Píseň o červeném květu (1919)

Olof Koskela je syn bohatého farmáře a taky větroplach, co létá za děvčaty. Když si ovšem postaví hlavu s tím, že si chce vzít místní děvečku, otcovi s ním dojde trpělivost a ukáže mu dveře. Mladý Olaf se rozhodne postavit na vlastní nohy... a až pozná kus světa, možná si i srovnat pár věcí v hlavě. Švédi zase jednou vzali kamery a vyrazili do přírody. Nabízí poutavý dobový pohled do malebného života vesničanů a jejich každodenních radostí a starostí. Za samostatnou zmínku stojí napínavá zkouška odvahy na říčních peřejích.

Victory (1919)

Axel Heyst si zvolil samotářský život na jednom z osamělých ostrovů Holandské východní Indie. Je ovšem trnem v oku jistému Schombergovi. Vše se ještě přiostří když Axel, navzdory svým zásadám, vezme pod svá křídla krásnou Almu, po niž Schomberg prahne. Tajemná Alma je ovšem kýmkoliv, jen ne prostou křehotinkou za kterou se vydává. Na dusné atmosféře ještě násobně přidá příjezd tří nebezpečných mužů. Pedra, Ricarda a pana Jonese. Mimořádně zajímavá adaptace novely Josepha Conrada. Film působí poklesle. Takový ten  předchůdce exploitation pulp subžánru. Ovšem v prvotřídní produkci, s výbornými herci a jistým režisérem. No prostě tvořit v té době Quentin Tarantino, takhle nějak by asi vypadal jeho film. S kudlou na krku dávám 5*.

President (1919)

Na režijní debut film disponuje nebývale komplikovanou narativní skladbou. V jeho první půli nabízí tři variace podobného vzorce chování v různých časových osách. Ve druhé se soustředí na vnitřní boj hlavní postavy s jeho svědomím, završené bipolárním rozhřešením. Líbilo se mi vyznění filmu, kdy idyly a štěstí ve vztahu bylo dosaženo pragmatickým rozhodnutím, nikoliv fyzickým poblouzněním. Zamilovanost je omamná nemoc, z které se každý vyléčí. Záleží jen na tom, jaké si z ní odnese trvalé následky.

Poklad pana Arna (1919)

Krvavá balada v mrazivých historických kulisách. Vrcholně atmosferická záležitost, lapena v zasněžených severských reáliích. S nádhernou, živou kamerou. Film je krásně zrestaurovaný, s patřičně přiléhavou psychedelickou hudbou, což výsledný prožitek z něj jen umocňuje. "Poklad pana Arna" je zářným příkladem, proč milovat svébytné umění zvané němý film. Otevřete si láhev červeného vína, pusťte si ho v noci a nechte se jím pohltit.

Žaluji (1919)

Ganceho obžaloba a umělecké vypořádání se zločiny první světové války. Velice dlouhý, divácky náročný film. Rovněž tak ale i mimořádně komplexní, režijně nápaditý a inovativní. Jen hrstka filmů dokázala do téhle doby přijít s takhle obšírnou a soudržnou uměleckou vizí. Milostný trojúhelník i zákopová válka mají podobný prostor, přičemž se dramaticky nepodkopávají, ba právě naopak. Válka a vojáci jsou podáni značně naturalisticky. Díky velmi dobrým hereckým výkonům film působí místy dost moderně.

Panenka (1919)

Báječný film. Prostoupený kabaretní hravostí a rozjíveností. Úvodní akt je možná lehce slabší, ale od chvíle kdy se objeví panenka získá film neskutečné grády a jde o hrozně milou a potrhlou jízdu. Je zde řada dílčích komických momentů a vizuálních nápadů, které ulpí na dlouho v paměti. Krásná výprava a pohádkové dekorace zaslouží samostatnou zmínku. No a Ossi je prostě kouzelná. Na její jazyčisko nezapomenu nikdy.

Zlomený květ (1919)

Ok. Dlouhodobě jsem tu měl 4*. Příběh je prostý, místy sentimentální, samotný vztah mezi dívkou a číňanem může působit divně a až nepatřičně. Ovšem po zhlédnutí desítek a desítek celovečerních filmů z konce desátých let na mě ten film nově udeřil v plné síle a prvotřídní nádheře. Nejobdivuhodnější je práce s tempem filmu. Nikam nespěchá a přitom nepůsobí utahaně. Tempo skvěle dávkuje v klidných a křehkých scénách, v kontrastu s těmi zběsilými a nabitými krutostí. Domácí násilí je podáno bravurně. Krásná je kamera, jež vyvolává dojem starých fotografií. Achillovou patou filmu je Richard Barthelmess, který v roli číňana chtě nechtě působí nepřirozeně. Lillian Gish je dobrá. Donald Crisp je jako surový otec výborný. Tleskám.

Otec Sergej (1917)

Ponížen ženou a raněn na cti, hrdý a ambiciózní princ Kasatskij se odebere do kláštera kde nastoupí na duchovní cestu. I zde je ale vystavován lidským pokušením a pochybnostem o své víře. První a výborná filmová adaptace Tolstojeho knihy. Filmařsky suverénní. Zaujme stínohra a práce s hloubkou obrazu. Vše podtrženo hereckým výkonem Ivana Mozžuchina, jenž patřil k nejlepším hercům své doby, pokud nebyl přímo tím nejlepším. Věříte mu mladé ucho, milovníka i starého kmeta.