Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Drama
  • Komedie
  • Akční
  • Animovaný
  • Dobrodružný

Poslední recenze (738)

plakát

Reaching for the Moon (1917) 

Douglas Fairbanks v roli Alexise, obyčejného úředníka, který sní o šťastném životě v nejvyšších patrech monarchie. Film je to přímočarý a zkratkovitý, včetně dvou očekávaných twistů. Překvapivě nenabízí příliš komiky a Dougove artistické ekvilibristiky. Jsme svědky jen pár rvaček a několika humorných situací, jež vycházejí z kontextu děje. Slabší průměr, který neurazí a s ohledem na stopáž ani nestihne nudit.

plakát

His Picture in the Papers (1916) 

Pan Prindle je velkotovárník a majitel potravinářského koncernu na zdravou výživu. Jeho syn Pete, v podání Douga, jeho nadšení pro vegetariánskou stravu nesdílí, ale přesto by se otci rád zavděčil. Šanci vidí v dobré reklamě, kterou by byla jeho fotka, jako zdárného syna, v novinách. No a taky se chce předvést v dobrém světle před otcem jeho milé, shodou okolností tátovým společníkem. Jeden z raných Dougových filmů, který položil základy jeho budoucího filmového stylu a komediálního výrazu. A rovněž první spolupráce se scenáristkou Anitou Loose a režiserem Johnem Emersonem. Slabší kousek, s haprující narací, ale každý někde začínal.

plakát

The Call of the Cumberlands (1916) 

V horách v Kentucky žijí dva znesvářené klany. Tahounem filmu je člen jednoho z nich. Statný Samson, jenž má nevšední talent pro malířství a rovněž zákeřnou střelbu ze zálohy. Samson je jednorozměrná postava, které by se mělo fandit, ale film k tomu moc důvodů nedává. Malířská kariéra ve městě vyzní do ztracena, hlavně že se tam frajer prokáže jako hlavní bouchač a lamač srdcí široko daleko. Po volání domoviny je finální konflikt klanů podán jednostranně, bez jakékoliv hloubky, hlavně že se tam frajer ukáže jako hrdinný vymahač spravedlnosti. Filmařsky se jedná o dobový standard, jenž zaujme hlavně ve scéně v klubu, která je velmi dobře vystavěná.

Poslední hodnocení (5 846)

Reaching for the Moon (1917)

09.08.2022

Zelený rytíř (2021)

06.08.2022

Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství (2022)

04.08.2022

Fantastická zvířata: Brumbálova tajemství (2022)

03.08.2022

Seveřan (2022)

01.08.2022

Rozhněvaný muž (2021)

01.08.2022

Alfa (2018)

29.07.2022

His Picture in the Papers (1916)

19.07.2022

Elvis (2022)

09.07.2022

Reklama

Poslední deníček (51)

Desátá léta dvacátého století.

Desátá léta minulého století. Léta, kdy se film naučil "chodit". Léta, kdy se film za neučesaných pokusů (a omylů) pokoušel vyprávět čím dál delší a sofistikovanější příběhy. Léta, kdy se zrodily první filmové hvězdy a etabloval se studiový systém, tak jak ho známe dodnes.

A přitom v očích filmových fandů jde s přehledem o desetiletí nejopomíjenější. "Raw tenthies", tak se jim říká. Viděl jsem desítky zdejších profilů kdy uživatelé ve velkém hodnotí krátké filmečky z počátků kinematografie... pak si dají pauzu... a ve velkém naskočí do vymazlených dvacátých let, "polish twenties" přesněji. Ok, jsou zde vyjímky kdy řada lidí ujíždí především na Chaplinovi a nenechá si ujít  klasiky od Griffitha, ale jinak povětšinou žádná sláva a bílá místa na mapě.

Více než rok jsem strávil důkladným procházením tohohle přelomového desetiletí. Spoustou filmů jsem se pronudil. Ale ty momenty, kdy jsem narazil na časem zašlé perly, jež formovaly rodící se mladé umění, ty byly k nezaplacení. Úžasná zkušenost.

Reklama

Reklama