• Krátkometrážní

Rammstein: Ausländer (2019) (hudební videoklip)

Schon nur für die Lieder von Rammstein ist es sinnvoll Deutsch zu lernen!

Čechomor: Proměny Tour 2003 (2003) (koncert)

Záznam tohto koncertu mi otvoril oči a ja som zistil, čo je Čechomor zač. Už koncert samotného Čechomoru je pozoruhodný, ale keď sa po 40 minútach za nimi otvorí ďalšie pódium s filharmonikmi, tak sa ešte len začne tá pravá podívaná. To si môžete vybrať, či Vám zimomriavky majú nabiehať kvôli magickej hudbe alebo čarovným vizuálnym efektom. Je to ale ich citlivá kombinácia, ktorá je tak podmanivá.

Dračí oči (2012)

Hoci vo filme padlo ohromne veľa úderov a krv tiekla potokom, najpočetnejšími obeťami sú mozgové bunky divákov, ktorí ich už aj tak nemajú moc na rozdávanie. Nepomáha ani radikálne zjednodušenie deja v štýle: aziat zmláti hispáncov, aziat zmláti hispáncov i černochov, belosi zmlátia aziata, hispáncov i černochov, aziat zmláti belochov, game over - žltá rasa víťazí.↵  Tvorcov ale jednoznačne treba pochváliť za poctivý casting. Tak priblblé a bezduché tváre opálenejších gaunerov museli dlho hľadať v najtmavších zákutiach amerických ghet. No a tých nepigmentovaných hrubokrkých zase úplne v jadre skalných voličov Kotlebu, SPD či iných spolkov nadradzujúcich tvrdú ruku rozumu.

My z Kačerova - Pašák (1987) (epizoda)

Skvelá adaptácia vzbury robotov pre deti, najmä tie z 3. tisícročia.

Černobyl - Vichnaya Pamyat (2019) (epizoda)

Nemôžem si pomôcť, ale mám zásadné pochybnosti o prezentovanej motivácii Ďatlova (a jeho nadriadených) na "úspešné" dokončenie skúšky reaktora. Ak by ňou malo byť povýšenie, neodflákla by sa tak, ako v skutočnosti. Navyše šlo o vedecký experiment, ktorý by sfušovaný nemal žiadnu výpovednú hodnotu, nieto potenciál na povýšenie.↵  Už vôbec nežeriem prezentovanú príčinu, prečo nedošlo skôr k náprave chyby RBMK reaktorov v ZSSR. Trúfam si napísať, že miesto neochoty priznať nedostatky reaktora boli príčiny prozaickejšie, ako napr. podcenenie nebezpečenstva nedostatkov, časová náročnosť vývoja či cena prípadnej nápravy, ktorú upadajúci ZSSR nebol ochotný zaplatiť.↵  Napriek tomu plné hodnotenie za jasné, trefné a pútavé vysvetlenie príčin, ktoré viedli ku katastrofe. Must-see pre každého obyvateľa bývalého ZSSR!

Černobyl - The Happiness of All Mankind (2019) (epizoda)

K strieľaniu psíčkov sa neviem vyhraniť, lebo nie som psíčkar. Na úkor toho mohlo byť radšej viac odpratávania odpadu zo strechy, to malo potenciál. Víťazom je však veľká dilema na konci epizódy.

Černobyl - Open Wide, O Earth (2019) (epizoda)

Veru, tu sa nám začína kaliť oceľ (či taviť reaktor?) a v tomto žiari sa formuje obetavý ruský mužik - hrdina, ktorému tento diel vzdáva silnú poctu. A nie, nemyslí sa tým dáke koliesko v mašinérii KGB, ktorej podstata je tu po lopate odhalená za jednu minútu.

Černobyl - Please Remain Calm (2019) (epizoda)

Neschopnosť vedúcich aparátčikov najlepšie vynikne v priamej konfrontácii s odborníkmi a tej im v tomto dieli bolo naložené požehnane. Najviac však desili katastrofické scenáre z úst vedcov, ktorým sa mi ani dnes nechce veriť; tým skôr, že od ich naplnenia ľudstvo delila len odvaha troch ľudí a pár dní.

Černobyl - 1:23:45 (2019) (epizoda)

Efektný mrazivý úvod, ktorý ukazuje, ako v prvých hodinách nik netuší, či skôr nechce tušiť, čo sa naozaj stalo.

Podraz (2011)

Banda hrubokrkých nesympatických primitívov, ktorých mentálna výbava im nedovoľuje viac než tváriť sa cool a používať strelnú zbraň (i to nie vždy úspešne), sa snaží splniť si svoj životný cieľ odrbať jeden druhého. Z povahy súťažiacich plynie, že sa jedná o vyraďovaciu súťaž v bezduchej streľbe, žiadne intelektuálne disciplíny nečakajte. Finále skončí nerozhodne, ale titul najväčšieho odrbávača získa 50 Cent, keďže si to celé zaplatil. Najviac peňazí si asi zaslúžene odniesol Bruce Willis, iný motív jeho účasti ma nenapadá. Naopak, najviac sa ušetrilo na scenáristovi; vyzerá to temer tak, že si to 50 Cent napísal sám, čo by mnohé vysvetľovalo.