koniec↵  Vo všetkých ohľadoch veľkolepý film. Od vážnej a večne aktuálnej zápletky, za ktorú osobne ručí Spock ako autor námetu, cez pôsobivou muzikou podporenú vyšponovanú atmosféru, v ktorej Klingoni citujúci Shakespeara slúžia iba ako prirodzené odľahčenie napätej situácie až po impresívne nasnímané akčné scény bez servítkov, či skôr bez obväzov.↵  Vyšetrovanie zločinu tu je dôkladnejšie než v NCIS a oproti klingonskému súdnemu procesu bol monstrproces so Slánského skupinou len ochotníckym divadielkom. Nadbytočný bol akurát ten potlesk na záver, ktorý mali tvorcovia nechať radšej na divákov.↵  Good job, Mr. Spock! Určite si nemusíš sypať popol na hlavu.

• 30.4.2017  22:45
    Hra (1997)

I wish I could go back and watch it for the first time all over again!↵  Keď konečne spolu s Nicholasom Van Ortonom nadobudnete pocit, že už viete, koľká bije, tak ešte len vtedy začne s Vami hrať trio Fincher, Ferris & Brancato svoju hru a v okamihu Vám zamotá hlavu znovu. A to celé s pedantným dôrazom na každučký detail.↵  Navyše mám pocit, akoby Michael Douglas v tomto filme nič nehral, ale všetko skutočne prežíval - teda vlastne hral, no nie ako herec, ale ako hráč Hry.

• 30.4.2017  20:23

Překvápko je slabé slovo!

• 28.4.2017  00:19

Prebudenie v správnej posteli v nesprávnom čase, príjemná muzika, prísny pán Strickland, doktorov hrubý model, Biffovo hrubé správanie a koniec v hnoji - to všetko je aj v treťom dieli. Menej je tu ale vtipov a paradoxov viažucich sa k cestovaniu v čase, kompenzáciou je westernová tematika, "rodinná" zábava a kúsok klasickej romantiky.

<< předchozí 1 2 3 4 6 9 11