• Krátkometrážní

Akta X - Série 8 (2000) (série)

Samostatné epizódy ôsmej série sú stále nadpriemerné, ale mytologické epizódy (1+2, 13-16, 18, 20+21) celkom stratili mieru a ide v nich už len o šponovanie a prekrúcanie zápletky do zblbnutia. Agent Doggett je (s výnimkou pár posledných epizód) veľmi nevierohodný a nesympatický; i agentka Reyesová je oproti nemu dobrá. Je vidieť, že autori z Muldera vytvorili niečo, čo zďaleka nedokážu nahradiť.

Akta X - Setkání s příšerodlakem (2016) (epizoda)

Recesistický diel vrcholiaci 14-minútovým dialógom s "príšerou" na cintoríne. Diel sa nesie na vlne uťahovania si zo stereotypov, či už paranormálnych alebo z bežného života. A že ich je požehnane, až to človeku príde trochu silené - niečo na spôsob torty od psíčka a mačičky. Na rozdiel od nich to však tvorcovia zvládli; má to hlavu i pätu a človeku až postupne dochádza, aké všetky klišé sa tu pranierujú.

Akta X - Toto nemůže být pravda (2001) (epizoda)

Festovne naťahovaná epizóda, ktorá je plná patetického očakávania Muldera, kecov, ktoré nikam nevedú a stále viac škrobeného Doggeta.

Akta X - Vysvobození (2002) (epizoda)

Táto epizóda je úplne ako Putin, keď sa ho spýtate na ruský dopingový škandál. Bude síce vznešene rozprávať trištvrte hodiny, no nič k veci sa nedozviete, teda okrem toho, že dvaja hlavní svedkovia sú po smrti.

Akta X - Zakladatelova mutace (2016) (epizoda)

Ďalší diel do Mulderovej konšpiračnej skladačky o genetických experimentoch na ľuďoch sponzorovaných ministerstvom obrany USA, avšak podstatne konkrétnejší a presvedčivejší. Len tie fiktívne rodinné scény s Mulderovým synom, čo mali brnkať na city, si mohli radšej odpustiť.

Akumulátor 1 (1994)

Bizarná paródia na áčkové akčné filmy. Uletený, no konzistentný dej, a navyše jasne prezentuje trefné posolstvo, ktoré sa týka mnohých z nás. Majestátna hudba a zábery v kombinácii s vyslovene jednoduchými trikmi a efektami. Zopár výborných scén (napr. rozprávka v posteli, milovanie) a nemálo typických "českých" hlášok, postavy si neraz robia srandu z motívu filmu.↵  Výborný film na odreagovanie sa.

Alenka v říši divů (2010)

Prechádzka po prapodivnej ríši s nezaujatou sprievodkyňou.↵  Pestrofarebné, čudesné a pôsobivé prostredie, najmä hrad Srdcovej kráľovnej. Rozprávková a chytľavá muzika, ktorej sa neviete nabažiť napriek jej jednoduchosti. Originálne a výrazné postavy na oboch stranách - Šklíba, Srdcová kráľovná, Malinkuna, Stayne, Klobúčnik. Biela kráľovná, ktorá keby na mňa v reále párkrát zažmurkala, tak by som sa načisto roztopil. Jemne ukrytá téma emancipácie a odvahy postaviť sa svojmu osudu i ľuďom okolo seba čelom, i keď je človek občas za blázna.↵  A k tomu nejaká Alenka, ktorá akoby do filmu vôbec nezapadala a stále si pripomínala, že toto vlastne nie je skutočnosť, nemusím do toho dávať všetko, veď to je len natáčanie, tu mi predsa nič nehrozí.

Alenka v říši divů: Za zrcadlem (2016)

Dokázal si to, Bobinko! Grandiózna nemožnosť!↵  Zmeska najotrepanejších klišé podaná v štýle jednoduchej 3D videohry vo veľmi efektnom háve pre deti od 7 do 12 rokov. Alenka v tejto hre plní questy (od nasleduj motýľa až po zabráň zastaveniu času) pomocou skillov ako beh, hod chronosférou či vstup za zrkadlo. A film je vlastne speedrunom tejto hry.↵  Pritom nápad s cestovaním v čase vôbec nie je zlý, i scéna s čakaním na čaj je obstojná, len keby to všetko ostatné nebolo také prvoplánové, primitívne, zbytočne rýchle a plné hlášok, ktoré vyslovujú samozrejmé a urážajú tak aj malé deti.↵  A ešte keby Alenka nebola v tvári tak nesympatická, že som Srdcovej kráľovnej fandil, aby Alenku sťala, lebo azda len to by jej pomohlo opeknieť.↵  ↵  No čo, minulosť sa možno nedá zmeniť, ale môžete sa z nej poučiť, páni tvorcovia.↵  ↵  Ako je vidieť z môjho komentára, film som pozeral v českom dabingu.

Amadeus (1984)

Klasická hudba ma moc nezaujíma, ale tento filmový príbeh aj tak nemá chybu. Vtiahol ma od úplneho začiatku a pevne držal až do konca. Adekvátna tomu bola aj ohromná výprava, najmä stvárnenie Mozartových diel. A tým chvála len začína.↵  Veľmi poctivo boli vykreslené vzťahy medzi Amadeom a Constanze, Salieriho s Bohom, ale najmä Salieriho s Mozartom. Vďaka tomu asi každý divák pochopí frustráciu a závisť Salieriho, a tí sebakritickejší tam nájdu aj kúsok seba. Nadhľad zostarnutého Salieriho ako rozprávača dodáva kontrast k jeho emóciam zamlada.↵  Veľmi pútavo sú podané i okolnosti vzniku Mozartových diel, najmä opier. Až to vo mne vyvoláva záujem o tieto opery, čo by som nikdy nečakal.

Amélie z Montmartru (2001)

Splnený sen nesmelého romantika a idealistu. Film je kúzelným pohľadom na (ne)všedný život krásnej introvertnej idealistky Amélie z Montmartre. Film je výborný po všetkých stránkach, no špeciálne vyniká hudba Yanna Tiersena, príťažlivosť Audrey Tautou, zábery na scenérie z Montmartre a monológy rozprávača.